Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3497)
Foto
(17558)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481542)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości kulturalno-rozrywkowe

Ostatnio:

5-29.11: XXXIX Krośnieńskie Spotkania Teatralne

Listopad w RCKP (ul. Kolejowa 1) stać będzie pod znakiem Krośnieńskich Spotkań Teatralnych! Od 5 do 29 listopada 2017 na deskach RCKP (ul. Kolejowa 1) zagranych zostanie aż 9 spektakli. Sprawdź tytuły i obsadę.

Szczegóły...

18.11: Urodzinowy zlot Nocnej Jazdy Samochodem Bez Celu

18 listopada 2017 (sobota) o godz. 21:00 na parkingu przy ul. Okrzei odbędzie się jubileuszowy zlot fanów Nocnej Jazdy Samochodem Bez Celu z okazji czwartych urodzin tej inicjatywy. Zobacz plan imprezy.

Szczegóły...

11.11: Wieczór pieśni i melodii patriotycznych w RCKP

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza 11 listopada 2-17 (sobota) o godzinie 18:00 na wieczór pieśni i melodii patriotycznych "Tu jest moja ojczyzna" z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bilet w formie cegiełki (10 zł) na rzecz Fundacji Paderewskiego do nabycia w kasie RCKP.

Szczegóły...


Archiwum:

 • Pełne archiwum wszystkich wiadomości kulturalnych
 • Wiadomość

  17-20.08: Karpackie Klimaty - impreza miejska

  Karpackie Klimaty - święto Krosna oraz kultur, smaków, muzyki i rękodzieła z pogranicza podkarpackich krajów. Przybywajcie świętować na rynek 17-20 sierpnia 2017 (czwartek-niedziela). Wstęp wolny.


  17.08, czwartek

  17:00 Wernisaż wystawy rzeźb Macieja Syrka z okazji 45-lecia pracy twórczej - Muzeum Podkarpackie, ul. Piłsudskiego 16

  19:00 CELTIC TRIANGLE - koncert na harfę i dudy szkockie: Katarzyna Wiwer, Irena Czubek-Davidson, Lindsay Davidson - Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2


  18.08, piątek

  16:30 Wernisaż wystawy Pati Dubiel "Summer chill - rysunki i projekty" - Muzeum Rzemiosła - Wieża Farna, ul. Piłsudskiego 5

  17:30 Wernisaż malarstwa Pavla Michaliča - Galeria Sztuki BWA, ul. Kolejowa 1

  SCENA NA RYNKU

  17:30 Studio Piosenki SWING
  Działa przy RCKP od kilkunastu lat i wykształciło wielu adeptów sztuki wokalnej. Najmłodsi wokaliści mają po 7 lat, najstarsi są już studentami. Współpraca z muzykami i zespołami instrumentalnymi umożliwia udział w koncertach. Instruktor: Lucyna Durał.

  18:30 Cimbálová Muzika KUNOVJAN - Uherské Hradiště (Czechy)


  Zespół utworzony w Kunovicach, dzisiejszej części miasta partnerskiego Krosna - czeskich Uherskich Hradiszczy. W latach 80. XX wieku zespół muzyczny wraz z grupą taneczną przeniesiono z Kunovic do miasta Uherské Hradiště, gdzie nadal pracuje.

  19:00 Uroczysta inauguracja Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich

  20:00 BALKANSCREAM


  Siedmioosobowy zespół łączy różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę, tworzy niepowtarzalny język zespołu. Nowoczesna muzyka bałkańska z elementami orientu to recepta na oczarowanie słuchacza dźwiękami.

  21:00 Zespół Pieśni i Tańca WISZNIA - Wiśniowa (Polska)


  W latach 50. i 60. XX wieku w Wiśniowej działał zespół pieśni i tańca. Po kilkunastoletniej przerwie w kwietniu 1986 roku przy Ośrodku Kultury w Wiśniowej zawiązała się grupa młodzieży wokół tańca i śpiewu ludowego w zespole folklorystycznym. W jego repertuarze znajdują się: widowiska obrzędowe, tańce z okolic Rzeszowa, krośnieńskie, lubelskie, polonez, krakowiak i tańce strzyżowskie.

  21:30 JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA - Muzyka do tańca


  To uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia i wielu innych - a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności. Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki - śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny.

  Tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: przez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, a ekspresją - rocka. Taniec czyni muzykę widzialną i zrozumiałą.


  19.08, sobota

  12:00 Uroczyste odsłonięcie drogowskazu partnerstwa na krośnieńskim rynku

  17:00 TURNIOKI


  Muzyka Turnioków to swoiste połączenie folku góralskiego z muzyką rockową. Wypływa to z ich wnętrza i duszy, która jest związana z kulturą i tradycją Tatr i Beskidów. Wszystko to łączą we wspólnym brzmieniu, świetnie zaaranżowanym i zapodanym z oryginalną gwarą góralską. W roku 2000, z inicjatywy Arkadiusza Wiecha, powstał zespół składający się z sześciu muzyków, który przyjął nazwę Turnioki - pochodną od turni - ostrych skalistych szczytów górskich. Tę ostrość i zadziorność turni słychać w niejednej aranżacji utworów. Od samego początku rozpowszechniają muzykę polskich i słowackich gór we własnych, współczesnych i ciekawych aranżacjach, niejednokrotnie zapuszczając się w rejony muzyki rock we wszystkich jej odmianach.

  18:30 Zespół CSIMPOLYA - Sárospatak (Węgry)


  Folkowa grupa taneczna z Sárospatak, prowadzi ją Reed Imréné. Należą do niej uczniowie Szkoły Podstawowej Sándora Petőfiego. W 2009 Csimpolya otrzymała złoty certyfikat za upowszechnianie węgierskich zwyczajów i tradycji ludowej. Członkowie grupy są uczestnikami i organizatorami Sárrétmenti Folk Muzyka, Taniec i Storytelling Folk Festival.

  19:30 Cimbálová Muzika KUNOVJAN - Uherské Hradiště (Czechy) - opis wyżej

  20:30 ANGELA GABER TRIO


  Łączy brzmienia folkowe z muzyką alternatywną. Zespół wydał debiutancki album „Opowieści z Ziemi”oraz autorską płytę „Dobre Duchy”. Materiał ten znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych folkowych płyt roku 2015 wg Wirtualnych Gęśli. Patronat nad płytą objęli m.in. Program 2 Polskiego Radia, Radio RDC, Radio Rzeszów. Na swoim koncie mają też muzykę do spektakli m.in. „Ciemny Las” czy „Ożenek”. W skład zespołu wchodzą muzycy pochodzący z różnych części Bieszczad.

  21:30 WADADA


  Rzeszowski projekt muzyczny powstał w 1996 roku z inicjatywy Dominika Muszyńskiego. Zespół tworzy muzykę inspirowaną tradycyjnymi rytmami Afryki, Kuby i Brazylii ze sporą domieszką rodzimych melodii. Od 2013 roku rozwija się w nowych kierunkach, łącząc akustyczne brzmienie bębnów z elektronicznymi efektami, gitarą i instrumentami klawiszowymi. W języku amharskim słowo "wadada" oznacza pokój i miłość.


  20.08, niedziela

  10:00 XIII Bieg uliczny "O skarb Portiusa" - start z rynku, trasa: ul. Piłsudskiego - Rondo Solidarności - ul. Legionów - Rondo Niezapominajki - ul. Niepodległości - Rondo Zawodzie - ul. Białobrzeska - ul. Moniuszki - ul. Konopnickiej - ul. Krakowska - ul. Piłsudskiego - Rondo Solidarności - ul. Piłsudskiego - rynek/meta. Kibice na trasie biegu mile widziani.

  12:00 Pokaz kulinarny Pawła Dobrzańskiego - właściciela restauracji Posmakuj Warszawa i Posmakuj Krosno oraz współwłaściciel firmy cateringowej "Wytwórnia Smaku"


  Jak gotuje własciciel Posmakuj? Zobaczcie na pokazie!

  15:00 Zespół CSIMPOLYA - Sárospatak (Węgry) - opis wyżej

  16:00 Zespół Pieśni i Tańca DOLINA DUNAJCA


  Działa na ziemi sądeckiej od 1969 roku. Jest zespołem amatorskim, a programy, które prezentuje oparte są na folklorze, muzyce i tańcach z okolic Łącka i Kamienicy oraz Lachów Sądeckich. W budowaniu swoich programów artystycznych, zespół czerpał wiedzę od autentycznych górali i Lachów. W dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dla radia i telewizji, płyty z muzyką górali łącko-kamienickich i Lachów sądeckich.

  17:00 Uroczyste zakończenie konkursu na ulubiony chleb krośnian - ogłoszenie wyników, losowanie nagród wśród uczestników-degustatorów

  18:00 SIOSTRY LIPKA - Stowarzyszenie "Troska o Twoją Przyszłość"


  Lidia i Gabriela są siostrami i najlepszymi przyjaciółkami. Łączy je więź rodzinna, miłość i pasja do muzyki oraz chęć niesienia pomocy osobom w potrzebie. Absolwentki szkół muzycznych, wspólnie tworzą i komponują. Są założycielkami Stowarzyszenia „Troska o Twoją Przyszłość” z Potoka.

  19:00 Zespół Pieśni i Tańca (Polska) - opis wyżej

  20:00 KAPELA BRODÓW


  Na repertuar działającej od 1992 roku folkowej kapeli składają się utwory świeckie i religijne pochodzące ze zbiorów własnych, Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki PAN i Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL. W swoich wykonaniach zespół zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz - w przypadku muzyki religijnej - właściwy jej tematyce kontekst.

  Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu, basów kaliskich oraz przy pełnym składzie kontrabasu i perkusji. Liderem grupy jest Witek Broda.


  Zakątki tematyczne:

  ZAKĄTEK DLA DZIECI - dziedziniec Sądu Okręgowego przy ul. Sienkiewicza będzie w weekend dziecięcym miejscem zabaw i warsztatów, podczas których powstawać będą m.in. szmaciane strachy, tekturowe chaty, słoneczniki na patyku, skarpetkowe stwory-potwory czy spinaczowe zwierzaki. A pomiędzy zajęciami artystycznymi ciekawe, interaktywne spektakle.

  18.08, piątek

  17:00-20:00 Warsztaty:
  - spinaczowy zwierzyniec
  - gliniane dziwaki
  - szmaciane strachy na wróble

  19.08, sobota

  11:00 Kusy Janek - spektakl muzyczny w wykonaniu Teatru Słuchaj Uchem

  Spektakl jest interaktywnym widowiskiem wykorzystującym bogaty repertuar tradycyjnych polskich gier, zabaw, wyliczanek, opowieści oraz pieśni i tańców. To spotkanie z niesfornym, bajkowym chłopcem, który wszystko robi na opak, ale mimo to znajduje przyjaciół i potrafi zachęcić do zabawy! Także tych, którzy nudzą się, marudzą i nie mogą usiedzieć spokojnie kilku minut. Tak, tak, to do nich szczególnie kieruje się pytanie "Gdzie się podział Kusy Janek?" Wszyscy wciąż go szukamy, a wraz z nim Krainy Dawnych Zabaw - tych analogowych, w grupie i zręcznościowych. Ta kraina wciąż czeka na swoich odkrywców!

  12:00-16:00 Warsztaty:
  - słoneczniki na patyku
  - skarpetkowe stwory-potwory
  - szmaciane strachy na wróble
  - spinaczowy zwierzyniec

  16:00-20:00 Tajemnice papieru czerpanego - warsztaty

  20.08, niedziela

  11:00 Opowieść o Mędrcach i Głupcach - Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń


  Przedsięwzięcie mieszczące w sobie różne formy, którymi się zajmuje Katarzyna Jackowska-Enemuo wraz z grupą przyjaciół - muzyków, opowiadaczy, śpiewaków. Wraz z nimi organizuje koncerty, warsztaty, widowiska, opowieści. Specjalizuje się w zamienianiu doświadczenia i wiedzy - o kulturze tradycyjnej, różnorodności kulturowej świata i całego tego bogactwa - na działania artystyczne i edukacyjne.

  12:00-14:00 Warsztaty:
  - spinaczowy zwierzyniec
  - szmaciane strachy na wróble

  14:00 Raz, dwa, trzy, wychodź ty - tańce i zabawy z różnych stron świata - Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń

  16:00-18:00 Warsztaty:
  - słoneczniki na patyku
  - gliniane dziwaki

  18:00 Opowieść Ziółko, co Furtki odmyka - Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń


  KARPACKIE STUDIO - w niedzielę (20.08) całość imprezy relacjonować będzie wyjątkowe studio karpackie tworzone przez mieszkańców Krosna. Unikatowy program telewizyjny transmitowany na cały świat opowie, o tym, co działo się od czwartku w krośnieńskim grodzie, ale także prezentować będzie ludzi z pasją, ukazywać piękno miasta i okolic. Można będzie je oglądać od godziny 9:00 do 21:00 na stronach:
  - KARPACKIE KLIMATY
  - RCKP
  - Rzeszów na Żywo

  Program uatrakcyjni "gotowanie na ekranie" sponsorowane przez marki Polskie Mięso i Wędliny Łukosz.


  ŚWIĘTO CHLEBA - głosowanie poprzez degustacje w konkursie "Ulubiony chleb krośnian" będzie trwać w sobotę od 10:00 do 18:00 i niedzielę od 10:00 do 14:00.


  SZTUKA POGRANICZA - kolorowe stragany pełne ręcznie wykonanych drobiazgów. Jak co roku nie zabraknie też podkarpackiego miodu, serów i pieczywa. Ulica Sienkiewicza i Ordynacka zamienią się w unikatową karpacką galerię sztuki.


  ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICYJSKICH - na placyk przy ul. Franciszkańskiej zaprasza Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Od piątku do niedzieli snuć się tu będą wędrowne opowieści w najróżniejszych barwach. Muzyka, poezja, spotkania miłośników urokliwych miejsc to właśnie Galicyjskie Rozmaitości.

  18.09, piątek, około godz. 19:30 - muzyczne ballady na gitarach opowiadać będzie Arek Zawiliński

  19.09, sobota - peruwiańska Perumarka o godz. 19:30 i łemkowska Serencza po godz. 22:00.

  20.08, niedziela, godz. 19:30 - powrót do wędrownego bieszczadzkiego klimatu - na podróże ze śpiewem zaprasza Bartek Zobek.


  ZAKĄTEK NAD WISŁOKIEM - sobotni piknik rodzinny przy restauracji Wyszynk: pokaz zumby, pokazy strażackie, studio foto, kącik gier planszowych, gry i zabawy integracyjne, warsztaty garncarskie, gra terenowa dla młodych trenerów pokemonów, pokazy i ćwiczenia pierwszej pomocy, w tym pierwszej pomocy dla dzieci - szkolenia poprowadzi rekordzista Krosna w długości wykonywanej resuscytacji, krzyżówki, malowanki, rebusy, konkursy. Moduł organizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Idea Carpathia.

  Imprezę zakończy koncert zespołu Kapitał oraz pokaz ogniowy w wykonaniu Teatru Ognia Ignis.


  ZAKLĘTE W SZKLE - plenerowa ekspozycja przygotowana przez CDS, miejscowe huty oraz pracownie artystyczne, która odkryje nie tylko tradycje, ale także współczesność szklarskiego przemysłu i rzemiosła. Pokazy wytopu szkła, możliwość wygrawerowania na szkle, zdobienia szkła, cieszą się zawsze szczególnym zainteresowaniem uczestników Karpackich Klimatów.


  RZEMIEŚLNICY NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU - moduł przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych.

  20.08, niedziela w godz. 13:00-15:00 Warsztaty wypieku ciastek dla najmłodszych
  19-20.08, sobota i niedziela w godz. 14:00-18:00 Fryzjerskie Folkowe Show


  PLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII - zdjęcia fotografów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP przy ul. Piłsudskiego, w drodze do rynku oraz na placu Konstytucji 3 Maja. Fragment wystawy zamieszczony został także przy zabytkowym drewnianym kościele Świętego Wojciecha.


  Klimaty PWSZ


  19.08, sobota

  10:00 Rośliny lecznicze i trujące doliny potoku Panna - wykład: prof. Antoni Szumny, dr Henryk Różański, dr Dominik Wróbel (aula PWSZ, ul. Kazimierza Wielkiego)

  13:00 Konkurs "Płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie…” w Bibliotece PWSZ (Rynek 1) - jego uczestnicy napiszą krótki test, trwający 45 minut, złożony z 25 pytań dotyczących rzeki Wisły. Najlepsi zakwalifikują się do etapu ustnego, który odbędzie się w tym samym dniu. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (grupa wiekowa 1) oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (grupa wiekowa 2). Dla zwycięzców uczelnia przygotowała atrakcyjne nagrody o łącznej wartości 1000 zł

  19.08 w godz. 11:00-18:00 i 20.08 w godz. 11:00-16:00
  Stoiskach tematyczne na dziedzińcu i w bibliotece PWSZ:
  ▪ Drewnoloudy - warsztaty plastyczne dla dzieci
  ▪ Kwadrans dla angielksiego - wyłów słówko
  ▪ Ekologiczny dom, jeździki i minerały
  ▪ Pomiary i badania sprawnościowe
  ▪ Piramida zdrowia
  ▪ Ekologiczne rozwiązanie w informatyce
  ▪ Alternatywne źródła napędu i energii
  ▪ Wioska zielarska
  ▪ Pokazy MMA

  (2017-08-04/14:15:13)
  (rckp), (pwsz), fot. arch.

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej