Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3539)
Foto
(17569)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481472)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-19

Nie igraj z losem, wyczyść komin z sadzy!

Na progu sezonu grzewczego strażacy apelują o wyczyszczenie przewodów kominowych z sadzy. O jej pożar nie trudno, a konsekwencje mogą być tragiczne.

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)
 • 16 października 2017 (Poniedziałek)
 • 15 października 2017 (Niedziela)
 • 14 października 2017 (Sobota)
 • 13 października 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Bawią siebie i publiczność. Seniorzy-entuzjaści

  Są grubo po 50-ce, ale wciąż pełni energii i radości życia, którą zarażają innych. Kabarecik „Entuzjaści” złożony z emerytów ma już za sobą ponad 30 przedstawień – występuje przed przedszkolakami, ale też np. podopiecznymi hospicjum. Wystawia głównie bajki. – Te same pokazane w różnych miejscach niosą zupełnie inne przesłanie – podkreślają aktorzy.

  Kabaret Entuzjaści
  Kabarecik ''Entuzjaści'' wystąpił w piątek (27.04) przed dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 2

  Kabarecik ''Entuzjaści'' działa przy Krośnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku od 2008 roku. W ciągu 4 lat zmieniała się jego obsada, ale teraz regularnie działa w 8-osobowym składzie. Liczy pięć pań i trzech panów. Wszyscy – jak to się ładnie mówi - w wieku ''50+''. - Tak naprawdę średnia wieku ''Entuzjastów'' to blisko 70 lat – zdradza Czesław Matelowski, jeden z członków kabaretu.

  Kabaret Entuzjaści
  ''Entuzjaści'' prezentują własne interpretacje bajek. Kostiumy i rekwizyty przygotowywane są we własnym zakresie

  Głównie wystawiają bajki, ich swoją interpretację. Chętnie sięgają po klasykę autorstwa Sztaudyngera, Leca, Załuckiego, Brzechwy czy Tuwima, ale w sporej części ich spektakle są autorskie, sami wymyślają do nich teksty, zwrotki piosenek. W całość wplatane są jedynie bardziej znane fragmenty.

  Kabaret Entuzjaści
  Kabaret składa się z ośmiu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawił już kilkadziesiąt spektakli

  Seniorzy-aktorzy wspólnie dali już ponad 30 przedstawień, w tym blisko 20 premier. Do niedawna ich publiczność stanowili głównie słuchacze Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale od pewnego czasu kabaret wyszedł „na zewnątrz”. Do dziś obejrzało go ponad 2000 widzów. - Występujemy dużo dla przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, byliśmy też w hospicjum, Domu Opieki Społecznej, w Towarzystwie Walki z Kalectwem czy u Amazonek – wylicza Grażyna Daniewska – szefowa ''Entuzjastów''. - Cieszymy się, że wśród naszej publiczności znaleźli się ludzie, którym o uśmiech trudniej niż innym. Fajnie też, że dla dzieci nie jesteśmy starymi nudziarzami, ale pełnymi wdzięku Czaplą, Żurawiem, Panią Słowikową, a nawet Wredną Wroną.

  - Ta sama bajka prezentowana dla dzieci i dla dorosłych niesie zupełnie inne treści. Wystarczy pokazać ją innymi gestami, użyć innych akcesoriów – dodaje Czesław Matelowski. W piątek (27.04) bajki w wykonaniu ''Entuzjastów'' mieli okazję zobaczyć najmłodsi – dzieci z przedszkola nr 2 i nr 4.

  Grażyna Daniewska
  Grażyna Daniewska - szefowa ''Entuzjastów''

  - Jesteśmy amatorami, więc trudno oczekiwać po nas szczytu artyzmu – podkreśla pani Grażyna. - Ale my się sami tym bawimy i nawet jak są jakieś niedociągnięcia, to ta wspólna zabawa udziela się reszcie i zwykle ludziom się podobamy.

  Niech dowodem na to będzie ostatni sukces kabareciku. Niedawno (18.04) uczestniczył w Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ''ARS 2012'', który odbył się w Przemyślu. ''Entuzjaści'' zostali nominowani przez jury do reprezentowania województwa podkarpackiego na ogólnopolskim przeglądzie w Bydgoszczy, który odbędzie się we wrześniu. Jak czytamy w relacji organizatora – Centrum Kulturalnego w Przemyślu - krośnieński kabarecik otrzymał nominację za lekkość i dowcip. Zdobył uznanie interpretując bajki.

  Kabaret Entuzjaści
  Krośnieński kabarecik jest już doceniany w kraju - jesienią wystąpi na Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ''ARS 2012''

  - Mamy zamiar kontynuować tę działalność dopóki zdrowie pozwoli – podkreśla Grażyna Daniewska. – Przede wszystkim nam to jest potrzebne. Próby są dobrym powodem, żeby się spotkać, posiedzieć, poopowiadać dowcipy, poskarżyć się na życie, bo to jest też taka trochę grupa wsparcia. A lepiej robić to niż kupować tabletki na Alzheimera...

  Galeria zdjęć

  Kliknij na miniaturkę, aby zobaczyć zdjęcie w całości.

  (2012-05-01/13:04:51)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej