Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3596)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(480002)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-09-21

W dniu 2017-09-21 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 21 września 2017 (Czwartek)
 • 20 września 2017 (Środa)
 • 19 września 2017 (Wtorek)
 • 18 września 2017 (Poniedziałek)
 • 17 września 2017 (Niedziela)
 • 16 września 2017 (Sobota)
 • 15 września 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Wino, chleb, zabawa

  Po raz kolejny odbył się w Krośnie (25-27.08) Festiwal Win Węgierskich połączony z imprezą pod nazwą Karpackie Klimaty. Na wydarzenia te przybyło wielu turystów oraz zacnych gości. Na krośnieńskim Rynku odbywały się imprezy kulturalne i degustacje win.

  Karpackie Klimaty
  Na krośnieńskim Rynku przez 3 dni zapanowały prawdziwie Karpackie Klimaty

  - Czwarty Festiwal Win Węgierskich imienia Roberta Portiusa jest już innym festiwalem niż jego poprzednie edycje – mówi Zbigniew Ungeheuer, szef Stowarzyszenia Portius, główny organizator imprezy. Stowarzyszenie to już kilka lat temu postanowiło wskrzesić ideę handlu winem, z którego słynęło Krosno w XVII wieku. Stało się tak głównie za sprawą Roberta Wojciecha Portiusa – największego ówczesnego importera win węgierskich.

  Dlaczego tegoroczny festiwal był inny? Po trzech latach „prób i błędów” wypracowano w końcu w optymalną formułę imprezy. Festiwal rozpoczął się paradą artystów, bractwa rycerskiego, władz i gości. Na jej czele jechał wóz z beczkami – rekonstrukcja wozu z czasów Portiusa.

  Zbigniew UngeheuerNa Rynku skosztować można było różne rodzaje win z kilku regionów Węgier. Dla zaproszonych gości odbywały się też zamknięte degustacje. – Chcemy, aby jak najwięcej osób poznało historię wina i wczuło się w ten wielki mistycyzm wina – wyjaśnia Zbigniew Ungeheuer przebrany za strój z czasów Portiusa (na zdjęciu obok). - Wino jest czymś niezwykłym, tworzy niepowtarzalne kontakty między ludźmi, wyzwala wzajemną życzliwość.

  Stowarzyszeni Portius chce, żeby krośnianie uszanowali pracę swoich przodków i uświadomili sobie, że Krosno zostało zbudowane na handlu winem. – Chcemy, żeby wino przypominało krośnianom o wielkim kupcu Robercie Portiusie, który wybudował wieżę farną, z której do dzisiaj biją dzwony jego fundacji.

  Na degustacjach członkowie stowarzyszenia mówią m.in. o tym, że wino jest dziełem Boga i człowieka. Dlaczego? - Tworzenie wina to rzecz niezwykła. Cały proces produkcji wina porównywany jest do malowania obrazu, czy wykonywania rzeźby. Rzeźbiarz i malarz muszą polegać na własnym umyśle, talencie, natchnieniu. Natomiast w przypadku winiarza, twórcy wina, Bóg ma więcej do powiedzenia. W grę wchodzi bowiem nasłonecznienie, pogoda, rodzaj gleby, termin zbiorów winogron. Potem przy spotkaniach i degustacjach ludzie wymieniają poglądy. Wąchają to wino, patrzą jaki ma koloryt, smakują. Zaczynają być w stosunku do siebie życzliwi. Nabierają ochoty do życia. To jest właśnie ten mistycyzm.

  Jednym z prezentowanych win było Aszu wytwarzane w regionie Tokaju. - Jest to słodkie wino przez wielu znawców uważane za najlepsze słodkie wino na świecie. Jest niepowtarzalne, bo wytwarzane specjalną technologią, której nie da się powtórzyć w żadnym regionie na świecie – opowiadał Paweł Ungeheuer, właściciel pierwszej w Krośnie winiarni (ul. Blich).

  Czym różnią się wina z Portiusa od tych, które można kupić w supermarketach? - Wina, które sprowadzamy charakteryzują się wysoką jakością, mają osobowość i duszę winiarza, który je stworzył. Natomiast wina w supermarketach są produkowane jak sprzęt AGD, jak jakiś przemysłowy produkt - w ogromnych ilościach i niskich cenach – mówi Paweł Ungeheuer.

  Równolegle do Festiwalu Wina, przez 3 dni na Starówce odbywały się imprezy artystyczne w ramach Karpackich Klimatów – głównym organizatorem tego wydarzenia był Krośnieński Dom Kultury (imprezę sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG III A Polska – Republika Słowacka).

  Imprezy rozpoczęli oficjalnie m.in.: Mihaly Gyor - Ambasador Republiki Węgier, Ryszard Kaczorowski – Prezydent RP na Uchodźstwie (honorowy obywatel Krosna) oraz Piotr Przytocki – prezydent Krosna.

  Anwit
  Stoisko piekarni Anwit, której chleb zdobył tytuł "Ulubiony chleb krośnian"

  Podczas Karpackich Klimatów odbyła się też pierwsza edycja konkursu „Ulubiony chleb krośnian”. Chodziło o to, aby krośnianie wybrali chleb, który im najbardziej smakuje. Do konkursu zgłosiły się trzy piekarnie: Wiesława i Jerzego Sajdaków ze Zręcina, Jozefa Kiełtyki z Łężan oraz Anwit Andrzeja i Witolda Ulanowskiego z Chorkówki.

  Logo - Ulubiony chleb krośnianWyścig o „Ulubiony chleb krośnian” toczył się pomiędzy 12 gatunkami chleba. W trakcie dwóch dni rozdano 6320 kuponów konkursowych. Największą popularnością krośnian cieszyło się pieczywo staropolskie z piekarni Anwit s.c. - Andrzeja i Witolda Ulanowskiego z Chorkówki. Tytuł „Ulubionego chleba krośnian”, pieczywo staropolskie z Chorkówki używać będzie mogło przez rok - do sierpnia 2007 roku. Wtedy to odbędzie się druga edycja konkursu.

  Podczas tegorocznego festiwalu zadebiutowała nowa krośnieńska organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej „Na Sztukach”. Organizacja, w której działają młodzi i kreatywni ludzie wykonała m.in. oryginalną scenografię na scenie i w jej pobliżu oraz zakończyła imprezę pokazem fotografii z Karpat - diaporamie towarzyszyła poezja Wojtka Bellona.

  Po raz kolejny nie sprawdziły się czarne scenariusze kilkorga radnych, którzy kilka tygodni temu chcieli wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu na imprezach masowych. Nie było „pijanej młodzieży”, „turbowania innych”, „bijatyk”, „rozrób” (cytaty za Wojciechem Kolanko – radnym Klubu Prawicy). Nie zauważyliśmy też obecności tych radnych, którzy opowiadali się za prohibicją na imprezach i opowiadali o „całej masie” przypadków związanych z zakłócaniem porządku publicznego pod wpływem alkoholu (cytat za radnym Olgierdem Czeszykiem).

  Wiele osób uznało, że była to najlepsza edycja Festiwalu Wina ze wszystkich dotychczas organizowanych. Impreza stała się już – obok Górskich Zawodów Balonowych – jednym z ważniejszych wydarzeń promocyjnych Krosna.

  Patronem medialnym obu imprez był Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl.

  Galeria zdjęć

  Kliknij na miniaturkę, aby zobaczyć zdjęcie w całości.

  Zobacz też w archiwum portalu:
  Polak, Węgier - dwa bratanki... do szklanki (2002-04-21)

  (2006-09-11/00:34:38)
  Tekst Adrian Krzanowski, fot. Kicay, (ak), podziękowania dla SweetGirl

  REKLAMA  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej