Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3812)
Foto
(17182)
Firmy
(129)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(823)
Czateria
(15)
Opinie
(488959)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2016-02-12

W sobotę zbiórka elektrośmieci

Każdego roku przybywają tony elektrośmieci, które zamiast trafiać do selektywnych punktów, często wyrzucane są na dzikie wysypiska lub osiedlowe śmietniki. Zanim pozbędziemy się zepsutego telefonu czy komputera, zastanówmy się jak zrobić to w prawidłowy sposób?

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 12 lutego 2016 (Piątek)
 • 11 lutego 2016 (Czwartek)
 • 10 lutego 2016 (Środa)
 • 9 lutego 2016 (Wtorek)
 • 8 lutego 2016 (Poniedziałek)
 • 7 lutego 2016 (Niedziela)
 • 6 lutego 2016 (Sobota)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Posmakuj Krosno: stawiamy na jakość

  Już nie Royal Hall a Posmakuj Krosno. Od niedzieli (9.02) krośnieński Rynek ma nową restaurację - to "filia" Posmakuj Bistro z Targowisk - niepozornego z zewnątrz lokalu, w którym można zjeść prawdziwe rarytasy. Nie mieli żadnej reklamy, ale poczta pantoflowa zrobiła swoje. - To krośnianie zmobilizowali nas do tego, by otworzyć restaurację w Krośnie - mówią właściciele.

  Posmakuj Krosno
  Do posiania nasiona jadalnych kwiatów, zioła. Posmakuj Krosno stawia na naturę. Na zdjęciu: Małgorzata Smerecka-Biś (menedżer restauracji), Paweł Dobrzański (właściciel i szef kuchni)

  Piszemy o tym, bo to wyjątkowi ludzie z wielką pasją do gotowania. Wszyscy są stąd, dokładnie z Targowisk. Miłość do kuchni wynieśli z domu, ale doświadczenie zdobywali w Warszawie, gdzie przez wiele lat pracowali i nadal prowadzą swój główny biznes gastronomiczny pod nazwą Posmakuj.

  Głową całego biznesu jest Paweł Dobrzański. Z wykształcenia kucharz, 17 lat w branży gastronomicznej, pracował jako szef kuchni m.in. w The Cinnamon, Gothic Cafe w Warszawie, w restauracji Galicja w Rzeszowie i Iwoniczu-Zdroju. Kwalifikacje podnosił odbywając staż w Akademii Kurta Schellera, Instituto Culinario Danieli w San Louis Potosi w Meksyku, uczestnicząc w wielu ogólnopolskich konkursach kulinarnych. Współpracuje z Pascalem Brodnickim podczas szkoleń i pokazów kulinarnych. - Wychodzę z założenia, że jeśli coś robić, to dobrze. I trzeba robić to, co się lubi, wtedy prędzej czy później osiągnie się sukces - mówi.

  Posmakuj Krosno
  Tylko świeże i naturalne produkty. - Ludzie wracają do korzeni, chcemy iść tym trendem - podkreśla Paweł Dobrzański

  Przyszedł moment kiedy zechciał pokazać się w rodzinnych stronach. - Paweł wpadł na pomysł: "Zróbmy coś dla swoich", żeby ludzie z Targowisk mieli gdzie wyjść, mieli gdzie dobrze zjeść, a dzieciaki mogły pobawić się w specjalnie przygotowanym dla nich kąciku - wspomina Małgorzata Smerecka-Biś, menedżer Posmakuj Krosno, prywatnie szwagierka szefa.

  To było dwa lata temu. Wieść o dobrym jedzeniu rozniosła się poza niewielkie Targowiska. Informowani pocztą pantoflową krośnianie zaczęli zjeżdżać do Posmakuj Bistro, gdzie sztandarowym daniem była wyjątkowa pizza z domowym ketchupem i makarony udekorowane jadalnymi kwiatami.

  Posmakuj Krosno
  W karcie nie zabraknie dań włoskich, ale będą też produkty regionalne

  - To wy, krośnianie zmobilizowaliście nas. Ciągle przyjeżdżaliście, chwaliliście naszą kuchnię i mówiliście: "Otwórzcie restaurację w Krośnie". A my takimi słowami żyjemy - mówi Małgorzata Smerecka-Biś. Dlatego, po dwóch latach pracy na markę Posmakuj Bistro, przyszedł czas na Krosno. - My z Krosnem też czujemy się związani, bo wychowaliśmy się w Targowiskach, ale w Krośnie była szkoła, całe życie kulturalne. Zdecydowaliśmy się więc otworzyć restaurację w Krośnie. Chcieliśmy się rozwijać, a lokalizacja okazała się bardzo ważna.

  Ich miłość do gotowania i karmienia ludzi widoczna jest od razu. - Sami lubimy dobrze jeść, miło spędzać czas. Je się każdego dnia, trzeba to robić dobrze, celebrować - podkreśla Paweł Dobrzański.

  Posmakuj Krosno
  Codziennie w Posmakuj lunch dnia

  Jakie będzie Posmakuj Krosno? - Na pewno klienci nie usłyszą u nas dzwonka od kuchenki mikrofalowej - żartują. To zasada, której hołdują we wszystkich lokalach Posmakuj. - Kuchenka mikrofalowa to brak szacunku do jedzenia. W restauracjach ludzie płacą za jedzenie, oczekują jakości, nie można podać jedzenia odgrzanego w mikrofalówce.

  Dlatego stawiają na jakość: produkty świeże, sezonowe, nie stosują gotowych polepszaczy smaku, przypraw z chemią, gotowych sosów. Nawet ketchup robią sami. Mają też swój ogródek, gdzie uprawiają warzywa, zioła, jadalne kwiaty. - To mają być naturalne smaki – podkreślają.

  Posmakuj Krosno
  Najlepsze produkty prosto z Włoch

  Chcą przenieść do Krosna modę na zdrową żywność, która zawładnęła już Warszawą. Tam prawdziwą furorę robi postać i filozofia Łukasza Łuczaja - krośnianina, dr hab. biologii. - U niego przeszkolili się wszyscy topowi kucharze, a kobiety zakładają ogródki z ziołami. Ludzie zaczynają wracać do korzeni. Do Krosna ten trend przyjdzie pewnie dopiero za parę lat - twierdzi szef Posmakuj.

  Karta w Posmakuj Krosno będzie krótka - to warunek świeżości potraw. Menu będzie się zmieniać w zależności od pory roku. - Mamy włosko-regionalną kuchnię, ale nie chcemy się szufladkować. Chcemy promować nasz region, podając lokalne produkty, ale sprowadzamy je też z zagranicy - zdradza menedżer. W magazynie czeka już m.in. 200 kg mąki z Włoch na pizzę, oryginalna mozzarella, szynka suszona, salami, oliwki. - To świetne produkty, ale nie tanie. Klienci muszą mieć świadomość, że dobre jedzenie kosztuje - dodaje.

  Posmakuj Krosno
  Jedna z kart menu Posmakuj Krosno

  Ceny nie będą jednak zaporowe, ale też nie najniższe. - Pamiętajmy, że to też restauracja na krośnieńskim Rynku, który jest wizytówką miasta. Nie możemy sprzedawać dań za 10 zł, jak przy trasie - podkreśla Paweł Dobrzański.

  Oprócz dań w karcie będą też dania dnia. Taki dwudaniowy lunch to cena 20 zł. - Polska stoi plackami po węgiersku. U nas tego nie ma, ale może się zdarzyć. Schabowego też nie ma, ale nie mamy nic przeciwko niemu. Niech on tylko będzie dobrze zrobiony i nie cienki, że Korczynę widać - słyszymy w lokalu. - To klienci zadecydują co chcą u nas jeść, musimy słuchać ich głosu.

  Na klientów czeka już cała załoga: 8 kucharzy, 4 kelnerów. Posmakuj Krosno dysponuje też salą na ostatnim piętrze kamienicy Rynek 24 - tam będzie organizować imprezy okolicznościowe.

  Posmakuj Krosno
  Wnętrze Posmakuj Krosno

  Zmienił się wystrój lokalu w piwnicach. Każda sala nosi inną nazwę: Krosno, Targowiska oraz Beskid Niski wraz Bieszczadami. Na ścianach zawisły zdjęcia nawiązujące do tych miejsc. Zmieniła się kolorystyka, odmieniona jest kuchnia i bar. W jednaj z sal zamiast stolików są drewniane duże ławy. - Chcemy, żeby ludzie się integrowali, żeby osoby, które nawet się nie znają siadały przy jednym stole, jadły, rozmawiały - tłumaczą właściciele.

  Oprócz serwowania jedzenia, planują też spotkania ze znanymi, ciekawymi ludźmi. Chcą organizować warsztaty smaków: - Chcemy uczyć ludzi smaków, uświadamiać ich, przecież ciągle nie brakuje osób, które nie wiedzą co to jest rukola...

  (2014-02-11/16:15:46)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej