Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3501)
Foto
(17558)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481542)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-20

Fatalny stan powietrza. Normy przekroczone o ponad 1300 procent!

Powrócił problem smogu. W nocy z czwartku na piątek (19/20.10) oddychaliśmy powietrzem o bardzo złej jakości. Normy zanieczyszczeń przekroczone były wielokrotnie.

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 20 października 2017 (Piątek)
 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)
 • 16 października 2017 (Poniedziałek)
 • 15 października 2017 (Niedziela)
 • 14 października 2017 (Sobota)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Posmakuj Krosno: stawiamy na jakość

  Już nie Royal Hall a Posmakuj Krosno. Od niedzieli (9.02) krośnieński Rynek ma nową restaurację - to "filia" Posmakuj Bistro z Targowisk - niepozornego z zewnątrz lokalu, w którym można zjeść prawdziwe rarytasy. Nie mieli żadnej reklamy, ale poczta pantoflowa zrobiła swoje. - To krośnianie zmobilizowali nas do tego, by otworzyć restaurację w Krośnie - mówią właściciele.

  Posmakuj Krosno
  Do posiania nasiona jadalnych kwiatów, zioła. Posmakuj Krosno stawia na naturę. Na zdjęciu: Małgorzata Smerecka-Biś (menedżer restauracji), Paweł Dobrzański (właściciel i szef kuchni)

  Piszemy o tym, bo to wyjątkowi ludzie z wielką pasją do gotowania. Wszyscy są stąd, dokładnie z Targowisk. Miłość do kuchni wynieśli z domu, ale doświadczenie zdobywali w Warszawie, gdzie przez wiele lat pracowali i nadal prowadzą swój główny biznes gastronomiczny pod nazwą Posmakuj.

  Głową całego biznesu jest Paweł Dobrzański. Z wykształcenia kucharz, 17 lat w branży gastronomicznej, pracował jako szef kuchni m.in. w The Cinnamon, Gothic Cafe w Warszawie, w restauracji Galicja w Rzeszowie i Iwoniczu-Zdroju. Kwalifikacje podnosił odbywając staż w Akademii Kurta Schellera, Instituto Culinario Danieli w San Louis Potosi w Meksyku, uczestnicząc w wielu ogólnopolskich konkursach kulinarnych. Współpracuje z Pascalem Brodnickim podczas szkoleń i pokazów kulinarnych. - Wychodzę z założenia, że jeśli coś robić, to dobrze. I trzeba robić to, co się lubi, wtedy prędzej czy później osiągnie się sukces - mówi.

  Posmakuj Krosno
  Tylko świeże i naturalne produkty. - Ludzie wracają do korzeni, chcemy iść tym trendem - podkreśla Paweł Dobrzański

  Przyszedł moment kiedy zechciał pokazać się w rodzinnych stronach. - Paweł wpadł na pomysł: "Zróbmy coś dla swoich", żeby ludzie z Targowisk mieli gdzie wyjść, mieli gdzie dobrze zjeść, a dzieciaki mogły pobawić się w specjalnie przygotowanym dla nich kąciku - wspomina Małgorzata Smerecka-Biś, menedżer Posmakuj Krosno, prywatnie szwagierka szefa.

  To było dwa lata temu. Wieść o dobrym jedzeniu rozniosła się poza niewielkie Targowiska. Informowani pocztą pantoflową krośnianie zaczęli zjeżdżać do Posmakuj Bistro, gdzie sztandarowym daniem była wyjątkowa pizza z domowym ketchupem i makarony udekorowane jadalnymi kwiatami.

  Posmakuj Krosno
  W karcie nie zabraknie dań włoskich, ale będą też produkty regionalne

  - To wy, krośnianie zmobilizowaliście nas. Ciągle przyjeżdżaliście, chwaliliście naszą kuchnię i mówiliście: "Otwórzcie restaurację w Krośnie". A my takimi słowami żyjemy - mówi Małgorzata Smerecka-Biś. Dlatego, po dwóch latach pracy na markę Posmakuj Bistro, przyszedł czas na Krosno. - My z Krosnem też czujemy się związani, bo wychowaliśmy się w Targowiskach, ale w Krośnie była szkoła, całe życie kulturalne. Zdecydowaliśmy się więc otworzyć restaurację w Krośnie. Chcieliśmy się rozwijać, a lokalizacja okazała się bardzo ważna.

  Ich miłość do gotowania i karmienia ludzi widoczna jest od razu. - Sami lubimy dobrze jeść, miło spędzać czas. Je się każdego dnia, trzeba to robić dobrze, celebrować - podkreśla Paweł Dobrzański.

  Posmakuj Krosno
  Codziennie w Posmakuj lunch dnia

  Jakie będzie Posmakuj Krosno? - Na pewno klienci nie usłyszą u nas dzwonka od kuchenki mikrofalowej - żartują. To zasada, której hołdują we wszystkich lokalach Posmakuj. - Kuchenka mikrofalowa to brak szacunku do jedzenia. W restauracjach ludzie płacą za jedzenie, oczekują jakości, nie można podać jedzenia odgrzanego w mikrofalówce.

  Dlatego stawiają na jakość: produkty świeże, sezonowe, nie stosują gotowych polepszaczy smaku, przypraw z chemią, gotowych sosów. Nawet ketchup robią sami. Mają też swój ogródek, gdzie uprawiają warzywa, zioła, jadalne kwiaty. - To mają być naturalne smaki – podkreślają.

  Posmakuj Krosno
  Najlepsze produkty prosto z Włoch

  Chcą przenieść do Krosna modę na zdrową żywność, która zawładnęła już Warszawą. Tam prawdziwą furorę robi postać i filozofia Łukasza Łuczaja - krośnianina, dr hab. biologii. - U niego przeszkolili się wszyscy topowi kucharze, a kobiety zakładają ogródki z ziołami. Ludzie zaczynają wracać do korzeni. Do Krosna ten trend przyjdzie pewnie dopiero za parę lat - twierdzi szef Posmakuj.

  Karta w Posmakuj Krosno będzie krótka - to warunek świeżości potraw. Menu będzie się zmieniać w zależności od pory roku. - Mamy włosko-regionalną kuchnię, ale nie chcemy się szufladkować. Chcemy promować nasz region, podając lokalne produkty, ale sprowadzamy je też z zagranicy - zdradza menedżer. W magazynie czeka już m.in. 200 kg mąki z Włoch na pizzę, oryginalna mozzarella, szynka suszona, salami, oliwki. - To świetne produkty, ale nie tanie. Klienci muszą mieć świadomość, że dobre jedzenie kosztuje - dodaje.

  Posmakuj Krosno
  Jedna z kart menu Posmakuj Krosno

  Ceny nie będą jednak zaporowe, ale też nie najniższe. - Pamiętajmy, że to też restauracja na krośnieńskim Rynku, który jest wizytówką miasta. Nie możemy sprzedawać dań za 10 zł, jak przy trasie - podkreśla Paweł Dobrzański.

  Oprócz dań w karcie będą też dania dnia. Taki dwudaniowy lunch to cena 20 zł. - Polska stoi plackami po węgiersku. U nas tego nie ma, ale może się zdarzyć. Schabowego też nie ma, ale nie mamy nic przeciwko niemu. Niech on tylko będzie dobrze zrobiony i nie cienki, że Korczynę widać - słyszymy w lokalu. - To klienci zadecydują co chcą u nas jeść, musimy słuchać ich głosu.

  Na klientów czeka już cała załoga: 8 kucharzy, 4 kelnerów. Posmakuj Krosno dysponuje też salą na ostatnim piętrze kamienicy Rynek 24 - tam będzie organizować imprezy okolicznościowe.

  Posmakuj Krosno
  Wnętrze Posmakuj Krosno

  Zmienił się wystrój lokalu w piwnicach. Każda sala nosi inną nazwę: Krosno, Targowiska oraz Beskid Niski wraz Bieszczadami. Na ścianach zawisły zdjęcia nawiązujące do tych miejsc. Zmieniła się kolorystyka, odmieniona jest kuchnia i bar. W jednaj z sal zamiast stolików są drewniane duże ławy. - Chcemy, żeby ludzie się integrowali, żeby osoby, które nawet się nie znają siadały przy jednym stole, jadły, rozmawiały - tłumaczą właściciele.

  Oprócz serwowania jedzenia, planują też spotkania ze znanymi, ciekawymi ludźmi. Chcą organizować warsztaty smaków: - Chcemy uczyć ludzi smaków, uświadamiać ich, przecież ciągle nie brakuje osób, które nie wiedzą co to jest rukola...

  (2014-02-11/16:15:46)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej