Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(4047)
Foto
(17126)
Firmy
(136)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(837)
Czateria
(43)
Opinie
(473841)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości kulturalno-rozrywkowe

Ostatnio:

Do października: Hucuły – konie Karpat Wschodnich

Muzeum Podkarpackie (ul. Piłsudskiego 16) zaprasza na wystawę fotograficzną Łukasza Grudysza pt. "Hucuły – konie Karpat Wschodnich", która czynna będzie do października 2015.

Czytaj obok >>

Do 13.09: Inne światy / Zaświaty - wystawa

Muzeum Podkarpackie w Krośnie (ul. Piłsudskiego 16) zaprasza na najnowszą wystawę czasową "Inne światy / Zaświaty. Tajemnice życia w epoce brązu w północno-wschodnich Węgrzech", która będzie czynna do 13 września 2015. Wernisaż 21 lipca br. (wtorek) o godz. 17:00.

Szczegóły...

Lipiec-sierpień: Warsztaty rzemiosł w Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza na warsztaty rzemiosł, które będą odbywać się w każdą wakacyjną środę w godz. 10:00-15:00.

Szczegóły...


Archiwum:

 • Pełne archiwum wszystkich wiadomości kulturalnych
 • Wiadomość

  Do października: Hucuły – konie Karpat Wschodnich

  Muzeum Podkarpackie (ul. Piłsudskiego 16) zaprasza na wystawę fotograficzną Łukasza Grudysza pt. "Hucuły – konie Karpat Wschodnich", która czynna będzie do października 2015.


  "Hucuły – konie Karpat Wschodnich" to zbiór fotografii przedstawiających piękno koni huculskich i krajobrazów górskich. Wykonane zostały w trakcie licznych wyjazdów autora na Huculszczyznę położoną na terenie Ukrainy oraz w góry Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Wielkoformatowe zdjęcia prezentowane są w tonacji czarno-białej i kolorowej.

  Duży ładunek artystyczny posiadają ujęcia koni huculskich w plenerze w tzw. systemie tabunowym zbliżonym do ich naturalnych warunków życia. Konie przebywają wtedy przez cały rok na górskich pastwiskach. Uwagę zwracają również zbliżenia i kadry, na których autor pokazał piękno i wytrzymałość koni tej rasy na wszelkie warunki atmosferyczne. Efektem wielu plenerów są ujęcia krajobrazów górskich Czarnohory i Beskidu Niskiego, w których dużą rolę odgrywa zmienność barw i światła oraz układ chmur.


  Hucuł jest silny, wielkiego serca i charakteru, odporny na choroby i ciężkie warunki atmosferyczne, mało wymagający co do paszy jak i warunków bytowania. Spokojny i przyjazny, zawsze chętny do współpracy z człowiekiem.

  Konie huculskie wywodzą się z Huculszczyzny z terenu Karpat Wschodnich oraz z Bukowiny. Najprawdopodobniej są potomkami koni tatarskich, orientalnych i tureckich. Rasa ta ukształtowała się pod wpływem trudnych i prymitywnych warunków górskiego klimatu karpackiego. Cechuje je niewielki wzrost, odporność i wytrwałość. Używane były dawniej jako konie wierzchowe i juczne.


  Pierwsza wzmianka źródłowa o koniach huculskich pochodzi z dzieła marszałka Krzysztofa Dorohostajskiego "Hippica" z 1603 r. W części galicyjskiej Huculszczyzny hodowla tych koni rozpoczęła się w Żabiem i Kosowie pod koniec XIX w. W okresie I wojny światowej pogłowie hucułów znacznie się zmniejszyło i czystość tej rasy zachwiała się.


  W celu ratowania populacji w 1924 r. powołano Związek Hodowców Koni Rasy Huculskiej. W czasie II wojny światowej pogłowie hucułów uległo prawie całkowitej zagładzie. Po wojnie, hodowla zaczęła rozwijać się w Karpatach polskich (Stadnina Koni Huculskich "Gładyszów" w Regietowie, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Odrzechowa, Bieszczadzki Park Narodowy – Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem, Serednie Małe, "Tabun" w Polanie), rumuńskich, na Słowacji, na Węgrzech i w Czechach. W ostatnich latach rozpoczęto przygotowania w ramach projektu "Utworzenie Polsko-Ukraińskiego Centrum Hodowli i Promocji Konia Huculskiego" do odtworzenia tej rasy na Huculszczyźnie.

  Uzupełnieniem wystawy jest zbiór zabytków etnograficznych dotyczących jazdy konnej w postaci drewnianych siodeł huculskich – "tarnic" – z przełomu XIX i XX w., mosiężnych, bogato zdobionych strzemion i popręgów. Zaprezentowany jest również zabytkowy pas huculski zwany "czeres", broń i części stroju.


  Huculski orszak weselny (fot. Seńkowski, Żabie 1925 r.)

  Łukasz Grudysz – absolwent PWSZ w Sanoku na wydziale Kultura Krajów Karpackich. Studia kontynuował na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego i Telewizyjnego w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Uczestnik kursu Akademii Telewizyjnej. Jest filmowcem, fotografikiem, fascynatem kultury karpackiej i podróżnikiem. Brał udział w wyprawie do Chin. Realizuje cykle fotografii, filmy dokumentalne oraz opracowania multimedialne.


  (2015-07-28/14:25:05)
  (mp)

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej