Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3485)
Foto
(17562)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481710)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-23

W dniu 2017-10-23 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 23 października 2017 (Poniedziałek)
 • 22 października 2017 (Niedziela)
 • 21 października 2017 (Sobota)
 • 20 października 2017 (Piątek)
 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Ci zwariowani kaowcy. Wspomnienia o Studium

  Jedni z pierwszych absolwentów Studium Kulturalno-Oświatowego – obecnie o dłuższej nazwie PPSKAKiB - odwiedzili ponownie swoją szkołę (8.09). Choć szkołę ukończyli w 1975 r., mogli ponownie zasiąść w szkolnych ławach i powspominać szalone lata 70. Przypominamy historię nietypowej szkoły, bo w Polsce są tylko trzy takie placówki.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Po prawie 40 latach znowu zasiedli w szkolnych ławach - absolwenci Studium Kulturalno-Oświatowego z 1975 r.

  Autorem pierwotnej koncepcji szkoły był Tadeusz Opoń, ówczesny dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie. Wiosną 1971 r. ogłosił, że istnieje potrzeba zorganizowania średniej szkoły choreograficznej, przygotowującej kwalifikowanych instruktorów dla licznie działających wówczas amatorskich zespołów ludowych. Ministerstwo Kultury i Sztuki życzliwie przyjęło inicjatywę działaczy i władz, ale zaproponowało, by była to szkoła na wzór tych, które istniały już w Łodzi i Wrocławiu – Studium Kulturalno-Oświatowego i Bibliotekarskiego.


  Składanka wspominkowa ze zdjęciami z lat 1974-76 zrealizowana przez jednego z absolwentów szkoły - Zenona Juchniewicza

  I tak 1 września 1971 r. powstała nowa placówka edukacyjna w Krośnie. Gazeta "Nowiny" takim tytułem ogłosiła uruchomienie szkoły: "Awans kulturalny Krosna. Nowe zakłady oświatowe". Początkowo w 2-letnim Studium funkcjonował tylko jeden wydział: kulturalno-oświatowy. Określenie "kaowiec" zaistniało wtedy w znanym filmie "Rejs" Marka Piwowskiego z 1970 r.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Spotkanie absolwentów Studium. - To były wspaniałe lata życia - mówią zgodnie "kaowcy"

  W 1975 r. uruchomiono kolejne kierunki: taniec, rekreację i turystykę, a w 1977 fotografię i film. Obecnie Studium prowadzi zajęcia na 4 kierunkach: teatr, fotografia, taniec i animacja społeczności lokalnych. – Być może w przyszłym roku ten ostatni kierunek zamieni się w "animację czasu wolnego" – zdradza dyrektor Studium, dr Łukasz Szmyd.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Krośnieńskie PPSKAKiB to jedna z trzech takich placówek w Polsce, dwie pozostałe znajdują się we Wrocławiu i w Łodzi

  - Przez wiele lat bardzo silnym kierunkiem było bibliotekarstwo. To był najbardziej oblegany kierunek. Na 200 słuchaczy połowa uczyła się bibliotekarstwa. Ale świat się zmienił – opowiada Łukasz Szmyd. W publikacji o szkole z 1986 r. możemy przeczytać: "Absolwenci wszystkich czterech kierunków naszej szkoły są przyjmowani do pracy w placówkach k.-o. i bibliotekach chętniej niż absolwenci szkół wyższych. Bowiem według opinii pracodawców dysponują oni znacznie większym zasobem praktycznych umiejętności i inicjatywy".

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Dyrektor Studium dr Łukasz Szmyd z kroniką szkoły

  – Obserwujemy renesans szkół zawodowych, to dotyczy też nas. Po słabej rekrutacji w ub. r. w tym roku mamy o 100% większe zainteresowanie – mówi dyrektor. Obecnie nauką w Studium zainteresowani są nawet absolwenci szkół wyższych. – Osoby po studiach, które przychodzą do nas, twierdzą, że tu mogą się nauczyć konkretnych, praktycznych umiejętności. Każdy ze słuchaczy musi bowiem zrealizować praktyczną pracę dyplomową, od początku do końca - od znalezienia sponsora, poprzez promocję, zabezpieczenie, przeprowadzenie imprezy, aż po jej rozliczenie – mówi Stanisława Raus, nauczyciel wiedzy o animacji społeczno-kulturalnej.

  Pierwsza siedziba szkoły to budynek przy ul. Piotra Skargi (obecnie siedzibę tam ma szkoła "Budowlanka" i SP nr 1), tam też zorganizowany był internat dla słuchaczy, którzy pochodzili głównie z całej południowo-wschodniej Polski, ale także innych części kraju. To właśnie w internacie Studium narodziły się słynne „Wieczory klubowe”. - Tam się wiele działo. Od tego czasu w Krośnie nie działo się chyba już nic ekscytującego – twierdzi Łukasz Szmyd.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Pierwsza siedziba Studium - ul. Piotra Skargi

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Druga siedziba Studium - ul. Kazimierza Wielkiego

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Obecna siedziba Studium - ul. Mirandoli Pika

  Wtedy też powstał klub studencki „Bean”. Najpierw grupa młodych ludzi działała w internacie, a później gdy szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego (obecnie PWSZ), swoją siedzibę miał w piwnicy. Odbywały się tam wieczory poetyckie, koncerty, spotkania. – Takiego klubu już później nigdy w Krośnie nie było - mówią absolwenci.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Jerzy Bryła, jeden z absolwentów - na tle plakatów imprez, które zorganizowali słuchacze Studium

  Absolwenci Studium wspominają, że Krosno na przełomie lat 70. i 80. było stolicą jazzu i poezji śpiewanej. Koncertował tu amerykański muzyk jazzowy Woody Herman (jeden koncert odbył się w Sopocie i dwa w Krośnie), Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski. Studium świetnie wpisywało się więc w artystyczny klimat miasta. Najważniejsi ówcześni "celebryci" przyjeżdżali do Krosna. W jednej z kronik Studium znajduje się na przykład zdjęcie Marka Kotańskiego, nieżyjącego już społecznika pomagającego narkomanom i bezdomnym.


  Film "Wampirek" zrealizowany początkiem lat 80. w Studium. Zobaczyć w nim można m.in. ówczesne ulice miasta

  Dzięki nauczycielowi fotografii Andrzejowi Drozdowi, pod koniec lat 70. powstała dobrze wyposażona pracownia fotograficzna i filmowa. Od roku 1980 w ramach „Wieczorów klubowych” zaczęły powstawać filmy. Kręcone były na kamerze 16 mm Krasnogorsa. Jednym z pierwszych filmów był "Wampirek" zrealizowany przez Andrzeja Szulkowskiego i Sławomira Sławuta. - Wszystkie filmy mają atrakcyjny, zabawny i zaskakujący scenariusz oraz dobrą realizację - wspomina Andrzej Drozd.

  Od 1997 r. Studium ma swoją siedzibę na ul. Mirandoli Pika, w budynku dawnego żłobka.

  Studium Kulturalno-Oświatowe
  Pierwsi słuchacze Studium - drugi od lewej - Jan Tulik

  Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie – bo tak brzmi pełna nazwa szkoły – ma już 2,5 tysiąca absolwentów. Wśród nich m.in. Jan Tulik – znany krośnieński powieściopisarz, Józef Rzepka - wicestarosta łańcucki, Wojtek Smarzowski – jeden z najlepszych współczesnych polskich reżyserów (choć szkoły formalnie nie ukończył), Ada Borek z kabaretu Nowaki, Sławomir Bergański – fotograf i filmowiec, zdobywca Złotej Kijanki na Camerimage za zdjęcia do filmu "Kimeria", Artur Zagórski – realizator materiałów filmowych z USA dla TVP, Adam Kus – fotograf, który zapoczątkował fotograficzne i filmowe życie Rzeszowa (m.in. wymyślił konkurs "Foto Odlot"). Wielu absolwentów pracuje też w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

  Zobacz też w archiwum portalu:
  Przed Blagą sto lat (2004-12-16)
  Teatr - nowy kierunek edukacji w Krośnie (2009-06-13)

  (2012-10-02/07:13:26)
  Tekst i fot. Adrian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej