Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3601)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483734)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-11-25

W dniu 2017-11-25 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 25 listopada 2017 (Sobota)
 • 24 listopada 2017 (Piątek)
 • 23 listopada 2017 (Czwartek)
 • 22 listopada 2017 (Środa)
 • 21 listopada 2017 (Wtorek)
 • 20 listopada 2017 (Poniedziałek)
 • 19 listopada 2017 (Niedziela)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Exalo Drilling zwalnia i zatrudnia

  Łącznie ponad 300 osób ma stracić pracę w spółce Exalo Drilling, w skład której wchodzi pięć spółek wiertniczo-serwisowych, w tym dawny krośnieński Zakład Robót Górniczych. Większość zwolnień już nastąpiła i dotyczyła pracowników biurowych. Diametralnie inaczej jest w tzw. pionie operacyjnym, czyli na wiertniach - zatrudnienie jest sukcesywnie zwiększane.

  Exalo
  Piotr Truszkowski, prezes zarządu Exalo Drilling zapowiada miejsca pracy dla wiertników

  W Bóbrce odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna. Przez kilkanaście lat gospodarzem tych spotkań był krośnieński Zakład Robót Górniczych, teraz naturalnie organizację przejęło Exalo Drilling - nowy podmiot, który skupił w sobie pięć spółek wiertniczo-serwisowych z grupy PGNiG: PNiG Kraków S.A., PNiG Jasło S.A., PNiG NAFTA S.A., PN „Diament” Sp. z o.o. i ZRG Krosno Sp. z o.o.

  Tegoroczna konferencja dotyczyła bezpieczeństwa prac i ochrony środowiska w działalności wiertniczej i serwisowej, ale obecność prezesa Exalo pozwoliła na zasięgnięcie informacji o przyszłości spółki, w szczególności oddziału zlokalizowanego w Krośnie.

  Kierownictwo PGNiG S.A. decyzję o konsolidacji spółek wiertniczo-serwisowych podjęło wiosną 2012 roku, powołując spółkę celową PGNiG Poszukiwania S.A. Od tego czasu trwały intensywne działania obejmujące pełną integrację prawno-organizacyjną poszczególnych oddziałów. 1 lutego br. nastąpiło formalne połączenie wymienionych pięciu spółek. Siedziba zlokalizowana jest w Pile, ale centra operacyjne znajdują się w siedzibach dawnych spółek.

  Exalo

  Odział w Krośnie nadal zajmuje się usługami serwisowymi. - Tutaj budujemy ekipę inżynierską, która będzie zajmować się kwestiami ważkimi dla segmentu wiertnictwa, chodzi o specjalistów ds. szczelinowania. Proces serwisowy jest bardzo ważny przy wydobywaniu węglowodorów, samo wywiercenie otworu to nie jest koniec prac, chodzi jeszcze o to, żeby ten gaz wydobyć. Pracujemy nad tym, żeby takie technologie przy udziale naszych inżynierów zostały tutaj opracowane - mówi Piotr Truszkowski, prezes zarządu Exalo Drilling. - Utrzymujemy trzy centra serwisowe, ponieważ w tego typu usługach ważne jest szybkie dotarcie do klienta. Wiemy, że Krosno obsługuje nie tylko region, ale też wyjeżdża za granicę. Aktualnie sprzęt krośnieński pracuje teraz na szczelinowaniu w Rosji.

  Konsolidacja oznaczała restrukturyzację, w tym niestety redukcję zatrudnienia. - Przy pięciu spółkach mamy możliwości ograniczania załogi głównie o służby wsparcia: działy księgowości, administracji, kadr, płac. Nie potrzebujemy ich pięć razy więcej - tłumaczy prezes.

  Proces zwolnień został podzielony na dwa etapy, objął łącznie 340 etatów we wszystkich oddziałach Exalo. Pierwszy etap, który dotyczył większości z wytypowanych do zwolnienia pracowników, miał miejsce już w czerwcu. Część pracowników otrzymała ofertę przeniesienia do innych centrów. Druga fala zwolnień, która przewiduje redukcję jeszcze około 100 etatów, planowana jest do realizacji do końca roku. - Jeśli np. w dziale księgowości lub w finansach były już zwolnienia, to więcej zwolnień w tych działach już nie będzie, mogą być spokojne - zapewnia Piotr Truszkowski.

  - Co ważne - nie zrestrukturyzowaliśmy ani jednej osoby z działu pionu operacyjnego - dodaje i zapowiada przyjęcia. - Będziemy firmę rozwijać. Potrzebujemy ludzi do pracy. Zwiększamy sprzedaż, poszukujemy nowych rynków. Praca cały czas będzie.

  Exalo
  Zakład Robót Górniczych w Krośnie to dziś Exalo Drilling

  Proces rekrutacji ruszył już w sierpniu. Praca jest dla młodych ludzi z wykształceniem technicznym po Akademii Górniczo-Hutniczej albo po technikach. - Szukamy ludzi, którzy będą wykonywali pracę na wiertniach. Są też najprostsze stanowiska dla ludzi młodych, którzy będą się u nas sukcesywnie douczali i w przyszłości z nich będzie tworzona nasza kadra - twierdzi prezes.

  Exalo zapowiada też kontynuację rozpoczętej wiele lat temu współpracy ze szkołami, m.in. z krośnieńską "Naftówką". Te zapewnienia cieszą Joannę Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie: - Szkoła otrzymała większe kompetencje i może sama wpływać na opracowanie programów nauczania, oczywiście w oparciu o ministerialne minimum programowe. Dlatego tak ważna jest współpraca z pracodawcą. Możemy przygotować pracowników nie tylko teoretycznie, ale też zapewnić im zajęcia przy pracodawcy, w terenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ szkolnictwo zawodowe jest bardzo drogie, a dostajemy subwencję oświatową taką jak licea ogólnokształcące, gdzie nie ma potrzeby np. wyjeżdżania na wiertnie czy wyposażania młodzieży w odpowiedni strój. Ministerstwo scedowało to na szkoły, na szczęście pracodawcy w naszej branży zdają sobie z tego sprawę.

  (2013-09-21/16:40:56)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej