Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3601)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(479999)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości kulturalno-rozrywkowe

Ostatnio:

Wrzesień-październik: XXIV Krośnieńska Jesień Muzyczna

XXIV Krośnieńska Jesień Muzyczna - cykliczne wydarzenie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa) tym razem odbędzie się w okresie 24 września - 15 października 2017. Sprawdź program - jest pełen ciekawych propozycji.

Szczegóły...

10.10: ''Przepraszam, co Pan tu robi?'' - spektakl w RCKP

10 października 2017 (wtorek) o godz. 19:00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) odbędzie się spektakl "Przepraszam, co Pan tu robi?". W obsadzie aktorzy znani m.in. z serialu "Na Wspólnej". Bilet: 75 zł.

Szczegóły...

7.10: Wielka Gala Muzyki Filmowej w RCKP

7 października 2017 (sobota) o godz. 18:00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) odbędzie się Wielka Gala Muzyki Filmowej. Koncert ma charakter dobroczynny - celem jest zebranie środków na zakup mammografu dla krośnieńskiego szpitala. Bilety dostępne u organizatora - informacja poniżej.

Szczegóły...


Archiwum:

 • Pełne archiwum wszystkich wiadomości kulturalnych
 • Wiadomość

  Do października: Karykatury Stanisława Kochanka - wystawa

  Od lipca do października 2017 każdy odwiedzający Muzeum Podkarpackie (ul. Piłsudskiego 16) będzie miał okazję zobaczyć niezwykłą kolekcję karykatur autorstwa Stanisława Kochanka. Warto przyjrzeć się postaciom, które uwiecznił, dając tym samym upust swoim niezwykle celnym obserwacjom ludzkich charakterów.


  Na jednej z karykatur autorstwa St. Kochanka, wspinający się po drabinie woła do posągu Ignacego Łukasiewicza: "Obywatelu, posuńcie się trochę"

  Muzeum Podkarpackie od początku lipca do końca października br. prezentować będzie wyjątkową wystawę czasową ze zbiorów własnych, ukazującą karykatury Stanisława Kochanka - polskiego malarza, scenografa, grafika i rzeźbiarza.

  Stanisław Kochanek urodził się 25 maja 1905 r. w Jedliczu, zmarł 14 lipca 1995 r. w Krośnie. Studia artystyczne odbył w Krakowie w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego, kierowanej przez rzeźbiarza Jana Raszkę. Z inicjatywy dyrektora szkoły w 1925 r. ukazał się album zatytułowany "Nasza Buda" z karykaturami grona profesorów, który przyniósł Kochankowi uznanie. Młody artysta wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a także w Paryżu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa (1925). W latach 1926-1932 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: malarstwo pod kierunkiem prof. Fryderyka Pautscha, grafikę u prof. Jana Wojnarskiego, scenografię u prof. Karola Frycza oraz rzeźbę u prof. Xawerego Dunikowskiego - sławy polskiego rzeźbiarstwa.

  Po ukończeniu studiów Stanisław Kochanek powrócił do Jedlicza, a w czerwcu 1945 przeniósł się do Krosna, gdzie tworzył artystyczne środowisko miasta i regionu wpisując się na stałe w jego kulturę poprzez swoje malarstwo, rysunek, scenografię, grafikę i rzeźbę.

  Jego działalność artystyczna w dużym stopniu związana była z Krosnem. Przykładem tego są prace rzeźbiarskie, m.in. pomnik Mikołaja Kopernika czy tablica pamiątkowa Jana Szczepanika. Zajmował się również ochroną zabytków oraz konserwacją dzieł sztuki. Był autorem projektów latarni do podcieni w rynku oraz żyrandoli do kościoła oo. Franciszkanów w Krośnie. Współtworzył krośnieńskie Muzeum oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

  Przez wiele lat współpracował z redakcjami gazet: "Dziennik Polski", "Nowiny Rzeszowskie" oraz tygodnikiem "Podkarpacie". Liczne obrazy artysty trafiły do zbiorów muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą, w tym instytucji polonijnych w USA.

  Stanisław Kochanek uprawiał malarstwo portretowe i pejzażowe, tworząc karykatury - rysunki wyolbrzymiające charakterystyczne cechy postaci - dał się poznać jako artysta mający doskonale wykształcony zmysł obserwacji i umiejętność uchwycenia podobieństwa, nieraz z lekką nutką groteski. Jak sam twierdził, karykatura to "przesada podobieństwa".


  Julian Przyboś okiem Kochanka

  W karykaturze uwypuklał jakiś interesujący szczegół twarzy człowieka, który symbolizował nieraz dominującą cechę charakteru. Zaprezentowane na wystawie karykatury ze zbiorów Muzeum pochodzą z różnych okresów twórczości artysty i przedstawiają m.in. profesorów: Józefa Wojnara, Jana Cząstkę, Stanisława Pigonia, Józefa Kostrzewskiego; poetów: Mirona Białoszewskiego, Juliana Przybosia; malarzy: Stanisława Witowskiego-Iskrzyniaka, Władysława Niepokoja; osoby związane z przemysłem naftowym i górniczym oraz mieszkańców miasta i okolic.

  (2017-08-03/07:50:08)
  (MP)

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej