Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3599)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(480002)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości kulturalno-rozrywkowe

Ostatnio:

Wrzesień-październik: XXIV Krośnieńska Jesień Muzyczna

XXIV Krośnieńska Jesień Muzyczna - cykliczne wydarzenie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa) tym razem odbędzie się w okresie 24 września - 15 października 2017. Sprawdź program - jest pełen ciekawych propozycji.

Szczegóły...

10.10: ''Przepraszam, co Pan tu robi?'' - spektakl w RCKP

10 października 2017 (wtorek) o godz. 19:00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) odbędzie się spektakl "Przepraszam, co Pan tu robi?". W obsadzie aktorzy znani m.in. z serialu "Na Wspólnej". Bilet: 75 zł.

Szczegóły...

7.10: Wielka Gala Muzyki Filmowej w RCKP

7 października 2017 (sobota) o godz. 18:00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) odbędzie się Wielka Gala Muzyki Filmowej. Koncert ma charakter dobroczynny - celem jest zebranie środków na zakup mammografu dla krośnieńskiego szpitala. Bilety dostępne u organizatora - informacja poniżej.

Szczegóły...


Archiwum:

 • Pełne archiwum wszystkich wiadomości kulturalnych
 • Wiadomość

  18.08-30.09: Rysunki Pati Dubiel w wieży farnej

  18 sierpnia 2017 (piątek) o godz. 16:30 w klimatycznej galeryjce wieży farnej (ul. Piłsudskiego 5) odbędzie się wernisaż rysunków autorstwa Pati Dubiel pod hasłem "Summer Chill". Prace będzie można obejrzeć do końca września br.


  Pati Dubiel - znana z tworzenia szklanych dzieł, nie ogranicza się absolutnie do jednej formy i tworzywa

  Choć pochodząca z Krosna Pati Dubiel znana jest przede wszystkim jako artystka szkła, śmiało dookreśla swoje twórcze ego jako malarka, rysowniczka, projektantka. O szkle, które tworzy, powiedziano już bardzo wiele - z pewnością jej twórczość w tej dziedzinie sztuki została dostrzeżona i szeroko uznana. Jest artystką rozpoznawalną przede wszystkim ze względu na umiejętność łączenia w swoich szklanych pracach różnorodnych i niewspółrzędnych względem siebie technik - malarstwa, grafiki, rysunku, fotografii. Znana jest również z eksperymentowania z połączeniami szkła z niekonwencjonalnymi tworzywami artystycznymi. Dar syntezy wywodzi się z jej natury, a jego rozwojowi sprzyja brak wewnętrznych ograniczeń w twórczości.


  Artystka pochodzi z Krosna, mieszka we Wrocławiu, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych

  Względy formalne ani żadne inne nie mają wpływu na moją sztukę. Niekiedy względy techniczne i technologiczne - w przypadku szklanej rzeźby mogą mieć wpływ na wielkość, kształt, budowę formy. Ale tak naprawdę jedyne ograniczenia (poza tymi wynikającymi ze specyfiki szkła), które jestem w stanie zaakceptować, to te, które narzucam sobie sama - wyjaśnia artystka.

  Jako absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu wybrała trudną i z pozoru jednoznacznie zdeterminowaną drogę artystyczną. Nie zrezygnowała jednak z pragnienia realizowania siebie w innych dziedzinach sztuki. Jak sama mówi: Nigdy nie odpuszczę sobie koloru, konturu i takiej komiksowo-obrazkowej formy wyrazu. Twórcą się po prostu jest - i nieistotne, z jakim materiałem czy medium się pracuje. Pati Dubiel śmiało deklaruje, że rysunek to jej "drugie ja". Do tej pory głównym bohaterem jej wystaw było szkło artystyczne. Ślady rysunków można było odnaleźć w szklanych rzeźbach albo jako drugoplanowe dopowiedzenie ekspozycji. I chociaż jest krośnianką wywodzącą się z rodziny o bogatej hutniczej tradycji, przekornie wybrała Miasto Szkła jako miejsce pierwszej wystawy w całości poświęconej tworzonym przez nią rysunkom.


  Rysuki Pati Dubiel zawisną w galeryjce wieży farnej - klimat tego miejsca na pewno będzie współgrać z jej wyjątkowymi pracami

  W galerii wieży farnej zaprezentuje się ok. 30 rysunków na kartonie wykonanych techniką własną. Pierwsze wrażenie widza przywodzi na myśl rysunek schematyczny, którego istotą jest pokazanie zasady działania, skupienie się za pomocą symboli na relacjach funkcjonalnych i logicznych. Stąd częstymi motywami prac są plątaniny swego rodzaju naczyń - przewodów, elementy konstrukcji, budowle architektoniczne bądź ich detale, figury geometryczne, struktury roślinne umiejscowione w ciałach bliżej nieokreślonych postaci. Jest jednak jeszcze drugie wrażenie - odczucie obcowania z głęboką przestrzenią emocjonalną. Pati Dubiel podjęła próbę wyjaśnienia zasady działania człowieka w przestrzeni szeroko rozumianego świata. Jej pełne różnorodnej symboliki i nawiązań rysunki kierują uwagę na cielesność i wypływające z niej emocje. W pracach widoczne są również odniesienia do kinematografii, medycyny, historii sztuki, architektury i ulubionych zakątków Wrocławia, w którym mieszka i pracuje.


  Pomimo pozornie lekkiej - niekiedy erotycznej czy frywolnej - tematyki rysunków zawierają one w sobie duży ładunek ważnych informacji odnoszących się do tego, co dzieje się tu i teraz. Dlatego rysunki te wymagają głębszego i kilkukrotnego "wglądu". Odkrywają one wtedy przed widzem swoje drugie dno - podkreśla Pati Dubiel. Zwraca uwagę ciekawy zabieg artystyczny - kompozycja niektórych rysunków, szczególnie tych z użyciem koloru, wywołuje wrażenie głębi szkła, przenikania się. I właśnie przenikanie się dziedzin sztuki jest tym , co mocno wyróżnia twórczość artystki.

  (2017-09-04/18:49:01)
  (Muzeum Rzemiosła)

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej