Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3521)
Foto
(17571)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481499)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-20

W dniu 2017-10-20 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 20 października 2017 (Piątek)
 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)
 • 16 października 2017 (Poniedziałek)
 • 15 października 2017 (Niedziela)
 • 14 października 2017 (Sobota)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Krosno - Miasto Szkła. Symboliczna lokacja

  Krosno stało się Miastem Szkła. W sobotę (2.06) miała miejsce jego symboliczna lokacja. Inicjatywa ta ściśle łączy się z ideą powstającego właśnie Centrum Dziedzictwa Szkła, które dla zwiedzających udostępnione zostanie w połowie czerwca. Wydarzeniom na Rynku towarzyszyło bicie rekordu Guinnessa na największe szklane serce.

  Krosno Miasto Szkła
  Rynek, oficjalna lokacja Krosna - Miasta Szkła. Na scenie Prezydent Krosna Piotr Przytocki, prezes CDS - Stefan Dziadosz, Roman Kuźniar - doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz prowadzący imprezę Maciej Orłoś

  "Na wieczną rzeczy pamiątkę, my Piotr Przytocki z bożej łaski tudzież z obywateli wyboru Prezydent Miasta Krosna, oznajmiamy komu o tym wiedzieć należy, wszystkim obecnym i przyszłym, którzy czytają lub czytać będą ową zapiskę, że po zasięgnięciu opinii Rady Miasta Krosna, pragnąc nasze miasto obdarzyć większymi pożytkami, jako Miasto Szkła je lokujemy i przemieniamy jako całe w szklane miasto tematyczne.

  Pobudza nas do tego troska o miasto jako i nadzieja, iż liczni wędrowcy i podróżnicy nawiedzą nasze miasto, posiadłości mieszkańców Krosna w kwitnące ogrody zamieniając." - to fragmenty aktu lokacyjnego Krosna - Miasta Szkła, który odczytany został w sobotni wieczór (2.06) na krośnieńskim Rynku.

  Krosno Miasto Szkła
  Piotr Przytocki prezentuje Akt Lokacyjny Miasta Szkła, Stefan Dziadosz - szklane klucze

  Symboliczne szklane klucze do miasta otrzymał Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła - obiektu, który powstał po to, by przypominać o szklanych tradycjach Krosna, ale i przyciągnąć do naszego miasta turystów. - To właśnie dziś Krosno stało się Miastem Szkła, prawdziwą stolicą Polski, to właśnie w naszym mieście bije szklane serce Polski - mówił na scenie.

  - Chcemy utrwalić od dnia dzisiejszego Krosno jako Miasto Szkła, na nowo je ulokować, umiejscowić na mapie świata, jako ośrodek, w którym szkło jest wszechobecne - podkreślał Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Mam nadzieję, że efekty tej pracy będziecie państwo podziwiać, cieszyć się razem ze mną i wszystkimi gośćmi, których będziemy przyjmować w Krośnie z otwartymi rękami, by zadowolić ich oczekiwania, gusta i wyobraźnię, bo chcemy, żeby ten projekt był magiczny, niepowtarzalny, zwracał uwagę na Krosno i na to co tu się od wielu lat produkuje.

  Pomysłu Centrum Dziedzictwa Szkła gratulował sam Prezydent Polski Bronisław Komorowski. List od głowy państwa przeczytał doradca prezydenta, krośnianin Roman Kuźniar: - Życzę, aby stało się ono magnesem przyciągającym turystów, dzięki czemu będą oni mieli szansę poznać także inne tutejsze atrakcje i zabytki. Niech prezentowane w Centrum dziedzictwo szkła umacnia w każdym z państwa poczucie tożsamości i dumy z bycia mieszkańcami Krosna.

  Krosno Miasto Szkła
  Późnym wieczorem odbył się pokaz "Miasto Szkła 3D Show". Z nielicznych zgromadzonych na Rynku osób pozostała zaledwie garstka najwytrwalszych. Ci, którzy zostali, z pewnością jednak nie żałowali

  Uroczystości lokacji Krosna - Miasta Szkła towarzyszyły występy artystów, dla których szkło stało się źródłem inspiracji. Najpierw zaprezentował się Glass Duo, jeden z nielicznych zespołów na świecie tworzących "szklaną muzykę". W Krośnie zagrał na złożonej z kieliszków szklanej harfie. Nieco później obecni na Rynku krośnianie z zapartym tchem śledzili porywający pokaz Ksenii Simonovej - zwyciężczyni ukraińskiej edycji programu "Mam Talent", tworzącej obrazy z piasku. Dla mieszkańców naszego miasta przygotowała pokaz nawiązujący do Krosna i historii szkła. Na zakończenie miała miejsce multimedialna prezentacja "Miasto Szkła 3D Show". Wszystko widoczne było z każdego miejsca na płycie Rynku, dzięki specjalnej instalacji scenicznej w formie sześcianu.

  Krosno Miasto Szkła
  Konkurs CDS na najciekawszą pamiątkę wygrał kieliszek z KHS

  W przerwach między występami ogłoszono wyniki konkursu na najciekawszą szklaną pamiątkę, organizowanego przez CDS. Zwycięzcą stał się Bronisław Pis, który dostarczył do Centrum... kieliszek. Nie jest to jednak zwyczajny kieliszek. - To pierwszy wyprodukowany w latach 70. kieliszek, który zszedł z taśmy w hucie nr 3, hucie technicznej. Teraz ten eksponat wzbogaci nasze zbiory - poinformował Stefan Dziadosz, prezes CDS. - Pan Bronisław Pis oprócz tego, że dostarczył nam ten przedmiot, przekazał nam też wiele informacji, ciekawych historii, które nagraliśmy. Nagrodą dla zwycięzcy jest 5-dniowa wycieczka Wiedeń - Budapeszt ufundowana przez Polskie Biuro Podróży Krosno Sp. z o.o., które było partnerem akcji.

  Krosno Miasto Szkła
  Największe na świecie szklane serce znajduje się w Krośnie

  Udało się też pobić rekord Guinnessa na największe szklane serce. - Składa się ono z 453 małych serc, na każdym z nich wygrawerowane zostało imię i nazwisko rezerwującego. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wszystkie serduszka zostały zarezerwowane w ciągu kilku dni - dodał Dziadosz. Serce zamyka się w kwadracie o boku 175 cm. Na początek zawiśnie w Centrum Dziedzictwa Szkła, a za kilka miesięcy weźmie udział w licytacji na cele charytatywne.

  Wszyscy ci, którzy zarezerwowali serduszka, będą mieli pierwszeństwo w zwiedzaniu budynku Centrum. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających 19 czerwca.

  Galeria zdjęć

  Kliknij na miniaturkę, aby zobaczyć zdjęcie w całości.

  (2012-06-04/12:13:06)
  (an), fot. (filer)

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej