Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3521)
Foto
(17571)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481499)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-20

W dniu 2017-10-20 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 20 października 2017 (Piątek)
 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)
 • 16 października 2017 (Poniedziałek)
 • 15 października 2017 (Niedziela)
 • 14 października 2017 (Sobota)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  W ''Naftówce'' ruszyło technikum dla dorosłych

  Krośnieńska "Naftówka" uruchomiła dwuletnie technikum wiertnicze dla dorosłych. Uruchomienie tej szkoły było strzałem w dziesiątkę, o czym świadczy zainteresowanie słuchaczy. Są już nawet chętni na kolejny rok. Jeden z uczniów dojeżdża nawet z Norwegii, bo udokumentowane wykształcenie jest mu potrzebne w staraniach o pracę na tamtejszych platformach wiertniczych.

  Technikum dla dorosłych
  Zdobycie dyplomu technika wiertnika dla wielu osób oznacza szansę na zdobycie atrakcyjnej posady

  W piątek (8.02) uroczyście zainaugurowało działalność studium wiertnicze dla dorosłych. Szkoła mieści się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie, czyli popularnej „Naftówce”.

  Technikum jest dwuletnie. W związku z tym, że uczniami są osoby dorosłe, zwykle pracujące, nauka odbywa się w trybie zaocznym, podczas zjazdów piątek-sobota, organizowanych co dwa tygodnie.

  Zainteresowanie kształceniem w krośnieńskiej szkole jest ogromne, o czym świadczy liczba słuchaczy. - Chyba wstrzeliliśmy się w niszę – cieszy się Joanna Kubit, dyrektor „Naftówki”. - Na pierwszym roku mamy 40 uczniów, a dwóch kolejnych zapisało się już na wrzesień.

  Szkoła „naftowa” w Krośnie to jedna z dwóch podobnych placówek w kraju, ale pod wieloma względami, chociażby tradycji oraz zakresu kształcenia zawodowego - jedyna.

  Technikum dla dorosłych
  Inauguracja roku szkolnego w technikum wiertniczym (8.02). Na zdjęciu dyrektor "Naftówki" Joanna Kubit

  - Technikum ma bardzo napięty program, spora ilość godzin, przede wszystkim wiertnictwo, geologia, podstawy techniki, troszeczkę przedsiębiorczości, głównie jednak przedmioty kierunkowe – mówi Joanna Kubit. - To szkoła głównie dla ludzi, którzy mają już styczność z przemysłem, więc przy kształceniu tego typu stawiamy na teorię, z krótkimi wyjazdami przedmiotowymi.

  Szkoła jest bezpłatna. Wykładają najlepsi nauczyciele z kadry szkoły, ale też fachowcy bezpośrednio z branży: inżynierowie z krakowskich i jasielskich Poszukiwań Nafty i Gazu oraz oddziału PGNiG w Sanoku.

  - Mam nadzieję, że wykształcenie, które zdobędziecie w naszej szkole, pozwoli państwu na pogłębienie własnych kwalifikacji i zdobycie jeszcze lepszych miejsc pracy – zwracała się do słuchaczy podczas inauguracji pierwszego roku dyrektor Joanna Kubit.

  Uczniowie nowo uruchomionego w Krośnie technikum pochodzą z całego regionu, ale jeden z nich dwa razy w miesiącu dojeżdża, a raczej dolatuje aż z Norwegii. Chce w ten sposób zdobyć dyplom technika wiertnika.

  To pan Remigiusz Foryś. Absolwent Akademii Morskiej w Szczecinie, pochodzi z Krosna, ale od pięciu lat pracuje w Norwegii. Tam prowadzi własną firmę, działa w branży przeciwpożarowej. Ma jednak doświadczenie w przemyśle petrochemicznym i chce iść w tym kierunku. Stąd jego nazwisko na liście uczniów krośnieńskiego technikum: - Jest wiele ofert pracy na takie stanowiska, ale trzeba udokumentować swoje wykształcenie.

  Technikum dla dorosłych
  Remigiusz Foryś dojeżdża do krośnieńskiego technikum aż z Norwegii

  - Z moich obserwacji wynika, że jest to środowisko dosyć zamknięte, ale w związku z tym, że ciągle trwają poszukiwania nowych złóż, nowi ludzie są potrzebni. Najlepiej z doświadczeniem i wykształceniem. Postanowiłem od tego zacząć – mówi. - Do takiej pracy nie biorą ludzi z ulicy, głównie ze względów bezpieczeństwa. Na platformie nie można sobie pozwolić na żaden błąd. Przebywa tam 150-200 osób, a do najbliższego lądu jest 200 km. Gdy coś się dzieje, trzeba sobie radzić samemu, jak na statku – dodaje.

  Głównym atutem w znalezieniu pracy na platformie jest także znajomość języka angielskiego.

  Pan Remigiusz aplikuje do kilku firm, posiadających platformy wiertnicze na Morzu Północnym i Morzu Norweskim. Praca jest ciężka, zwykle w systemie 2 tygodnie pracy - 2 tygodnie wolnego. - Na pewno warunki pogodowe nie są sprzyjające, inne niż w Afryce czy Zatoce Perskiej, ale ja do tego klimatu już się trochę przyzwyczaiłem – mówi krośnianin. Zachętą są jednak zarobki. - One są rzędu 20-30 tys. zł na miesiąc w zależności od stanowiska.

  Technikum dla dorosłych

  Remigiusz Foryś liczy na to, że kiedy po dwóch latach zdobędzie dyplom wiertnika, pracę na platformie znajdzie. Takie szanse stoją także przed innymi, szczególnie teraz, w kontekście poszukiwań gazu łupkowego: - O takiej pracy na pewno marzy wiele osób, ale od marzeń do zdobycia posady daleka droga. Nie jest to jednak niemożliwe. Gdybym w to nie wierzył, nie dojeżdżałbym tyle kilometrów co dwa tygodnie do szkoły.

  (2013-02-14/16:34:40)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej