Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3599)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(480002)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-09-21

W dniu 2017-09-21 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 21 września 2017 (Czwartek)
 • 20 września 2017 (Środa)
 • 19 września 2017 (Wtorek)
 • 18 września 2017 (Poniedziałek)
 • 17 września 2017 (Niedziela)
 • 16 września 2017 (Sobota)
 • 15 września 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Będzie Święto Wina Węgierskiego

  W najbliższy weekend (19-21.09) odbędzie się w Krośnie kolejna wielka impreza węgierska. Stowarzyszenie "Portius" organizuje "Święto Wina Węgierskiego". Krośnieński Rynek zamieni się w Węgry płynące winem...

  Logo- „Święto Wina Węgierskiego” im. Roberta Wojciecha Portiusa w Krośnie to nawiązanie do tradycji handlu winem węgierskim w naszym mieście i regionie. Święto to jest równocześnie imprezą kulturalno-rozrywkową, inicjatywą, która ma promować handel węgierskim winem i kulturę picia tego trunku - wyjaśnia Zbigniew Ungeheuer ze Stowarzyszenia "Portius"

  - Mieszkańcy Krosna będą mogli uczestniczyć w imprezach kulturalno-rozrywkowych (odbędą się koncerty zespołów węgierskich), będą mogli degustować wina i oryginalne potrawy węgierskie - zapewniają członkowie Stowarzyszenia.

  W trakcie trwania imprezy powstanie „Krośnieński Zakon Wielbicieli Win Węgierskich” im. Roberta Wojciecha Portiusa oraz odbędzie się uroczystość nadania tytułu „Honorowych Rycerzy Zakonu Winiarskiego".

  Podczas „Święta” odbędą się również aukcje oryginalnych przedmiotów i bibelotów związanych z produkcją wina. Środki pozyskane z aukcji zostaną przeznaczone na budowę pomnika Portiusa w Krośnie. Mieszkańcy Krosna będą zwiedzać wystawy związane z tradycją produkcji wina i kulturą jego spożywania.

  Celem imprezy jest nawiązanie do krośnieńskiej i podkarpackiej starej tradycji handlu winem węgierskim, przywrócenie w Polsce dawnej sławy wina węgierskiego, lepsza znajomość węgierskich winiarzy i ich produktów, podniesienie atrakcyjności życia kulturalnego miasta Krosna oraz promocja historycznej postaci Roberta Wojciecha Portiusa.

  Robert Wojciech Portius - (zm. 1661 r.) Mieszczanin krośnieński, Szkot z pochodzenia. Od 1632 r. faktor i serwitor królewski, komendant miasta w roku 1658 ; największy w tym czasie importer i dystrybutor win węgierskich na północ od Karpat.

  Na handlu winem węgierskim dorobił się olbrzymiej fortuny. Jego działalność uczyniła Krosno tamtych lat, jednym z najbardziej rozwiniętych miast regionu. Wraz z żoną Anną ufundował wieżę – dzwonnicę, kaplicę Piotra i Pawła w kościele farnym oraz wiele dzieł sztuki. Robert Wojciech Portius jest postacią bardzo zasłużoną dla miasta Krosna. Ma w mieście swoją ulicę a bicie słynnych dzwonów jego fundacji przypomina mieszkańcom naszego grodu i okolicy o jego zasługach. Robert Wojciech Portius jest również wzorem przedsiębiorczości, dlatego wybrano go na patrona Stowarzyszenia „Portius” w Krośnie.

  Krośnieński Rynek na czas imprezy będzie miejscem wydzielonym z możliwością wejścia za biletami. Każdy bilet będzie posiadał 1 odcinek do wykorzystania na konsumpcję lampki wina. Bilety będą numerowane. Każdego dnia imprezy wylosowany właściciel biletu otrzyma cenną nagrodę. Węgierskie wina będzie można kupować na stoiskach i w restauracjach. Obok (ogródków) restauracji, będzie stało siedem namiotów wojskowych w których również podawane będzie wino i przekąski. Będą ustawione stoiska handlowe i promocyjne.

  Na płycie Rynku ustawiona zostanie estrada do prezentacji programu rozrywkowego. Przed estradą będą stały ławki dla widowni. Na Rynku stanie także duży namiot z „Kuchnią węgierską”.

  W Biurze Wystaw Artystycznych na Rynku otworzona zostanie wystawa prezentująca „Historię kultury winiarstwa Budy, Pesztu i okolic”. Każdego dnia imprezy, dla zaproszonych gości, odbędzie się bezpłatna degustacja win węgierskich z różnych regionów. Będzie także zorganizowana aukcja i loteria z których dochód przeznaczony zostanie na budowę pomnika Roberta Wojciecha Portiusa.

  Na czas „Święta Wina Węgierskiego” Rynek zostanie dodatkowo udekorowany oraz oświetlony. Spełnione zostaną wszelkie niezbędne warunki bezpieczeństwa organizacyjnego i sanitarnego. Na czas trwania imprezy w wydzielonym pomieszczeniu dyżurował będzie komitet organizacyjny. Gwarantowany jest także stały nadzór służb porządkowych, medycznych i straży pożarnej.

  Szczegółowy program Święta Wina Węgierskiego znajduje się w informacjach kulturalno-rozrywkowych - kliknij tutaj

  (2003-09-15/00:55:29)
  Adrian Krzanowski

  REKLAMA  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej