Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3609)
Foto
(17452)
Firmy
(115)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(808)
Czateria
(52)
Opinie
(475321)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości kulturalno-rozrywkowe

Ostatnio:

Do 10.06: ''W cztery oczy'' - dwie wystawy w RCKP

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na wystawę pt. "W cztery oczy" dwojga twórców - Anny Muni - malarki i Tomasza Okoniewskiego - fotografa. Wernisaż odbędzie się 5 maja 2017 (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Fotografii RCKP. Ekspozycja będzie czynna do 10 czerwca br.

Szczegóły...

9.06: Koncert Blindead w Ironie

Rock Klub Iron (ul. Sikorskiego 5) zaprasza na koncert grupy Blindead, który odbędzie się 9 czerwca 2017 (piątek) o godz. 19:00. Bilety: 35 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu. Support zapewni Rosk i The Gentle Art Of Cooking People.

Szczegóły...

Do 5.06: ''Obrazy ciemne, obrazy jasne'' Marka Burdzego

Galeria Pomarańczowa Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Marka Burdzego, który odbędzie się 12 maja 2017 (piątek) o godz. 19:00. Ekspozycja potrwa do 5 czerwca br.

Szczegóły...


Archiwum:

 • Pełne archiwum wszystkich wiadomości kulturalnych
 • Wiadomość

  Do 6.11: Magdalena Wyżykowska - wystawa malarstwa

  Piwnica PodCieniami (Rynek 5) zaprasza na wystawę malarstwa Magdaleny Wyżykowskiej z okazji jej "srebrnego" jubileuszu działalności artystycznej. Wystawę obejrzeć można do 6 listopada 2008 roku.

  Magdalena Wyżykowska

  Magdalena Wyżykowska jest absolwentką Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie - specjalizacja: malarstwo, dyplom w Pracowni prof. Stanisława Batrucha. Od 15 lat mieszka, pracuje i tworzy w Krośnie.

  Wystawę z okazji 25. rocznicy pracy twórczej Magdaleny Wyżykowskiej w Piwnicy PodCieniami cechują wyraźnie odznaczone twórcze etapy życia kobiety wrażliwej, intensywnie poszukującej własnej barwy postrzeganych przedmiotów, postaci, które tworzą rzeczywistość odmienną – jej własną. Wyrażają one nade wszystko artystyczne emocje autorki, którymi stara się podzielić z odbiorcą i przekazać mu, jak ważne jest dla niej, to co czuje – to czym żyje.

  Magdalena Wyżykowska

  Pejzaże Magdaleny Wyżykowskiej to obrazy odtwarzane jakby z zapamiętanego snu, trochę realistyczne, bo wszystko ma swoje zauważane w „realu” szczegóły, a jednak atmosfera, którą artystka potrafi przekazać, każe nam zawiesić się na granicy nieujawniania prawdy – sen to czy jawa? Są jednak miejsca, o których potrafi opowiedzieć tak namacalnie, że odbiorca odczuwa wręcz ich codzienność... to nie eteryczna Wenecja we mgle, nie zapomniana cerkiew w gąszczu drzew, nie Paryż nocą - to fragment krośnieńskiej ulicy Piłsudskiego, z wieżą kościoła farnego w tle.

  Przyroda: rośliny, kwiaty, drzewa, człowiek – to ulubione motywy stosowane przez artystkę. Dla wydobycia szczególnych, a dla widza nieoczekiwanych, efektów Magdalena Wyżykowska wykonała cykl obrazów na aksamicie. Naturalna miękkość tkaniny, głęboka czerń i burgund absorbujące światło, pozwoliły jej na wydobycie barw o zaskakujących walorach. Wszystko to możemy zaobserwować również w oryginalnym cyklu kompozycji abstrakcyjnych. Eksperyment warsztatowy z wykorzystaniem aksamitu jako podkładu stał się niemalże artystycznym znakiem markowym: „Magdalena Wyżykowska”. Prof. Stanisław Batruch recenzując twórczość artystki napisał o aksamitnych obrazach: (...) Biele emanują srebrem, żółcie złotem, a inne kolory zmieniają także znaczenie i funkcje w obrazie. Otrzymujemy zatem efekt niemalże neonowego świecenia koloru jakby od środka.

  Magdalena Wyżykowska

  Malarstwo Magdaleny Wyżykowskiej jest niezwykle przesiąknięte kobiecością, widoczną nie tylko w wykorzystaniu motywów architektury w pejzażu, kwiatów w wazonach, zamglonych „ikon”, romantycznych podróży, lecz przede wszystkim w fascynacji osobowością kobiety twórczej. Dziełem artystki jest cykl portretów Życie kobiety opatrzony owym znamiennym tytułem: Kobieta twórcza. Kobieta – człowiek została sportretowana na nich nie tylko pięknie, wytwornie ale przede wszystkim ciepło, bo taką postrzega ją autorka, to komunikat – jesteś piękniejsza, bo żyjesz twórczo.

  Fragment wstępu do katalogu autorstwa Ewy Mańkowskiej - dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie

  (2008-10-19/01:06:21)
  (mrz), fot. (mrz), Łukasz Zajdel

  REKLAMA  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej