Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3598)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(480002)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-09-21

W dniu 2017-09-21 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 21 września 2017 (Czwartek)
 • 20 września 2017 (Środa)
 • 19 września 2017 (Wtorek)
 • 18 września 2017 (Poniedziałek)
 • 17 września 2017 (Niedziela)
 • 16 września 2017 (Sobota)
 • 15 września 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Zabawa na koniec lata. Wybierz coś dla siebie

  Węgierskie wino w krośnieńskim szkle - to hasło łączące dwie wielkie imprezy, które zwiastują w Krośnie koniec letniego lenistwa: Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich (31.08-2.09). Zobacz jakie atrakcje przygotowano na tegoroczną edycję imprez, pamiętaj też o utrudnieniach w jeździe samochodem.

  Festiwal Win Węgierskich i Karpackie Klimaty
  Dotąd, jeśli dopisywała pogoda, mieszkańcy chętnie korzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Tym razem prognozy są obiecujące - padać nie będzie

  - Kiedy 10 lat temu wpadliśmy na pomysł, aby urządzić w mieście festiwal wina, wywołało to uśmiech na twarzach wielu osób - wspomina Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia Potrius, organizator Festiwalu Win Węgierskich.

  A jednak, choć początki nie były łatwe, udało się tę imprezę zorganizować. - Pierwsze edycje festiwalu napotykały na szczególne trudności związane z bojaźnią co do degustowania wina. Początkowo ze względów bezpieczeństwa nie można było pić z kieliszków, tylko z plastikowych kubków. Na każdym rogu stali policjanci i ochroniarze z kajdankami - podkreśla. - Dziś to się zmieniło. Zmieniła się mentalność ludzi. Wszyscy sobie zdali sprawę, że jest to bezpieczna impreza, a wino nie wznieca negatywnych emocji, wręcz przeciwnie.

  W ostatni weekend wakacji krośnieński Rynek znów zamieni się w małe, winiarskie miasteczko, w rytm dźwięków pochodzących ze sceny żył będzie niemal każdy zakamarek Starówki - tak w dużym skrócie będzie wyglądać trzydniowa impreza Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich.

  Festiwal Win Węgierskich i Karpackie Klimaty

  Podczas tegorocznej edycji festiwalu można będzie degustować wina z czterech regionów winiarskich: najbliższego nam i najbardziej popularnego Tokaju, ponadto Egeru oraz mało znane krośnianom wina znad Balatonu oraz z regionu Villany znajdującego się na południu Węgier. - Jest to region dla Polaków bardzo egzotyczny, ale powstają tam równie wspaniałe wina, niektórzy twierdzą, że najlepsze czerwone w tej części Europy - podkreśla Paweł Ungeheuer ze Stowarzyszenia Portius. - Degustacje wina to wyższa forma spożywania alkoholu, a festiwal to nauka społeczności lokalnej, jak można pięknie spożywać alkohol - dodaje Zbigniew Ungeheuer.

  Wino będzie można degustować, kupując je w kieliszkach w pawilonach winiarskich (za gotówkę - zrezygnowano z kuponów, które były w ubiegłym roku) lub uczestnicząc w płatnych degustacjach. - Podczas sobotnich degustacji dodatkową atrakcją będą przekąski specjalnie przygotowane przez 4-gwiazdkowy hotel z Węgier - zdradza Paweł Ungeheuer. - Degustację będzie więc można potraktować jako kolację.

  Tegorocznej imprezie szczególnie przyświeca hasło "Węgierskie wino w krośnieńskim szkle". - Chcemy promować węgierskie wino, które kiedyś było składowane w piwnicach krośnieńskich, ale przede wszystkim chcemy promować krośnieńskie szkło, które jest ciągle cenione na całym świecie - podkreśla prezydent Krosna Piotr Przytocki. - W tym roku po raz pierwszy aktywnie włącza się do imprezy Centrum Dziedzictwa Szkła.

  Festiwal Win Węgierskich i Karpackie Klimaty
  Do imprezy aktywnie włącza się otwarte kilka miesięcy temu Centrum Dziedzictwa Szkła

  To tam będą miały miejsce płatne degustacje, wystawa winiarska, z kolei na dziedzińcu CDS każdy będzie mógł na własne oczy zobaczyć jak powstają szklane przedmioty. Dla chętnych przewidziano też "zabawę" ze szkłem - grawerowanie i malowanie.

  W sobotę (01.09) o godz. 15.30 w sali degustacyjnej Centrum Dziedzictwa Szkła odbędzie się ponadto spotkanie z węgierskim historykiem, pisarzem i radcą ds. kultury Ambasady Węgierskiej w Warszawie dr. Imre Molnárem. Tytuł spotkania to „Wino węgierskie w literaturze polskiej i węgierskiej”.

  Podczas imprezy w Krośnie będą gościć delegacje z zaprzyjaźnionych miast z Węgier, Czech, Norwegii, Niemiec i Włoch. Po raz pierwszy przyjadą przedstawiciele włoskiego miasta Gualdo Tadino i jak zdradza prezydent miasta, delegacja ta będzie zauważalna i słyszalna, ponieważ oprócz oficjeli przyjadą m.in. bębniarze, fanfarzyści. Wezmą oni udział w korowodzie, który przejdzie ulicami Krosna z RCKP na Rynek podczas otwarcia trzydniowej zabawy.

  Aktywnie w Karpackie Klimaty włącza się też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, zachęca do udziału w przygotowanych przez nią atrakcjach, a dotyczących np. mechaniki, projektowania domu, architektury czy geoinżynierii. Będzie też czytanie bajek, zajęcia plastyczne i manualne dla dzieci, a także wystawy i konkursy z nagrodami. Pozostając w zgodzie z ideą imprezy - o prozdrowotnych właściwościach wina powie dr Henryk Różański.

  Festiwal Win Węgierskich i Karpackie Klimaty
  Z myślą o przyjezdnych na Rynku postawiono kierunkowskazy informujące o atrakcjach i ważniejszych punktach na Starówce

  Karpackie Klimaty to okazja do świetnej zabawy, ale też możliwość pomocy innym. Podczas imprezy zbierane będą plastikowe nakrętki na sprzęt rehabilitacyjny dla kilkumiesięcznej Marysi Zawiszy z Krosna. Dziewczynka urodziła się z wodogłowiem, rozszczepem kręgosłupa, zespołem Arnolda Chiariego i innymi schorzeniami.

  Od kilku tygodniu trwa akcja zbiórki zakrętek i choć potrzeba ich całe mnóstwo, bo aż 5 ton, rodzice wierzą, że z pomocą ludzi, uda się zakończyć ją z sukcesem. - Codziennie jest ktoś, kto zostawia choćby małą reklamówkę nakrętek - podkreśla mama Marysi Agnieszka Zawisza. - Gorąco dziękujemy za okazaną pomoc.

  - Dzięki naszej determinacji, a państwa pomocy Marysia objęta jest fachową, prywatną rehabilitacją, ma nowe ortezy na nóżki. Rozwija się świetnie, choć nie ukrywam, że przeciwności nam nie brakuje. Ostatnio mamy spore kłopoty urologiczne i nefrologiczne, które jednak w niczym Marysi nie przeszkadzają, by na tyle na ile pozwalamy, samodzielnie siedzieć i obdarzać nas ciągle słodkim uśmiechem.

  - Zwracamy się z wielką prośbą o gromadzenie zakrętek w dalszym ciągu razem z nami. Akcję planujemy na stałe, by pomóc Marysieńce - dodaje Agnieszka Zawisza.

  W sobotę (1.09) na krośnieńskim Rynku stanie specjalny namiot z "dobrą" wagą, na której będą ważone zbierane elementy. Na tych, którzy przyniosą w ten dzień największą ilość, czekają szklane upominki. Więcej informacji na temat choroby Marysi i możliwości pomocy na www.Marysienka.tio.pl.

  Karpackie Klimaty
  Krośnianie znów będą mogli próbować wypieków i wybrać te najlepsze

  Uwaga! Utrudnienia w ruchu

  Od piątku (31.08), od godz. 6.00 do niedzieli (2.09) do godz. 5.00, w obrębie Zespołu Staromiejskiego zmieniona będzie organizacja ruchu.

  • zakaz ruchu na ul. Sienkiewicza,
  • zakaz ruchu na ul. Zjazdowej,
  • zakaz ruchu na ul. Piłsudskiego od Ronda Solidarności w stronę Rynku,
  • wyłączenie z ruchu ul. Ordynackiej i Sienkiewicza na odcinku od ul. Spółdzielczej do płyty Rynku,
  • wyłączenie z ruchu ul. Piłsudskiego od płyty Rynku do skrzyżowania z ul. Słowackiego.

  Ograniczenia nie będą dotyczyć posiadaczy zezwoleń, mieszkańców Starówki, dostawców oraz organizatorów imprezy i artystów. Jedyny możliwy wjazd do Rynku planowany jest ul. Piłsudskiego.

  Poruszających się po Starówce obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu:
  • z ul. Kazimierza Wielkiego - nakaz jazdy na wprost ul. Szczepanika,
  • na ul. Szczepanika zostanie zmieniony kierunek jazdy,
  • parking przy ul. Franciszkańskiej przeznaczony został dla mieszkańców Zespołu Staromiejskiego oraz osób niepełnosprawnych posiadających karty parkingowe.

  Festiwal Win Węgierskich i Karpackie Klimaty

  Szczegóły imprez:
  Karpackie Klimaty
  Festiwal Win Węgierskich

  (2012-08-30/09:59:19)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej