Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3599)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(480002)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-09-21

W dniu 2017-09-21 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 21 września 2017 (Czwartek)
 • 20 września 2017 (Środa)
 • 19 września 2017 (Wtorek)
 • 18 września 2017 (Poniedziałek)
 • 17 września 2017 (Niedziela)
 • 16 września 2017 (Sobota)
 • 15 września 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Pożegnanie wakacji pod znakiem węgrzyna

  Smutki z powodu odchodzącego lata? Podczas ostatniego weekendu sierpnia osłodzi je „król win” - tokaj aszú. To już VIII Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa. Zobacz co ciekawego przygotowali organizatorzy.

  Portius, tokaj aszu
  Smakowanie węgierskich trunków to najważniejszy punkt programu

  Kto choć raz uczestniczył w tej imprezie, tego nie trzeba namawiać do ponownego w niej udziału. Będzie wszystko to, z czego Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa słynie: tradycyjne jadło, występy karpackich zespołów, pokazy artystyczne, produkcja rękodzieła i to, co zawarte jest w samej nazwie imprezy – wina węgierskie. Akcja będzie miała miejsce na krośnieńskiej Starówce, ale nie tylko na Rynku, bo także na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Będą też nowości.

  Na Rynku pojawią się produkty spożywcze. Ktoś mógłby powiedzieć, że tak jest zawsze. A jednak nie – tym razem ze swoimi wyrobami i kuchnią zaprezentują się producenci związani wokół organizacji „Slow Food”, która skupia miłośników dobrych, oryginalnych smaków jedzenia i picia. Nie zabraknie tradycyjnych wędlin, serów, pieczywa, a nawet andrutów i innych przekąsek. Będzie też to, co na Węgrzech smakuje najlepiej: fasolowa zupa gulaszowa i rybna.

  Zobacz też:
  szczegółowy program Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich

  Wieczorami na wielkim ekranie wyświetlane będą filmy. Sącząc wino, w nietypowej atmosferze będzie można obejrzeć dwa obrazy: czeski - „Młode wino” i produkcji węgierskiej - „Papryka, sex i rock’n’roll”.

  Interesującym punktem programu z pewnością będzie „Wojna o Tokaj”. W sobotę (28.08) w Piwnicy PodCieniami Tadeusz Olszański – wybitny publicysta, dziennikarz i tłumacz opowie o sporze o region tokajski pomiędzy Węgrami i Słowakami. - 90 lat temu pojawiła się granica, która podzieliła ten region na dwie części: około 90 procent znalazło się po stronie węgierskiej, reszta na Słowacji. Obie strony starają się porozumieć, ale zazwyczaj im to nie wychodzi. To będzie ciekawe spotkanie – zachęca Paweł Ungeheuer, współorganizator imprezy. Podczas tego samego wydarzenia o kulturze wina na Węgrzech i jego obecności w literaturze mówił będzie pisarz Imre Molnár. 20 darmowych wejściówek na to spotkanie czeka na zainteresowanych. Można je odebrać w biurze Winiarni "Portius", ul. Słowackiego 6.

  Portius, tokaj aszu
  Podczas degustacji można będzie spróbować najlepszych węgierskich win – w tym słynnych na cały świat tokajów aszú

  Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu Win Węgierskich jest tokaj aszú. To legendarne wino z regionu Tokaj, najsłynniejsze ze wszystkich węgierskich win. - To absolutnie najlepsze słodkie wino na świecie – podkreśla Paweł Ungeheuer. Podobno potrafi zadowolić tych, którzy uwielbiają słodkie wina, ale też tych, którzy w nich nie gustują, bo to wina o bardzo wysokiej kwasowości, co powoduje, że zawarty w nich cukier "nie męczy".

  Wpływ na smak i jakość tego trunku mają niezwykłe warunki naturalne, w których przyszło rosnąć winorośli: skała powulkaniczna, tzw. tuf, słońce, które po południowej stronie Karpat operuje już znacznie mocniej i intensywnie parująca z dwóch przepływających w pobliżu rzek woda.

  Paweł Ungeheuer
  Paweł Ungeheuer ze Stowarzyszenia i Winiarni "Portius"

  Jak powstaje aszú? Kiedy winogrona długo wiszą na krzakach, atakuje je tzw. szlachetna pleśń. Winogrono zamienia się w pomarszczoną rodzynkę, z której wyparuje woda, a zostaje tylko skoncentrowany smak i cukier. Zbiera się je dopiero pod koniec października, po pierwszych przymrozkach, wrzucając do puttonia – kubełka noszonego na plechach. - W każdym takim kubełku mieści się 20kg jagód aszú. Na jedną beczkę (136 litów) wytrawnego, bazowego wina, wrzuca się np. trzy kubełki starannie wyselekcjonowanych jagód. I tak podczas niezwykle skomplikowanego procesu otrzymujemy tokaj aszú 3-puttniowy. Maksymalnie aszú może być 6-puttniowe – tłumaczy Paweł Ungeheuer.

  Win tych nie zabraknie podczas krośnieńskiej imprezy. Będą zarówno w budkach usytuowanych na Rynku, jak i na płatnych degustacjach, które będą miały miejsce w PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego.

  Portius, tokaj aszu

  W piątek (27.08) na degustacji zaprezentuje się maleńka, butikowa winnica "Nobilis" Sarolty Bárdos. - Kobieta jako winiarz, to zawsze jest ciekawe – komentuje organizator. Tego samego dnia będą topowe trunki pochodzące z ekskluzywnej posiadłości „Patricius”. W sobotę (28.08) - Orosz Gabor. - Jego 6-puttoniowy tokaj aszú z 2006 roku zdobył w tym roku Grand Prix na przeglądzie win węgierskich. To najwyższe wyróżnienie – informuje Paweł Ungeheuer. Z pewnością tego wina też będzie można spróbować. Wieczorem już po raz kolejny w Krośnie zaprezentuje się prawdziwa „gwiazda” - legenda Egeru - József Simon. Niedzielne (29.08) degustacje to prawdziwa nowość – występy Węgrów, ale którzy z powodów politycznych znaleźli się poza granicami swojego kraju: najpierw Frigyes Bott ze Słowacji, potem Géza Balla z rumuńskiej Transylwanii. Obaj kultywują węgierskie tradycje. Bilety na degustacje są jeszcze dostępne w „Winiarni Portius” przy ul. Blich 2 lub ul. Słowackiego 6 lub przez Internet: kliknij.

  Podczas tegorocznej imprezy można będzie posmakować też win prosto z beczki.

  Do odwiedzenia Krosna podczas ostatniego wakacyjnego weekendu zachęca spot reklamowy emitowany w TVN 24 i TVN Meteo. Wykonawcą billboardu była firma SpeedArt, wydawca portalu Krosno24.pl. Reklama musiała powstać w trybie niemal ekspresowym i liczyć nie więcej niż 8 sekund. Według koncepcji, na Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich zapraszają przedstawiciele profesji, które sprawiają, że w tych dniach Krosno ma niepowtarzalną atmosferę.

  Całość nakręcona została w jednym ujęciu, które kończyło się na butelce tokaju aszú i kieliszku. I tu pojawił się kłopot. Już po wysłaniu gotowego spotu, pomimo wcześniejszych zapewnień ze strony stacji, problemem stała się prezentacja tych przedmiotów. To stąd w końcowej fazie billboardu pojawia się wielki słonecznik – motyw Karpackich Klimatów.

  billboard
  To ci, którzy zapraszają do Krosna poprzez spot reklamowy emitowany w TVN 24 i TVN Meteo

  W kontuszu, z beczką wina wystąpił Paweł Ungeheuer, właściciel Winiarni "Portius", współorganizator imprezy, Marek Kiełtyka, piekarz, właściciel piekarni "Kiełtyka" kusi swoimi wypiekami, a do tańca zapraszają członkowie kapeli Białobrzeżanie: Janina Bryś i Janusz Kuźnar. Zdjęcia odbyły wczesnym rankiem, około 6.00 rano na Rynku. Za pomoc w realizacji dziękujemy wszystkim „aktorom”. Specjalne podziękowania również dla Krzysztofa Wojtonia.

  W czwartek i piątek widzowie TVN Meteo i TVN24 będą mogli obejrzeć prognozę pogody nadawaną z Krosna. Wraz z zaproszeniem do naszego miasta będzie ją przedstawiał znany dziennikarz - Tomasz Wasilewski. Krosno ma pojawić się na antenie ponad 20 razy (każde wejście to ok. 3-4 minuty) w ramach „Wyjazdowej Prognozy Pogody” i „Wieczoru Meteo”.

  Godziny emisji spotu:

  Czwartek (26.08):
  TVN 24: 4 x dziennie - 10:20; 11:50; 12:50; 13:50
  TVN Meteo: 5 x dziennie - 8:09; 8:49; 9:20; 10:25; 11:21

  Piątek (27.08):
  TVN 24: 4 x dziennie - 10:20; 11:50; 12:50; 13:50
  TVN Meteo: 5 x dziennie - 8:09; 8:49; 9:20; 10:25; 11:21
  TVN Meteo: 4 nocne live - 21:05; 21:15; 21:35; 21:45

  Godziny emisji mogą nieznacznie się zmienić.

  Tegoroczna impreza odbywa się pod honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego. „Z wielką przyjemnością wyrażam zgodę na objęcie przez naszą instytucję patronatu nad tym międzynarodowym wydarzeniem, będącym okazją do zaprezentowania historycznego i kulturowego dziedzictwa Regionu Karpackiego” - w odpowiedzi na list organizatorów napisał Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

  (2010-08-26/10:20:58)
  (an), fot. (filer), (ak)

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej