Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3485)
Foto
(17562)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481709)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-23

W dniu 2017-10-23 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 23 października 2017 (Poniedziałek)
 • 22 października 2017 (Niedziela)
 • 21 października 2017 (Sobota)
 • 20 października 2017 (Piątek)
 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Biblioteka Pedagogiczna. 60 lat na walizkach

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. Dopiero od kilku lat ma swoją siedzibę z prawdziwego zdarzenia, wcześniej przez kilkadziesiąt lat księgozbiór przenoszony był z miejsca na miejsce, biblioteka biła rekordy przeprowadzek.

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
  Biblioteka pedagogiczna powstała w 1947 roku. Obecnie mieści się przy ul. Grodzkiej, w jednym z budynków po starym szpitalu

  Biblioteka rozpoczęła swoją działalność w 1947 roku przy Inspektoracie Szkolnym, który mieścił się w Rynku, kamienicy Rynek 5. Księgozbiór liczył wtedy zaledwie 135 pozycji. 5 lat później placówka stała się Pedagogiczną Biblioteką Powiatową, weszła w sieć bibliotek powiatowych województwa rzeszowskiego. Jej stan powiększył się do 1000 egzemplarzy. Niebawem została przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej (dziś Kazimierza Wielkiego).

  - W pierwszych latach ze zbiorów głównie korzystali pracownicy wydziału oświaty oraz nauczyciele. Było wtedy tylko 395 czytelników – mówi Janina Pernal, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie.

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
  Biblioteka przez pewien czas mieściła się Domu Nauczyciela przy ul. Łukasiewicza

  Od chwili powstania biblioteka nie miała samodzielnego lokalu, często zmieniała swoją siedzibę. Trudny okres przechodziła w 1957 roku, ponieważ księgozbiór zlokalizowany był w dwóch miejscach: przy ul. Ordynackiej, w dawnej siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz w SP nr 2 przy Szkolnej. Kilka lat później biblioteka otrzymuje od ZNP 3-pokojowy lokal o powierzchni 76 metrów kwadratowych w nowo wybudowanym Domu Nauczyciela przy ul. Łukasiewicza. Niebawem jednak znów musi go opuścić.

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
  Wypożyczalnia w pawilonie sportowym Szkoły Podstawowej nr 6

  W 1975 roku decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krośnie biblioteka otrzymuje nazwę Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. W jej skład wchodzi 5 filii. Placówka otrzymuje 2 pomieszczenia przy Muzeum Okręgowym przy ul. Nowotki (Dziś to Muzeum Podkarpackie – ul. Piłsudskiego). Było to jednak znów zaledwie 76 metrów. - Powierzchnia była tak mała, że nie można było tam urządzić czytelni – dodaje dyrektor. Zapakowane w kartonach zbiory na lepsze czasy czekały w magazynie Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego.

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
  Bertrand Russell „O wychowaniu” - to była pierwsza pozycja w historii biblioteki. Nie ma jej jednak już w zbiorach. Zachowała się druga książka: „Mowa i myślenie u dziecka” - Jan Piaget

  Na tym nie koniec, biblioteka zmieniała jeszcze siedzibę co najmniej kilka razy. W 1979 roku dla jej potrzeb zakupiono Willę Marta przy ul. Łukasiewicza, ale ze względu na obecność lokatorów, nie można było się do niej wprowadzić. Tymczasem komisja badająca strop Muzeum stwierdziła, że jego obciążenie jest zbyt duże i część zbiorów biblioteki zostało przeniesionych do pawilonu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 6.

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
  Po 60 latach biblioteka doczekała się własnego budynku, wyremontowanego specjalnie na jej potrzeby

  W 1981 roku biblioteka znów wróciła do Domu Nauczyciela, ale niektóre pozycje zostały w SP 6. - Najtrudniejsza sytuacja lokalowa wystąpiła jednak w 1988 roku, bo magazyny biblioteki mieściły się w 3 miejscach, z czego jeden z nich był w Szkole Podstawowej w Odrzykoniu – przypomina Janina Pernal. Niebawem rozpoczął się jednak remont Willi Marta, biblioteka mogła zająć jej pomieszczenia.

  W 1998 roku organem prowadzącym biblioteki staje się urząd marszałkowski województwa podkarpackiego. W 2004 roku rozpoczyna się przebudowa budynku poszpitalnego przy ul. Grodzkiej na potrzeby biblioteki. Dzięki temu w grudniu 2007 roku kończy się historia jej przeprowadzek.

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
  Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać nauczyciele, studenci, ale nie tylko - każdy, kto chce pogłębiać wiedzę

  Obecnie biblioteka liczy 5 filii, ma ponad 290 tys. zbiorów. To księgozbiór fachowy, literatura pedagogiczno-psychologiczna, literatura piękna, ale też czasopisma, zbiory audiowizualne, filmy, materiały do nauki języków obcych.

  - Gromadzimy literaturę z różnych dziedzin wiedzy. Księgozbiór szczególnie adresowany dla nauczycieli i studentów, ale mogą z niego też korzystać maturzyści, licealiści przygotowujący się do konkursów i olimpiad, ponadto osoby, które pogłębiają swoją wiedzę z zamiłowania lub podnoszą kwalifikacje zawodowe. Biblioteka, wypożyczalnia i czytelnia jest dostępna dla każdego, kto potrzebuje fachowej literatury – podkreśla Janina Pernal.

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
  Janina Pernal - dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie

  - Jako student Politechniki Krakowskiej korzystałem z tego zbioru w zakresie nauk technicznych. Dzięki temu mogę docenić jak bardzo ważna jest ta jednostka dla tych, którzy zdobywają wiedzę – mówił obecny na jubileuszu Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

  - To nie jest już biblioteka jaka kojarzy nam się z dzieciństwa – mówi Krystyna Lech, dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. - Nasze biblioteki są zinformatyzowane, w związku z czym korzystanie z ich zasobów jest łatwiejsze, zamawiamy książkę i ona na nas czeka, oszczędzamy czas, szybko załatwiamy formalności.

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka

  Przez kilkadziesiąt lat kadrę dla potrzeb bibliotek publicznych kształciło Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Teraz dużego zapotrzebowania na bibliotekarzy nie ma - przyznaje dr Łukasz Szmyd, dyrektor PPSKAKiB: - Sytuacja rynkowa spowodowała, że od kilku lat nie prowadzimy już kształcenia w tym zakresie.

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
  Z zasobów biblioteki mogą korzystać także osoby niepełnosprawne, jest podjazd i specjalnie przystosowana czytelnia

  Dyrekcja biblioteki zapewnia jednak, że mimo postępu cywilizacyjnego biblioteki zajmują ważną pozycję w zdobywaniu wiedzy. - Internet jest bogatym źródłem informacji, ale czasem przypadkowej – podkreśla Janina Pernal. - My dostarczamy informacji sprawdzonej, która jest do wykorzystania w naukowych wydawnictwach. Nie rywalizujemy z internetem, również korzystamy z tego bogatego źródła, jednak staramy się wyłowić informację właściwą i wartościową.

  (2012-03-20/15:40:12)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej