Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3601)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(479999)

Mapa portalu: Centrum > Wybory samorządowe 2014

Poradnik wyborcy

1. Dlaczego lepiej pójść zagłosować?

2. Sprawdź, do którego okręgu wyborczego należysz

3. Sprawdź, kto kandyduje do rady miasta

4. Sprawdź, kto kandyduje na prezydenta Krosna

5. Sprawdź, kto z Krosna kandyduje do sejmiku wojewódzkiego

6. Sprawdź, gdzie głosujesz


Kto na radnych

Komitety Wyborcze Wyborców:
 • Samorządne Krosno Piotra Przytockiego
 • Rozwój
 • Krośnieńskie Forum Samorządowe

 • Komitety wyborcze partii politycznych:
 • Polskie Stronnictwo Ludowe
 • Prawo i Sprawiedliwość
 • Platforma Obywatelska RP

 • Kto na prezydenta

 • Paweł Krzanowski (PiS)
 • Piotr Przytocki (Samorządne Krosno)
 • Małgorzata Szybiak (Krośnieńskie Forum Samorządowe)


 • Uwaga: informacje o Komitetach i ich kandydatach na radnych i prezydenta Krosna uzupełniane są w zależności od terminu dostarczenia tych danych przez komitety wyborcze do redakcji portalu. Komitety prosimy o kontakt: tel. 13 493 44 44. Informacje publikowane są bezpłatnie

  Poradnik wyborcy

  Dlaczego lepiej pójść zagłosować?

  16 listopada 2014 roku będzie bardzo ważnym dniem dla naszego miasta. Wybierzemy 21 radnych i prezydenta Krosna - czyli osoby, które przez najbliższe 4 lata decydować będą o miejscu, w którym żyjemy. Na kogo zagłosować? Pomagamy w wyborze.

  WyboryDlaczego warto oddać swój głos? By wybrać takich włodarzy miasta, którzy mają najlepsze kompetencje do decydowania o jakości życia nas, krośnian. Wszystkie decyzje rady miasta i prezydenta przekładają się na życie "szarego Kowalskiego": czy będzie miał pracę, dobrą drogę, czy jego dzieci będą się uczyć w dobrze wyposażonej szkole, w końcu – czy będzie mógł pójść na fajny koncert czy wystawę.

  Ale na kogo oddać głos? Jest przecież sześć komitetów wyborczych, które zarejestrowały ponad 200 kandydatów. Pretendentów na fotel prezydenta jest trzech. Zanim zdecydujesz, sprawdź kto i jak rządził przez ostatnie 4 lata. Masz wybór - kontynuację tych rządów lub ich zmianę.

  Prezydent

  Piotr Przytocki
  Obecny prezydent Krosna Piotr Przytocki (2002-2014)

  Obecnie prezydentem miasta jest Piotr Przytocki, ma 57 lat. Startuje na prezydenta Krosna już po raz czwarty. Był pierwszym prezydentem w historii Krosna wybieranym w bezpośrednich wyborach przez mieszkańców (2002 r.). Po czterech latach pierwszych rządów przekonał do siebie mieszkańców i w kolejnych wyborach (2006 i 2010 r.) wygrywał z innymi kontrkandydatami ogromną przewagą – w obu przypadkach zdobył w pierwszej turze ponad 70% głosów.

  W 2008 r. ogłoszony został przez tygodnik Newsweek najlepszym prezydentem miasta w Polsce. Przez kolejne lata utrzymywał się w czołówce tego rankingu. Tylko w ciągu ostatnich 4 lat ekipa Przytockiego zrealizowała takie inwestycje jak: budowa i remonty ulic, budowa mieszkań, budowa i remonty mostów, budowa stadionu i boisk, otwarcie atrakcji turystycznych, czy modernizacja zakładu uzdatniania wody.

  Przytocki startuje z komitetu wyborczego Samorządne Krosno Piotra Przytockiego. Ma też oficjalne poparcie Platformy Obywatelskiej.

  Jego kontrkandydatami w wyborach 2014 r. są: Paweł Krzanowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Małgorzata Szybiak z komitetu Krośnieńskie Forum Samorządowe.

  Rada miasta

  Rada Miasta
  Sala obrad rady miasta przy ul. Staszica

  W radzie miasta ostatniej kadencji (2010-2014) uformowały się początkowo trzy kluby radnych. Były to: klub PiS (6 osób), klub PO (4 osoby) i klub Samorządowy (11 osób).

  Klub Prawa i Sprawiedliwości kontynuował tradycję z poprzedniej kadencji (2006-2010) - od początku radni określili się jako "opozycja" w stosunku do prezydenta i jego działań.

  Klub Platformy Obywatelskiej już na początku kadencji ostrożnie wypowiadał się o współpracy z prezydentem i popierającym go klubem radnych Samorządne Krosno. Piotr Lenik z PO chciał zasiąść w prezydium rady, ale nie uzyskał odpowiedniej liczby głosów. To spowodowało, że radni PO zaczęli "strzelać fochy" i nie popierali jednoznacznie władz miasta. Często było im bliżej do opozycyjnego PiS.

  W listopadzie 2013 r. ujawniły się ich ambicje polityczne – utworzyli klub radnych pod nazwą Krośnieńskie Forum Samorządowe. W składzie klubu znaleźli się: Piotr Lenik, Arkadiusz Opoń i Ireneusz Kwieciński. Daria Balon zdystansowała się do tych działań i została niezależną radną, ale w wielu głosowaniach wspierała klub Samorządne Krosno i prezydenta.

  W obecnych wyborach trójka radnych PO utworzyła komitet wyborczy pod tą samą nazwą – Krośnieńskie Forum Samorządowe. Potwierdzili tym samym własne ambicje polityczne. KFS wystawiło też swojego kandydata na prezydenta – Małgorzatę Szybiak.

  Trzeci klub radnych – Samorządne Krosno – to tzw. zaplecze polityczne prezydenta. Składa się głównie z działaczy osiedlowych i dzielnicowych, którzy są najbliżej mieszkańców. Klub ten w pełni wspierał działania prezydenta Piotra Przytockiego i się z nim identyfikował. Gdyby nie taka stabilna większość w radzie miasta, prezydent miałby związane ręce.

  Rada miasta

  Subiektywne podsumowanie

  • Jeśli uważasz, że miasto zmieniło się pozytywnie przez ostatnie 12 lat, zastanów się nad oddaniem głosu na Piotra Przytockiego - prezydenta Krosna od 12 lat, który chce kontynuować inwestycje i nadal rozwijać Krosno oraz na wybranego kandydata na radnego z jego komitetu wyborczego - Samorządne Krosno Piotra Przytockiego.

  • Jeśli uważasz, że Krosno potrzebuje też wsparcia politycznego na szczeblu krajowym, co w kontekście nowych funduszy unijnych nie jest bez znaczenia, możesz dać szansę Platformie Obywatelskiej, która poparła kandydaturę Piotra Przytockiego i chce go wspierać w nowej radzie (jednym z zastępców Przytockiego jest Tomasz Soliński z PO).

  • Jeśli uważasz, że przez ostatnie 12 lat zmiany w Krośnie nie były pozytywne i rację mają radni klubu PiS, że dotychczasowe władze miasta nie sprawdziły się, zastanów się nad oddaniem głosu na Prawo i Sprawiedliwość i Pawła Krzanowskiego, jako kandydata PiS na prezydenta.

  • Jeśli uważasz, że ani samorządowcy, ani radni PiS i PO nie zasługują na wybór na kolejną kadencję i warto oddać władzę komuś innemu, zastanów się nad oddaniem głosu na jeden z komitetów: Krośnieńskie Forum Samorządowe (to byli działacze PO, działacze Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke, związkowcy, a także były działacz Samoobrony), komitet "Rozwój" (działacze SLD i Twojego Ruchu) lub PSL.

  Oczywiście to duże uproszczenie. W każdym komitecie znajdują się różni ludzie: wartościowi, pracowici, ale i "czarne owce". Wybór należy do Ciebie - niniejszy poradnik ma Ci tylko pomóc w tym wyborze. Wyniki wyborów opublikujemy dzień po głosowaniu - 17 listopada 2014 r.

  (red), fot. Damian Krzanowski,
  infografika: Krosno24.pl  Wydrukuj Drukuj
  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej