Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3599)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(480002)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-09-21

W dniu 2017-09-21 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 21 września 2017 (Czwartek)
 • 20 września 2017 (Środa)
 • 19 września 2017 (Wtorek)
 • 18 września 2017 (Poniedziałek)
 • 17 września 2017 (Niedziela)
 • 16 września 2017 (Sobota)
 • 15 września 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Wkrótce odbędzie się Festiwal Win

  Tylko w Krośnie można własnoręcznie wytopić szklane naczynie, by później móc pić z niego najlepsze węgierskie wina. Takie atrakcje będą czekać na mieszkańców naszego miasta i turystów już niebawem. Tradycyjnie na pożegnanie wakacji, w ostatni weekend sierpnia (28-30.08) odbędą się Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich.

  Festiwal Win im Roberta Portiusa
  Ten plakat autorstwa Krzysztofa Duckiego będzie promował tegoroczny Festiwal Win Węgierskich

  Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to jak sama nazwa wskazuje przede wszystkim doskonałe wino naszych południowych przyjaciół. Jak co roku będzie można je zakupić, ale też posmakować.

  W specjalnie przygotowywanych na tę okazję drewnianych budkach będą dostępne trunki najlepszych węgierskich winiarzy, od najbardziej wytrawnych do słodkich nektarów Aszú. Będzie można nie tylko popróbować, zakupić buteleczkę do spożycia w gronie przyjaciół w przygotowanym pod gołym niebem ogródku winnym, ale też zrobić zapas na nadchodzące chłodniejsze jesienne wieczory.

  Dla smakoszy organizatorzy - Stowarzyszenie Portius - znów planują biletowane degustacje, które odbędą się w kamienicy Rynek 24. Każdego dnia, od piątku do niedzieli, odbędą się po dwa spotkania z wybitnymi mistrzami winiarstwa, którzy osobiście opowiadać będą o swoich dziełach. Niektóre, takie jak wina Simona Józsefa, trunki z Szekszárdu czy Villány, można było poznać już w ubiegłym roku.

  Nie zabraknie też innych win, np. z Matry „Szőke Mátyás”. Degustacje podczas tegorocznego święta zamknie spotkanie z winami z Tokaju „Portius Pince”, produkcji rodziny Hörcsik, która kultywuje polsko-węgierskie tradycje krośnieńskiego kupca Roberta Portiusa – patrona festiwalu.

  Bilety na uroczyste degustacje win są już do nabycia w biurze „Winiarni Portius” w Krośnie, ul. Słowackiego 6 lub na portalu krosno24.pl.

  W ramach Festiwalu Win Węgierskich odbędzie się także wystawa krośnianina, artysty rzeźbiarza, jednocześnie członka zarządu Stowarzyszenia Portius Macieja Syrka pt. „Mojemu Miastu”. Miniatury rzeźbiarskie jego autorstwa będzie można oglądać w Piwnicy PodCieniami. Ponadto restauracja „Zaułek Smaków” z Warszawy proponować będzie dania kuchni węgierskiej. - Zaprosiliśmy również producentów tradycyjnej żywności. Będą sery, wędliny, ciasta, itp. - mówi Paweł Ungehuer, współorganizator imprezy.

  Tegoroczny VII już Festiwal Win Węgierskich promuje plakat, wykonany przez znanego artystę – Polaka mieszkającego w Budapeszcie – Krzysztofa Duckiego. - To niezwykły, pierwszy profesjonalny plakat przygotowany na tę imprezę – mówi Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia Portius. - To wielka wartość tego festiwalu, nie wiem czy kiedykolwiek będzie nas stać, żeby zrobić drugi tak ciekawy plakat.

  Wielki baner o wymiarach 8 na 8 metrów zaprojektowany przez Krzysztofa Duckiego pojawi się na ścianie Domu Handlowego przy wjeździe do Starówki.

  Patronem medialnym Festiwalu Win Węgierskich jest krosno24.pl.

  - Wierzę w to, że festiwal będzie udany, że zgromadzi wielu miłośników win z całej Polski, nie tylko z Podkarpacia i zaspokoi ambicje nasze, naszego miasta i tych, którzy przyjadą napić się dobrego wina – mówi Zbigniew Ungeheuer.

  Karpackie Klimaty
  Festiwal Win i Karpackie Klimaty to połączenie wina, muzyki, regionalnych atrakcji i dobrej zabawy

  Do spróbowania wspaniałych węgierskich win może posłużyć własnoręcznie wykonane szkło. Takie atrakcje proponuje impreza ściśle połączona z Festiwalem Win Węgierskich - Karpackie Klimaty. Piec hutniczy ustawiony na krośnieńskim Rynku cieszył się ogromnym zainteresowaniem już w ubiegłym roku. To jedyny w swoim rodzaju festiwal szklanego rękodzieła, dający także możliwość samodzielnego formowania, grawerowania, a nawet pisania na szkle.

  Karpackie Klimaty to również unoszący się w powietrzu zapach chleba. Święto krośnieńskiego chleba nawiązuje do wielowiekowych tradycji piekarskich w naszym mieście. Teraz lokalni mistrzowie piekarnictwa i cukiernictwa stają w szranki o zdobycie zaszczytnego tytułu „Ulubiony Chleb Krośnian”.

  Imprezie tej towarzyszyć będą widowiskowe zmagania rycerzy, które przeniosą widzów w średniowieczne czasy historycznych potyczek. Pokazy rękodzielników, dźwiganie średniowiecznego miecza, strzelanie z łuku, wyplatanie wiklinowych koszy, toczenie beczek, historyczne tańce to tylko niektóre atrakcje przygotowane specjalnie na te dni dla gości.

  Nie zabraknie również oferty dla osób lubiących spędzać czas w nieco inny sposób. Sportowcy będą mogli wziąć udział w Biegu o „skarb Portiusa”, którego trasa będzie wiodła po malowniczych terenach od Zamku Kamieniec do krośnieńskiego Rynku. Wystartować w nim może każdy, kto ma ukończone 12 lat i cieszy się dobrym zdrowiem.

  Wszystko co będzie się działo przez trzy dni Karpackich Klimatów uwiecznią fotograficy ze Słowacji, Ukrainy i Węgier, którzy zjadą do Krosna na Międzynarodowy Plener Fotograficzny.

  Klimatu dopełni muzyka. Na scenie wystąpią zespoły ludowe, folkowe prezentujące sztukę karpackich krajów. Wspaniałą zabawę dla całych rodzin zapewni kapela góralska Krywań, zespół Rzepeczno, Kapela na Dobry Dzień, Żmije i wielu innych muzyków, śpiewaków i tancerzy pogranicza.

  Zobacz też w archiwum portalu:
  Wino, zabawa i śpiew 2008 (2008-09-03)

  (2009-08-16/20:39:35)
  Aneta Kut, fot. Adrian Krzanowski, plakat: Krzysztof Ducki

  REKLAMA  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej