Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3522)
Foto
(17569)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481472)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-19

Nie igraj z losem, wyczyść komin z sadzy!

Na progu sezonu grzewczego strażacy apelują o wyczyszczenie przewodów kominowych z sadzy. O jej pożar nie trudno, a konsekwencje mogą być tragiczne.

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)
 • 16 października 2017 (Poniedziałek)
 • 15 października 2017 (Niedziela)
 • 14 października 2017 (Sobota)
 • 13 października 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Pomysł, dotacja, lokal. Tak rodzi się biznes

  Trzy osoby skorzystały z programu pomocowego dla bezrobotnych do 30 roku życia "Kuźnia przedsiębiorczości". W ofercie była dotacja, szkolenia i lokal za symboliczną złotówkę. Niewykluczone, że szansa na nowy biznes będzie także w przyszłym roku.

  Kuźnia przedsiębiorczości
  Olga Leśniak-Kołba skorzystała z programu "Kuźnia przedsiębiorczości" i w miejskim lokalu przy ul. Portiusa stworzyła "Galerię w pokoiku"

  "Kuźnia przedsiębiorczości" to wspólny projekt Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie, Urzędu Miasta Krosna, Podkarpackiej Izby Gospodarczej oraz Stowarzyszenia Pomocy Niematerialnej "Szansa". To pilotażowy projekt w Krośnie.

  Pomysł skierowany był do osób, które nie przekroczyły 30. roku życia, czyli grupy, która w dostępnych zwykle programach pomocowych pośredniaków była traktowana po macoszemu. Dzięki pomocy współpracujących ze sobą instytucji młodzi ludzie zyskali szansę na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

  Powiatowy Urząd Pracy zaoferował dotacje w wysokości 18 tys. zł, Podkarpacka Izba Gospodarcza szkolenia i doradztwo w prowadzeniu działalności gospodarczej, Stowarzyszenie "Szansa" - pomoc prawną, a miasto - lokale. Oferta w pełnym wymiarze była skierowana do mieszkańców Krosna.

  Program ruszył w ostatnich miesiącach 2013 roku, nie ma więc spektakularnych efektów. Ostatecznie objął trzy osoby. - Nie można powiedzieć, że to przedsięwzięcie się nie udało, ale też nie odniosło wielkiego sukcesu, bo spodziewaliśmy się większej liczby osób - podsumowuje Elżbieta Liwosz, doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krośnie.

  - Jakieś zainteresowanie jednak było, zgłosiło się 18 osób. Część nie spełniała określonych w programie warunków, przekraczała wiek 30 lat. Inni z kolei nie mogli skorzystać z oferowanych lokali, bo profil ich działalności był ciężki, mechaniczny - kontynuuje Elżbieta Liwosz. Ostatecznie z pełnej oferty pomocy skorzystała jedna osoba, druga jedynie ze szkoleń, a trzecia jest na etapie formalności.

  Kuźnia przedsiębiorczości
  W "Galerii w pokoiku" znajdziemy rękodzieło artystyczne w wielu wydaniach

  Olga Leśniak-Kołba w miejskim lokalu przy ul. Portiusa stworzyła "Galerię w pokoiku". To miejsce, gdzie można znaleźć rękodzieło artystyczne: biżuterię, ozdoby do włosów, kartki okolicznościowe, ekologiczne zabawki dla dzieci, galanterię filcową i designerskie dodatki, które - jak zachęca właścicielka - nadadzą wyjątkowości każdej przestrzeni. Unikatowe ozdoby i akcesoria wykonywane są też na zamówienie. Właścicielka wykonuje je sama bądź zleca współpracującym z nią artystom plastykom.

  W ofercie działalności "Galerii w pokoiku" jest ponadto oprawa imprez okolicznościowych, ślubów czy komunii. Można znaleźć odpowiednią do okazji biżuterię i ozdoby do włosów, przywieszki do trunków, zaproszenia - ogółem pomoc w zorganizowaniu przyjęcia z dobrym smakiem.

  Kuźnia przedsiębiorczości

  - Pomysł na ten biznes wziął się z moich zainteresowań, odkąd pamiętam zajmuję się rękodziełem, coś sobie dłubałam - mówi Olga Leśniak-Kołba. - Od 4 lat zajmuję się robieniem biżuterii, najpierw sprzedawałam wśród koleżanek, później to się rozwinęło. Stwierdziłem, że to może być jakiś pomysł na biznes. Poszerzyłam asortyment i postanowiłam otworzyć tą galerię - dodaje. - Dla kobiet tutaj jest raj.

  Właścicielka "Galerii w pokoiku" zachęca także innych do skorzystania z pomocy "Kuźni przedsiębiorczości". Sama założyła działalność, postarała się o dotację, którą przeznaczyła na wyposażenie biura i samochód. Od miasta dostała lokal, płaci złotówkę za metr: - Trzeba robić to, co się naprawdę lubi, nie obawiać się realizacji własnych pasji i wierzyć, że się uda. Jeśli ma się pomysł, to trzeba skorzystać z pomocy, bo początki zawsze są ciężkie.

  Kuźnia przedsiębiorczości
  Monika Wilusz-Nykiel oferuje z kolei aranżacje wnętrz

  Ze szkoleń indywidualnych w ramach "Kuźni przedsiębiorczości" oraz z lokalu skorzystała natomiast Monika Wilusz-Nykiel: - Zajmuję się projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkalnych oraz publicznych. Każdy projekt traktujemy indywidualnie, staramy się maksymalnie zrozumieć preferencje i potrzeby klienta, co przekłada się na konkretne i przemyślane rozwiązania projektowe - mówi. Pełną ofertę jej firmy znajdziemy na www.4dsgn.pl.

  Nie jest wykluczone, że "Kuźnia przedsiębiorczości" znajdzie swoją kontynuację w 2014 roku, bo zasoby pomocy nie zostały w pełni wyczerpane. Partnerzy realizujący projekt będą na ten temat rozmawiać. - Jeżeli będziemy prolongować program, to zastanowimy się nad zmianą warunków. Być może podniesiemy próg wiekowy do 35 lat - zapowiada Elżbieta Liwosz.

  (2013-12-27/10:35:45)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej