Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(4536)
Foto
(16807)
Firmy
(149)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(844)
Czateria
(32)
Opinie
(453372)
Autozłom LOSTARK - złomowanie samochodów - Krosno, Jasło, Sanok

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2014-09-17

Akrobacje na niebie, na lotnisku piknik

W najbliższy weekend (20-21.09) niebo nad Krosnem przeszyje głośniejszy niż zwykle warkot samolotów. Będzie na nim można także zobaczyć wirujące maszyny, które stanowić mają największą atrakcję tegorocznego pikniku lotniczego. Oprócz występów grupy akrobacyjnej zaplanowano także prezentację historycznych maszyn i sporą dawkę muzyki. Wstęp wolny.

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 17 września 2014 (Środa)
 • 16 września 2014 (Wtorek)
 • 15 września 2014 (Poniedziałek)
 • 14 września 2014 (Niedziela)
 • 13 września 2014 (Sobota)
 • 12 września 2014 (Piątek)
 • 11 września 2014 (Czwartek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Ci zwariowani kaowcy. Wspomnienia o Studium

  Jedni z pierwszych absolwentów Studium Kulturalno-Oświatowego – obecnie o dłuższej nazwie PPSKAKiB - odwiedzili ponownie swoją szkołę (8.09). Choć szkołę ukończyli w 1975 r., mogli ponownie zasiąść w szkolnych ławach i powspominać szalone lata 70. Przypominamy historię nietypowej szkoły, bo w Polsce są tylko trzy takie placówki.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Po prawie 40 latach znowu zasiedli w szkolnych ławach - absolwenci Studium Kulturalno-Oświatowego z 1975 r.

  Autorem pierwotnej koncepcji szkoły był Tadeusz Opoń, ówczesny dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie. Wiosną 1971 r. ogłosił, że istnieje potrzeba zorganizowania średniej szkoły choreograficznej, przygotowującej kwalifikowanych instruktorów dla licznie działających wówczas amatorskich zespołów ludowych. Ministerstwo Kultury i Sztuki życzliwie przyjęło inicjatywę działaczy i władz, ale zaproponowało, by była to szkoła na wzór tych, które istniały już w Łodzi i Wrocławiu – Studium Kulturalno-Oświatowego i Bibliotekarskiego.


  Składanka wspominkowa ze zdjęciami z lat 1974-76 zrealizowana przez jednego z absolwentów szkoły - Zenona Juchniewicza

  I tak 1 września 1971 r. powstała nowa placówka edukacyjna w Krośnie. Gazeta "Nowiny" takim tytułem ogłosiła uruchomienie szkoły: "Awans kulturalny Krosna. Nowe zakłady oświatowe". Początkowo w 2-letnim Studium funkcjonował tylko jeden wydział: kulturalno-oświatowy. Określenie "kaowiec" zaistniało wtedy w znanym filmie "Rejs" Marka Piwowskiego z 1970 r.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Spotkanie absolwentów Studium. - To były wspaniałe lata życia - mówią zgodnie "kaowcy"

  W 1975 r. uruchomiono kolejne kierunki: taniec, rekreację i turystykę, a w 1977 fotografię i film. Obecnie Studium prowadzi zajęcia na 4 kierunkach: teatr, fotografia, taniec i animacja społeczności lokalnych. – Być może w przyszłym roku ten ostatni kierunek zamieni się w "animację czasu wolnego" – zdradza dyrektor Studium, dr Łukasz Szmyd.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Krośnieńskie PPSKAKiB to jedna z trzech takich placówek w Polsce, dwie pozostałe znajdują się we Wrocławiu i w Łodzi

  - Przez wiele lat bardzo silnym kierunkiem było bibliotekarstwo. To był najbardziej oblegany kierunek. Na 200 słuchaczy połowa uczyła się bibliotekarstwa. Ale świat się zmienił – opowiada Łukasz Szmyd. W publikacji o szkole z 1986 r. możemy przeczytać: "Absolwenci wszystkich czterech kierunków naszej szkoły są przyjmowani do pracy w placówkach k.-o. i bibliotekach chętniej niż absolwenci szkół wyższych. Bowiem według opinii pracodawców dysponują oni znacznie większym zasobem praktycznych umiejętności i inicjatywy".

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Dyrektor Studium dr Łukasz Szmyd z kroniką szkoły

  – Obserwujemy renesans szkół zawodowych, to dotyczy też nas. Po słabej rekrutacji w ub. r. w tym roku mamy o 100% większe zainteresowanie – mówi dyrektor. Obecnie nauką w Studium zainteresowani są nawet absolwenci szkół wyższych. – Osoby po studiach, które przychodzą do nas, twierdzą, że tu mogą się nauczyć konkretnych, praktycznych umiejętności. Każdy ze słuchaczy musi bowiem zrealizować praktyczną pracę dyplomową, od początku do końca - od znalezienia sponsora, poprzez promocję, zabezpieczenie, przeprowadzenie imprezy, aż po jej rozliczenie – mówi Stanisława Raus, nauczyciel wiedzy o animacji społeczno-kulturalnej.

  Pierwsza siedziba szkoły to budynek przy ul. Piotra Skargi (obecnie siedzibę tam ma szkoła "Budowlanka" i SP nr 1), tam też zorganizowany był internat dla słuchaczy, którzy pochodzili głównie z całej południowo-wschodniej Polski, ale także innych części kraju. To właśnie w internacie Studium narodziły się słynne „Wieczory klubowe”. - Tam się wiele działo. Od tego czasu w Krośnie nie działo się chyba już nic ekscytującego – twierdzi Łukasz Szmyd.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Pierwsza siedziba Studium - ul. Piotra Skargi

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Druga siedziba Studium - ul. Kazimierza Wielkiego

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Obecna siedziba Studium - ul. Mirandoli Pika

  Wtedy też powstał klub studencki „Bean”. Najpierw grupa młodych ludzi działała w internacie, a później gdy szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego (obecnie PWSZ), swoją siedzibę miał w piwnicy. Odbywały się tam wieczory poetyckie, koncerty, spotkania. – Takiego klubu już później nigdy w Krośnie nie było - mówią absolwenci.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Jerzy Bryła, jeden z absolwentów - na tle plakatów imprez, które zorganizowali słuchacze Studium

  Absolwenci Studium wspominają, że Krosno na przełomie lat 70. i 80. było stolicą jazzu i poezji śpiewanej. Koncertował tu amerykański muzyk jazzowy Woody Herman (jeden koncert odbył się w Sopocie i dwa w Krośnie), Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski. Studium świetnie wpisywało się więc w artystyczny klimat miasta. Najważniejsi ówcześni "celebryci" przyjeżdżali do Krosna. W jednej z kronik Studium znajduje się na przykład zdjęcie Marka Kotańskiego, nieżyjącego już społecznika pomagającego narkomanom i bezdomnym.


  Film "Wampirek" zrealizowany początkiem lat 80. w Studium. Zobaczyć w nim można m.in. ówczesne ulice miasta

  Dzięki nauczycielowi fotografii Andrzejowi Drozdowi, pod koniec lat 70. powstała dobrze wyposażona pracownia fotograficzna i filmowa. Od roku 1980 w ramach „Wieczorów klubowych” zaczęły powstawać filmy. Kręcone były na kamerze 16 mm Krasnogorsa. Jednym z pierwszych filmów był "Wampirek" zrealizowany przez Andrzeja Szulkowskiego i Sławomira Sławuta. - Wszystkie filmy mają atrakcyjny, zabawny i zaskakujący scenariusz oraz dobrą realizację - wspomina Andrzej Drozd.

  Od 1997 r. Studium ma swoją siedzibę na ul. Mirandoli Pika, w budynku dawnego żłobka.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Pierwsi słuchacze Studium - drugi od lewej - Jan Tulik

  Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie – bo tak brzmi pełna nazwa szkoły – ma już 2,5 tysiąca absolwentów. Wśród nich m.in. Jan Tulik – znany krośnieński powieściopisarz, Józef Rzepka - wicestarosta łańcucki, Wojtek Smarzowski – jeden z najlepszych współczesnych polskich reżyserów (choć szkoły formalnie nie ukończył), Ada Borek z kabaretu Nowaki, Sławomir Bergański – fotograf i filmowiec, zdobywca Złotej Kijanki na Camerimage za zdjęcia do filmu "Kimeria", Artur Zagórski – realizator materiałów filmowych z USA dla TVP, Adam Kus – fotograf, który zapoczątkował fotograficzne i filmowe życie Rzeszowa (m.in. wymyślił konkurs "Foto Odlot"). Wielu absolwentów pracuje też w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

  Zobacz też w archiwum portalu:
  Przed Blagą sto lat (2004-12-16)
  Teatr - nowy kierunek edukacji w Krośnie (2009-06-13)

  (2012-10-02/07:13:26)
  Tekst i fot. Adrian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować materiały artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumFotoblogPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej