Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3716)
Foto
(17349)
Firmy
(132)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(805)
Czateria
(59)
Opinie
(463916)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2016-10-24

Filip Springer wraca do Krosna, do Fermentu

W środę (26.10) o godz. 18.00 w Klubokawiarni Ferment odbędzie się spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Reporter opowie o swojej najnowszej, opisującej życie w byłych miastach wojewódzkich książce "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast". Jednym z jej bohaterów jest Krosno. Wstęp wolny.

Szczegóły...

18-latek niemal wjechał autem do Wisłoka

Było o włos od nieszczęścia: w niedzielę (23.10) kierowane przez 18-latka auto wpadło w poślizg i zjechało z drogi w kierunku koryta Wisłoka. Zatrzymało się tuż przed nim.

Szczegóły...

Nowy blok na Parkowym. Są jeszcze wolne mieszkania

Ruszyła budowa ostatniego już bloku na Osiedlu Parkowym. Inwestycja będzie gotowa za niecały rok. Zostało jeszcze kilka wolnych mieszkań.

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 24 października 2016 (Poniedziałek)
 • 23 października 2016 (Niedziela)
 • 22 października 2016 (Sobota)
 • 21 października 2016 (Piątek)
 • 20 października 2016 (Czwartek)
 • 19 października 2016 (Środa)
 • 18 października 2016 (Wtorek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Pomysł, dotacja, lokal. Tak rodzi się biznes

  Trzy osoby skorzystały z programu pomocowego dla bezrobotnych do 30 roku życia "Kuźnia przedsiębiorczości". W ofercie była dotacja, szkolenia i lokal za symboliczną złotówkę. Niewykluczone, że szansa na nowy biznes będzie także w przyszłym roku.

  Kuźnia przedsiębiorczości
  Olga Leśniak-Kołba skorzystała z programu "Kuźnia przedsiębiorczości" i w miejskim lokalu przy ul. Portiusa stworzyła "Galerię w pokoiku"

  "Kuźnia przedsiębiorczości" to wspólny projekt Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie, Urzędu Miasta Krosna, Podkarpackiej Izby Gospodarczej oraz Stowarzyszenia Pomocy Niematerialnej "Szansa". To pilotażowy projekt w Krośnie.

  Pomysł skierowany był do osób, które nie przekroczyły 30. roku życia, czyli grupy, która w dostępnych zwykle programach pomocowych pośredniaków była traktowana po macoszemu. Dzięki pomocy współpracujących ze sobą instytucji młodzi ludzie zyskali szansę na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

  Powiatowy Urząd Pracy zaoferował dotacje w wysokości 18 tys. zł, Podkarpacka Izba Gospodarcza szkolenia i doradztwo w prowadzeniu działalności gospodarczej, Stowarzyszenie "Szansa" - pomoc prawną, a miasto - lokale. Oferta w pełnym wymiarze była skierowana do mieszkańców Krosna.

  Program ruszył w ostatnich miesiącach 2013 roku, nie ma więc spektakularnych efektów. Ostatecznie objął trzy osoby. - Nie można powiedzieć, że to przedsięwzięcie się nie udało, ale też nie odniosło wielkiego sukcesu, bo spodziewaliśmy się większej liczby osób - podsumowuje Elżbieta Liwosz, doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krośnie.

  - Jakieś zainteresowanie jednak było, zgłosiło się 18 osób. Część nie spełniała określonych w programie warunków, przekraczała wiek 30 lat. Inni z kolei nie mogli skorzystać z oferowanych lokali, bo profil ich działalności był ciężki, mechaniczny - kontynuuje Elżbieta Liwosz. Ostatecznie z pełnej oferty pomocy skorzystała jedna osoba, druga jedynie ze szkoleń, a trzecia jest na etapie formalności.

  Kuźnia przedsiębiorczości
  W "Galerii w pokoiku" znajdziemy rękodzieło artystyczne w wielu wydaniach

  Olga Leśniak-Kołba w miejskim lokalu przy ul. Portiusa stworzyła "Galerię w pokoiku". To miejsce, gdzie można znaleźć rękodzieło artystyczne: biżuterię, ozdoby do włosów, kartki okolicznościowe, ekologiczne zabawki dla dzieci, galanterię filcową i designerskie dodatki, które - jak zachęca właścicielka - nadadzą wyjątkowości każdej przestrzeni. Unikatowe ozdoby i akcesoria wykonywane są też na zamówienie. Właścicielka wykonuje je sama bądź zleca współpracującym z nią artystom plastykom.

  W ofercie działalności "Galerii w pokoiku" jest ponadto oprawa imprez okolicznościowych, ślubów czy komunii. Można znaleźć odpowiednią do okazji biżuterię i ozdoby do włosów, przywieszki do trunków, zaproszenia - ogółem pomoc w zorganizowaniu przyjęcia z dobrym smakiem.

  Kuźnia przedsiębiorczości

  - Pomysł na ten biznes wziął się z moich zainteresowań, odkąd pamiętam zajmuję się rękodziełem, coś sobie dłubałam - mówi Olga Leśniak-Kołba. - Od 4 lat zajmuję się robieniem biżuterii, najpierw sprzedawałam wśród koleżanek, później to się rozwinęło. Stwierdziłem, że to może być jakiś pomysł na biznes. Poszerzyłam asortyment i postanowiłam otworzyć tą galerię - dodaje. - Dla kobiet tutaj jest raj.

  Właścicielka "Galerii w pokoiku" zachęca także innych do skorzystania z pomocy "Kuźni przedsiębiorczości". Sama założyła działalność, postarała się o dotację, którą przeznaczyła na wyposażenie biura i samochód. Od miasta dostała lokal, płaci złotówkę za metr: - Trzeba robić to, co się naprawdę lubi, nie obawiać się realizacji własnych pasji i wierzyć, że się uda. Jeśli ma się pomysł, to trzeba skorzystać z pomocy, bo początki zawsze są ciężkie.

  Kuźnia przedsiębiorczości
  Monika Wilusz-Nykiel oferuje z kolei aranżacje wnętrz

  Ze szkoleń indywidualnych w ramach "Kuźni przedsiębiorczości" oraz z lokalu skorzystała natomiast Monika Wilusz-Nykiel: - Zajmuję się projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkalnych oraz publicznych. Każdy projekt traktujemy indywidualnie, staramy się maksymalnie zrozumieć preferencje i potrzeby klienta, co przekłada się na konkretne i przemyślane rozwiązania projektowe - mówi. Pełną ofertę jej firmy znajdziemy na www.4dsgn.pl.

  Nie jest wykluczone, że "Kuźnia przedsiębiorczości" znajdzie swoją kontynuację w 2014 roku, bo zasoby pomocy nie zostały w pełni wyczerpane. Partnerzy realizujący projekt będą na ten temat rozmawiać. - Jeżeli będziemy prolongować program, to zastanowimy się nad zmianą warunków. Być może podniesiemy próg wiekowy do 35 lat - zapowiada Elżbieta Liwosz.

  (2013-12-27/10:35:45)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej