Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3985)
Foto
(17142)
Firmy
(137)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(830)
Czateria
(65)
Opinie
(475595)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2015-09-03

Płot budowy zagrodził parking. Mieszkańcy oburzeni

W sierpniu na prywatnej działce przy ul. Wojska Polskiego rozpoczęto przygotowania do budowy. Płot, którym ją otoczono, zagrodził też cześć przyległego do posesji parkingu. Oburzyło to okolicznych mieszkańców, ale firma budowlana stwierdziła, że ich pretensje są bezpodstawne, bo parking również należy do inwestora. To nie do końca prawda.

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 3 września 2015 (Czwartek)
 • 2 września 2015 (Środa)
 • 1 września 2015 (Wtorek)
 • 31 sierpnia 2015 (Poniedziałek)
 • 30 sierpnia 2015 (Niedziela)
 • 29 sierpnia 2015 (Sobota)
 • 28 sierpnia 2015 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Exalo Drilling zwalnia i zatrudnia

  Łącznie ponad 300 osób ma stracić pracę w spółce Exalo Drilling, w skład której wchodzi pięć spółek wiertniczo-serwisowych, w tym dawny krośnieński Zakład Robót Górniczych. Większość zwolnień już nastąpiła i dotyczyła pracowników biurowych. Diametralnie inaczej jest w tzw. pionie operacyjnym, czyli na wiertniach - zatrudnienie jest sukcesywnie zwiększane.

  Exalo
  Piotr Truszkowski, prezes zarządu Exalo Drilling zapowiada miejsca pracy dla wiertników

  W Bóbrce odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna. Przez kilkanaście lat gospodarzem tych spotkań był krośnieński Zakład Robót Górniczych, teraz naturalnie organizację przejęło Exalo Drilling - nowy podmiot, który skupił w sobie pięć spółek wiertniczo-serwisowych z grupy PGNiG: PNiG Kraków S.A., PNiG Jasło S.A., PNiG NAFTA S.A., PN „Diament” Sp. z o.o. i ZRG Krosno Sp. z o.o.

  Tegoroczna konferencja dotyczyła bezpieczeństwa prac i ochrony środowiska w działalności wiertniczej i serwisowej, ale obecność prezesa Exalo pozwoliła na zasięgnięcie informacji o przyszłości spółki, w szczególności oddziału zlokalizowanego w Krośnie.

  Kierownictwo PGNiG S.A. decyzję o konsolidacji spółek wiertniczo-serwisowych podjęło wiosną 2012 roku, powołując spółkę celową PGNiG Poszukiwania S.A. Od tego czasu trwały intensywne działania obejmujące pełną integrację prawno-organizacyjną poszczególnych oddziałów. 1 lutego br. nastąpiło formalne połączenie wymienionych pięciu spółek. Siedziba zlokalizowana jest w Pile, ale centra operacyjne znajdują się w siedzibach dawnych spółek.

  Exalo

  Odział w Krośnie nadal zajmuje się usługami serwisowymi. - Tutaj budujemy ekipę inżynierską, która będzie zajmować się kwestiami ważkimi dla segmentu wiertnictwa, chodzi o specjalistów ds. szczelinowania. Proces serwisowy jest bardzo ważny przy wydobywaniu węglowodorów, samo wywiercenie otworu to nie jest koniec prac, chodzi jeszcze o to, żeby ten gaz wydobyć. Pracujemy nad tym, żeby takie technologie przy udziale naszych inżynierów zostały tutaj opracowane - mówi Piotr Truszkowski, prezes zarządu Exalo Drilling. - Utrzymujemy trzy centra serwisowe, ponieważ w tego typu usługach ważne jest szybkie dotarcie do klienta. Wiemy, że Krosno obsługuje nie tylko region, ale też wyjeżdża za granicę. Aktualnie sprzęt krośnieński pracuje teraz na szczelinowaniu w Rosji.

  Konsolidacja oznaczała restrukturyzację, w tym niestety redukcję zatrudnienia. - Przy pięciu spółkach mamy możliwości ograniczania załogi głównie o służby wsparcia: działy księgowości, administracji, kadr, płac. Nie potrzebujemy ich pięć razy więcej - tłumaczy prezes.

  Proces zwolnień został podzielony na dwa etapy, objął łącznie 340 etatów we wszystkich oddziałach Exalo. Pierwszy etap, który dotyczył większości z wytypowanych do zwolnienia pracowników, miał miejsce już w czerwcu. Część pracowników otrzymała ofertę przeniesienia do innych centrów. Druga fala zwolnień, która przewiduje redukcję jeszcze około 100 etatów, planowana jest do realizacji do końca roku. - Jeśli np. w dziale księgowości lub w finansach były już zwolnienia, to więcej zwolnień w tych działach już nie będzie, mogą być spokojne - zapewnia Piotr Truszkowski.

  - Co ważne - nie zrestrukturyzowaliśmy ani jednej osoby z działu pionu operacyjnego - dodaje i zapowiada przyjęcia. - Będziemy firmę rozwijać. Potrzebujemy ludzi do pracy. Zwiększamy sprzedaż, poszukujemy nowych rynków. Praca cały czas będzie.

  Exalo
  Zakład Robót Górniczych w Krośnie to dziś Exalo Drilling

  Proces rekrutacji ruszył już w sierpniu. Praca jest dla młodych ludzi z wykształceniem technicznym po Akademii Górniczo-Hutniczej albo po technikach. - Szukamy ludzi, którzy będą wykonywali pracę na wiertniach. Są też najprostsze stanowiska dla ludzi młodych, którzy będą się u nas sukcesywnie douczali i w przyszłości z nich będzie tworzona nasza kadra - twierdzi prezes.

  Exalo zapowiada też kontynuację rozpoczętej wiele lat temu współpracy ze szkołami, m.in. z krośnieńską "Naftówką". Te zapewnienia cieszą Joannę Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie: - Szkoła otrzymała większe kompetencje i może sama wpływać na opracowanie programów nauczania, oczywiście w oparciu o ministerialne minimum programowe. Dlatego tak ważna jest współpraca z pracodawcą. Możemy przygotować pracowników nie tylko teoretycznie, ale też zapewnić im zajęcia przy pracodawcy, w terenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ szkolnictwo zawodowe jest bardzo drogie, a dostajemy subwencję oświatową taką jak licea ogólnokształcące, gdzie nie ma potrzeby np. wyjeżdżania na wiertnie czy wyposażania młodzieży w odpowiedni strój. Ministerstwo scedowało to na szkoły, na szczęście pracodawcy w naszej branży zdają sobie z tego sprawę.

  (2013-09-21/16:40:56)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej