Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3517)
Foto
(17571)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481500)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-20

W dniu 2017-10-20 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 20 października 2017 (Piątek)
 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)
 • 16 października 2017 (Poniedziałek)
 • 15 października 2017 (Niedziela)
 • 14 października 2017 (Sobota)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Pomóż Marysi chodzić. Zbieraj nakrętki

  Ruszyła akcja zbierania nakrętek na sprzęt rehabilitacyjny dla kilkumiesięcznej Marysi Zawiszy z Krosna. Dziewczynka urodziła się z wodogłowiem, rozszczepem kręgosłupa, zespołem Arnolda Chiariego i innymi schorzeniami. Jest po trzech udanych operacjach, kolejne przed nią. Rodzice apelują też o pomoc finansową.

  Marysia Zawisza
  Marysia jest śliczną, wesołą, ale bardzo chorą dziewczynką

  Marysia przyszła na świat w 36 tygodniu ciąży, mierzyła 46 cm, ważyła 2400 g. - Do dziś brzmią mi słowa lekarza: „Wszystko jest w porządku”. Wcale nie było - wspomina Agnieszka Zawisza.

  Dziewczynka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem, zespołem Arnolda Chiariego, neurogennym pęcherzem, mielodysplazją, przepukliną pachwinową i jelitową, zwichniętym biodrem i stopami końsko-szpotawymi. - Rozszczep kręgosłupa i wodogłowie powstaje od 21 dnia ciąży, lekarz prowadzący nie rozpoznał choroby - dodaje mama.

  Pierwsze godziny i dni były dramatyczną walką o życie dziecka, ale też mamy, która 6 dni spędziła na oddziale intensywnej terapii. - Dzieciaki w ciągu trzech godzin mogły stracić mamę, a mąż najbliższą osobę - podkreśla Agnieszka Zawisza. - Ja narodziłam się drugi raz.

  Marysia Zawisza
  Dziewczynka przeszła już trzy operacje, czekają ją kolejne

  Marysia jest trzecim dzieckiem Agnieszki i Bogdana Zawiszów. Na siostrzyczkę w domu czekał 11-letni Michał wraz z 5-letnią Mirelką. - Trudno było im zrozumieć dlaczego babcia odkładając co dzień słuchawkę telefonu płacze, a mama i tata z "dzidkiem" nadal nie wracają do domu - mówią rodzice.

  Mania żyje tylko dzięki sprawnej i szybkiej interwencji lekarzy, jest już po trzech operacjach. Pierwszą przeszła w czwartej godzinie życia, kolejną - wstawienie zastawki - w trzeciej dobie. Zoperowana jest także przepuklina. Po dwóch miesiącach w gipsie i szynach ma wyprostowane stópki, a nawet nóżki i miednicę.

  Dzisiaj trzy dni w tygodniu rodzice spędzają z Manią w klinikach i specjalistycznych instytutach w Krakowie. Pozostałe dni to badania, konsultacje i rehabilitacja. Będąc pod ciągłą opieką specjalistów czteromiesięczna dziewczynka rozwija się świetnie. - Mając trzy tygodnie na przekór wszystkim opiniom Marysieńka podnosiła główkę leżąc na brzuszku - opowiada mama. - Na co dzień obdarza nas ogromem ciepła i miłości. Jej poranny uśmiech napawa nas dobrym humorem i daję siłę potrzebną do działania na cały dzień - podkreślają rodzice. Ciągle jednak napotykają na trudności. - Ośrodek rehabilitacji właśnie odmówił nam 70 procent ustalonych wcześniej godzin rehabilitacji. Wygląda na to, że choć nam przysługują, będziemy musieli je sfinansować sami.

  Rodzice, ich bliscy i przyjaciele proszą o pomoc. Właśnie ruszyła akcja zbierania zakrętek na sprzęt rehabilitacyjny oraz zbiórka pieniędzy.

  Pierwszej akcji patronuje Fundacji Nauka i Kultura w Krakowie. Istotą programu „ZbieramyZakretki.pl - Pomagając ludziom pomagamy naturze” jest zbieranie plastikowych zakrętek PET, a następnie odsprzedawanie ich jako surowca do firm recyklingowych.

  Marysia Zawisza
  Marysia Zawisza. Możesz jej pomóc zbierając zakrętki lub wpłacając darowiznę na konto Fundacji "Słoneczko"

  - Zbieramy zakrętki po wodach, napojach, pozostałych artykułach spożywczych, zakrętki po kawie oraz herbacie, płynach, kosmetykach oraz chemii gospodarczej, dekielki, zatyczki, korki, plastikowe sztućce oraz miarki np. na proszek do prania, mleko w proszku oraz opakowania po jajkach niespodziankach – wylicza Katarzyna Góralczyk, prezes zarządu Fundacji Nauka i Kultura. - Jednym słowem wszystkie plastikowe elementy posiadające oznaczenia PE, PP lub trójkącik ze strzałek.

  Zakrętki skupują firmy recyklingowe. Za każdy kilogram wpłacają kwotę od 40 groszy do 1 zł na konto Fundacji Nauka i Kultura. Fundacja ze zgromadzonych pieniędzy finansuje zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych osób.

  W ostatnim roku szkolnym dzięki pomocy fundacji ośmioro dzieci otrzymało potrzebny sprzęt rehabilitacyjny. Teraz fundacja zbiera nakrętki dla Marysi. - Potrzebujemy dla niej około 5 ton zakrętek - informuje Katarzyna Góralczyk.

  Zakrętki można zostawić w magazynie przy ul. Baczyńskiego 37e w Krośnie, w Galerii Glass Studio Habrat - Rynek 28, a także w holu Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie przy ul. Paderewskiego.

  Darowizny pieniężne można wpłacać na nr subkonta w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”:

  Spółdzielczy Bank Ludowy Oddział Złotów
  Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”
  77-400 Złotów, Stawnica 33
  Nr: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
  Z dopiskiem: 106/Z, Zawisza Maria – darowizna

  (2012-06-24/10:10:34)
  (an), fot. (arch.)

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej