Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3597)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(480002)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-09-21

W dniu 2017-09-21 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 21 września 2017 (Czwartek)
 • 20 września 2017 (Środa)
 • 19 września 2017 (Wtorek)
 • 18 września 2017 (Poniedziałek)
 • 17 września 2017 (Niedziela)
 • 16 września 2017 (Sobota)
 • 15 września 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Ostatnie dni wakacji: słońce, wino i turystyka

  - To był wspaniały weekend - oceniają organizatorzy Wyszehradzkiego Festiwalu Wina i Turystyki (26-28.08). - Krośnieński Rynek zamienił się w salon, byli pięknie ubrani ludzie i interesujące rozmowy. Zobacz zdjęcia.

  Wyszechradzki westiwal wina i turystyki
  József Simon z Egeru - poeta i winiarz. Mieszkańcy Krosna mieli okazję spróbowania jego wspaniałych, wytrawnych win

  Odchodzące lato pokazało się z jak najlepszej strony. Wakacyjna aura sprawiła, że krośnianie chętnie wyszli z domów, przybyli na Starówkę, gdzie włączyli się do wspólnej zabawy. Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki – impreza organizowana na bazie poprzednich Festiwali Win Węgierskich im. Roberta Portiusa - zanotowała wielki sukces.

  Zbigniew Ungeheuer
  Zbigniew Ungeheuer - prezes Stowarzyszenia Portius

  - Gdy zaczynała się nasza przygoda z historią Portiusa, największego importera win węgierskich na północ od Karpat, naszego patrona, mówiłem, że Festiwal nasz widzę ogromny – mówi Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia Portius, organizator imprezy. Jego marzenie właśnie się spełnia. - Od 10 lat pracowaliśmy, aby coś takiego stworzyć, ściągnąć do Krosna ludzi, zorganizować coś na wzór Oktoberfest w Monachium. Choć nie można tych dwóch imprez porównywać, cieszę się, że Festiwal zaczyna przybierać wersję cyklicznego spotkania ludzi kochających wino.

  Tym razem, oprócz win węgierskich, w Krośnie zaprezentowano także wina z Czech i Słowacji. To za sprawą charakteru imprezy, bowiem państwa te, wraz z Polską, tworzą Grupę Wyszehradzką.

  Degustacje trunków ze szlachetnej winorośli odbywały się w rozstawionych na płycie Rynku „minimiasteczkach" poszczególnych krajów, ale też podczas płatnych degustacji.

  Wyszechradzki festiwal wina i turystyki

  Nowością w Wyszehradzkim Festiwalu Wina i Turystyki była sprzedaż wina za nabyte w specjalnie przygotowanych kasach kupony. Organizatorzy przyznają, że sposób ten okazał się kłopotem. - Spowodowało to sporo zamieszania, niezrozumienia i na pewno też w znaczący sposób zmniejszyło sprzedaż. Pod tym względem, jako organizatorzy, zostaliśmy mocno skrytykowani – mówi Paweł Ungeheuer, współorganizator. - Kupony to jednak nie jest nasz pomysł. Takie rozwiązanie, w formie kuponów bądź żetonów, funkcjonuje na wszystkich festiwalach wina, na których byłem. Chciałem wprowadzić do Krosna sprawdzone metody, ale okazało się to być zbyt kłopotliwe - tłumaczy.

  Paweł Ungeheuer
  Paweł Ungeheuer ze Stowarzyszenia Portius, organizator imprezy

  Symbolem tegorocznego Festiwalu była wielka beczka z tokajem. Nie była to zwykła beczka - to prezent od państwa węgierskiego dla Stowarzyszenia Portius. W ten sposób Węgry okazały szacunek dla zasług krośnieńskiego Stowarzyszania w kultywowaniu więzi między obydwoma narodami.

  Wyszechradzki festiwal wina i turystyki
  RCKP - uroczyste rozpoczęcie Wyszehradzkiego Festiwalu Win i Turystyki oraz odbywających się w tym samym czasie Karpackich Klimatów. Z prawej strony beczka, którą Stowarzyszenie Portius otrzymało od Węgier

  Beczka została wykonana z 300-letniego dębu, mieści się w niej 136-litrów tokaju. - Trudno wyobrazić sobie większy ukłon ze strony Węgier dla naszego skromnego Stowarzyszenia. To świadectwo ogromnych związków polsko-węgierskich i szacunku dla naszej pracy – mówił Zbigniew Ungeheuer. - Obecny na Festiwalu prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, honorowy członek Stowarzyszenia Portius powiedział, że jest to rzecz bez precedensu, aby skromnemu stowarzyszeniu państwo przekazywało prezent - relacjonował.

  Beczka, która trafiła do Krosna, jest jedną z dwóch, jakie przyjechały od węgierskich bratanków do Polski. Mniejsza, 10-litrowa, trafiła do rąk premiera Donalda Tuska od premiera Węgier Viktora Orbána w czasie przekazywania przewodnictwa w Radzie Europy. - W zamian otrzymaliśmy jeden z najpiękniejszych prezentów – szablę. I tu sprawdza się powiedzenie „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” - mówiła Enikő Győri, wiceminister Spraw Zagranicznych Węgier.

  Wyszechradzki festiwal wina i turystyki
  Każdy z wystawiających się na Festiwalu krajów miał okazję do prezentacji swoich walorów turystycznych

  Festiwal to jednak nie tylko wina – dopełnieniem tej dominującej branży – była prezentacja ofert turystycznych wszystkich zrzeszonych w Grupie Wyszehradzkiej krajów, ale też degustacja tradycyjnej kuchni.

  Organizatorzy imprezy nie kryją zadowolenia, cieszą się przede wszystkim z frekwencji, która była wysoka jak nigdy dotąd, ale też z przebiegu Festiwalu. - Tylu ludzi na Rynku w Krośnie nie widziałem jak żyję. Nie potrafię oszacować, ale wydaje mi się, że w kulminacyjnym momencie było tam jednocześnie z 10 tysięcy osób – podsumowuje Paweł Ungeheuer.

  Wyszechradzki festiwal wina i turystyki
  Obcowanie ze sztuką, degustacje win to rozrywka, którą coraz częściej wybierają krośnianie

  - Rynek w małym mieście – Krośnie – stał się salonem - ocenia. - To była impreza, na którą przyszli ciekawi ludzie, piękne ubrane panie, przystojni panowie, toczyły się interesujące rozmowy. To niezwykłe, ponieważ w miastach tej wielkości, imprezy często mają znacznie niższy poziom kulturalny. Tutaj, styl imprezy został narzucony przez mniejszość, towarzystwo, które wspaniale się bawiło. To było urzekające i dało mi ogromną satysfakcję.

  - To, co oglądałem na Rynku w Krośnie przez te trzy dni, było wspaniałe – komentuje z kolei Zbigniew Ungeheuer. - Zdarza się, że 100 razy się coś nie uda, ale tym razem chyba się udało. Jestem zachwycony, bo Rynek był pełen ludzi, wszyscy byli zadowoleni, mieli kieliszki w rękach i szczery uśmiech na twarzy.

  Galeria zdjęć

  Kliknij na miniaturkę, aby zobaczyć zdjęcie w całości.

  (2011-08-29/15:20:01)
  (an), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej