Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3517)
Foto
(17571)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481500)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-20

W dniu 2017-10-20 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 20 października 2017 (Piątek)
 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)
 • 16 października 2017 (Poniedziałek)
 • 15 października 2017 (Niedziela)
 • 14 października 2017 (Sobota)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Lotnisko znów otwarte. Radość w Aeroklubie

  Pierwsze samoloty nad Krosnem mogą zwiastować tylko jedno – niebo nad miastem jest już otwarte. W poniedziałek (26.04) prezydent Piotr Przytocki odebrał w Warszawie decyzję Urzędu Lotnictwa Cywilnego, na mocy której krośnieńskie lotnisko zostaje przywrócone do użytkowania.

  Samoloty
  Nikt w Aeroklubie Podkarpackim nie miał wątpliwości, że lotnisko będzie otwarte. To była tylko kwestia czasu. Samoloty wyremontowane i ubezpieczone są już przygotowane do sezonu szkoleniowego

  Lotnisko w Krośnie zostało zamknięte w listopadzie ubiegłego roku. Taką decyzję wydał wtedy Urząd Lotnictwa Cywilnego. Według prezesa ULC, nie spełniało ono wymogów bezpieczeństwa.

  Kontrola inspektorów z Warszawy przeprowadzona na miejscu wykazała wtedy szereg uchybień. Chodziło m.in. o drogi przecinające lotnisko i brak ogrodzenia. Na terenie lotniska stwierdzono też istnienie obiektów, które nie są przeznaczone do celów lotniczych: domu mieszkalnego z budynkiem gospodarczym, placu manewrowego szkoły nauki jazdy i boiska sportowego.

  Według ULC, lotnisko miało być zamknięte do końca 2010 roku. Decyzja była trudna szczególnie dla głównego użytkownika lotniska – Aeroklubu Podkarpackiego, który nie mógłby w tym czasie wykonywać żadnych szkoleń, ani usług lotniczych.

  Wieża kontroli

  Miasto, które po wieloletnich bataliach z dotychczasowym zarządzającym lotniskiem – Aeroklubem Polskim - końcem roku przejęło zarządzanie lotniskiem, starało się o przywrócenie go do użytkowania. Wprowadzono plan naprawczy. - Dzięki zmianie granic lotniska, plac manewrowy, dom mieszkalny, itp. znalazły się poza jego obszarem – informuje prezydent miasta Piotr Przytocki. Zamknięte zostały też wszystkie drogi przecinające lotnisko, co spotkało się ze sprzeciwem mieszkańców okolic lotniska. - Wszystkie rygory, które są zastosowane, nie wynikają ze złośliwości prezydenta miasta, tylko z zaleceń Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Muszą być spełnione – przypomina prezydent.

  Piotr Przytocki
  Piotr Przytocki - prezydent Krosna

  Ponowna kontrola inspektorów ULC (24.03) potwierdziła wykonanie wszystkich zaleceń. Dlatego po kilkumiesięcznej przerwie lotnisko zostało dopuszczone do użytkowania. W poniedziałek (26.04) prezydent miasta Piotr Przytocki odebrał w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego stosowną decyzję.

  „Wszelkie nieprawidłowości, w tym powodujące zagrożenia, zostały usunięte, tym samym odpadły wszelkie przesłanki do dalszego utrzymywania decyzji o zamknięciu lotniska dla ruchu lotniczego” - czytamy w decyzji podpisanej przez Grzegorza Kruszyńskiego, prezesa ULC. Inspektorzy zapowiedzieli jednak kolejną kontrolę, tym razem bez podania konkretnego jej terminu.

  Dobre wiadomości rozeszły się szybko. Jeszcze tego samego dnia, w poniedziałek nad Krosnem pojawiły się pierwsze od wielu miesięcy samoloty. - Wszyscy jesteśmy usatysfakcjonowani, a osobiście przeżywam to bardzo emocjonalnie – mówi Janusz Steliga, wiceprezes Aeroklubu Podkarpackiego. - Bardzo dziękujemy panu prezydentowi i jego ludziom oraz naszemu dyrektorowi za zaangażowanie się w to przedsięwzięcie.

  Janusz Steliga
  Janusz Steliga - wiceprezes Aeroklubu Podkarpackiego

  Twierdzi, że żaden z członków Aeroklubu Podkarpackiego nie przyjmował do wiadomości, że lotnisko nie będzie otwarte. Przez zimę - jak gdyby nigdy nic – odbywała się modernizacja budynku AP i remonty szybowców. Teraz można już rozpocząć działania. - Będziemy robić to, z czego słyniemy w całej Polsce: szkolenia szybowcowego, lotniczego i skoków spadochronowych. Chcemy szkolić, szkolić i jeszcze raz szkolić - mówi Janusz Steliga. - Źle się tylko stało, że niektórzy ludzie działając pod pretekstem ratowania lotniska, wprowadzali innych w błąd - dodaje. Nawiązuje w ten sposób do członków Komitetu Obrony Lotniska, którzy blokowali działania miasta w tej sprawie.

  Ekolot
  Decyzji o otwarciu lotniska nie mógł się też doczekać Ekolot - producent samolotów ultralekkich. Jego klienci czekają już na odbiór samolotów

  Własnym torem biegną sprawy związane z projektem modernizacji lotniska i utworzeniem centrum wyszkolenia lotniczego. Przypomnijmy, znajduje się on na tzw. liście indykatywnej, gwarantującej dofinansowanie środkami z Unii Europejskiej. Żeby je jednak otrzymać, należy spełnić jeszcze szereg formalności. - Realizujemy właśnie kolejny etap działania, przygotowujemy wszelkie dokumentacje, które są niezbędne, aby wniosek o dofinansowanie z UE został pozytywnie rozpatrzony. Wtedy 46 mln zł będzie mogło zostać przeznaczone na zmianę oblicza krośnieńskiego lotniska - mówi Piotr Przytocki.

  Cały projekt modernizacji lotniska oszacowany jest na ponad 76 mln zł.

  Zobacz też w archiwum portalu:
  Lotnisko zamknięte. Ale tylko tymczasowo (2009-12-07)
  Miasto ma lotnisko i nowe problemy (2009-12-17)
  Lotnisko: aby otworzyć, trzeba zamknąć drogi (2010-01-21)
  Krosno rezygnuje z milionów, bo... chce ich więcej (2010-02-25)
  Balony nie ominą Krosna - lotnisko pełne atrakcji (2010-03-12)

  (2010-04-27/16:00:15)
  Aneta Kut, fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej