Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3599)
Foto
(17547)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(775)
Czateria
(52)
Opinie
(480002)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-09-21

W dniu 2017-09-21 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

 • 21 września 2017 (Czwartek)
 • 20 września 2017 (Środa)
 • 19 września 2017 (Wtorek)
 • 18 września 2017 (Poniedziałek)
 • 17 września 2017 (Niedziela)
 • 16 września 2017 (Sobota)
 • 15 września 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Prawie 20 mln zł na Etnocentrum na dworcu

  Potańcówki w dawnym stylu czy warsztaty wypiekania chleba – to tylko część atrakcji, jakie oferować ma Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, mieszczące się w budynku dworca PKP przy ul. Kolejowej. Koszt rewitalizacji obiektu oszacowano na ponad 19 mln zł.

  Etnocentrum
  Zabytkowy budynek dworca kolejowego ma odzyskać blask, ale jednocześnie zmienić funkcję

  Pomysł utworzenia Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej pojawił się pod koniec 2015 roku, gdy po wielu latach starań magistrat przejął zabytkowy budynek dworca PKP przy ul. Kolejowej. Pochodzący z lat 80. XIX w. obiekt od dawna niszczeje, jest w fatalnym stanie. Jak tłumaczył wówczas wiceprezydent Krosna dr Tomasz Soliński, utworzenie w nim instytucji prezentującej kulturę ludową regionu było jedyną szansą na uzyskanie dofinansowania na jego rewitalizację.

  Po wielomiesięcznych pracach nad koncepcją, na początku maja magistrat złożył wniosek o dofinansowanie projektu Etnocentrum. Całość prac kosztować ma ponad 19 mln zł, przy czym urząd stara się o 85-proc. dotację ze środków unijnych. Jeśli się uda, inwestycja kosztować będzie Miasto 2,5 mln zł.

  Etnocentrum
  Przed Etnocentrum znajdować się będzie chata wiejska i ogródek ziołowy

  Dzięki Etnocentrum zrujnowany budynek odzyskać ma blask, zmieniając jednocześnie swoją funkcję. Zgodnie z wizją magistratu ma to być miejsce spotkań z kulturą ludową i tradycyjną, atrakcja nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców Krosna i regionu.

  "Począwszy od dzieci po seniorów każdy będzie miał możliwość wymienić się swoimi pomysłami, nauczyć się czegoś od mistrzów w dziedzinie sztuki, tradycji i muzyki ludowej w takich formach, które współczesny człowiek może uznać za atrakcyjne i rozwijające, poprzez m.in.: obrzęd, taniec, opowieść, śpiew, kuchnię, rękodzieło, rzemiosło, warsztat oraz widowisko" – czytamy w opisie projektu.

  Etnocentrum
  Projekt dworcowej poczekalni dla turystów

  Powierzchnia Etnocentrum wynosić będzie niecałe 1000 mkw. Koncepcja jej aranżacji, a następnie działania obiektu powstała przy współpracy ze specjalistami w dziedzinie etnografii. W głównej sali – dawnej poczekalni dworcowej – znajdzie się wystawa prezentująca ofertę obiektu, a także historię oraz atrakcje Krosna i regionu. W przyległych pomieszczeniach mieścić się z kolei będą m.in. sale warsztatowe, taneczna i "teatr na strychu". W budynku zaplanowano także gospodę, oferującą specjały tradycyjnej kuchni. Skosztować będzie można na przykład wypiekanego na miejscu chleba.

  W ofercie programowej obiektu znalazły się natomiast tradycyjne potańcówki, edukacja regionalna, warsztaty dla dzieci i młodzieży, zajęcia z zakresu literatury, teatru, rzemiosła i śpiewu czy koncerty.

  Etnocentrum
  W Etnocentrum zaplanowano gospodę, izbę z piecem, izbę gościnną oraz miejsce na wystawy czasowe

  - Główny cel tego projektu to przywrócenie wśród osób starszych i pobudzenie wśród młodych poczucia kultury tradycyjnej. Obiekt zachowa jednocześnie funkcje komunikacyjne. W budynku działał będzie biletomat – podkreśla Miranda Trojanowska, naczelniczka Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów w krośnieńskim magistracie.

  Etnocentrum funkcjonować ma w strukturach RCKP. Zgodnie z założeniami pracę znajdzie w nim 12 osób. Koszt utrzymania obiektu oszacowano na ponad 620 tys. zł rocznie. - Nie zakładamy działań związanych z komercyjnym wynajmem pomieszczeń. Rozważamy jedynie kwestie dotyczące prowadzenia gospody - czy prowadzić ją w ramach outsourcingu czy własnymi siłami. Na razie skłaniamy się ku temu, aby prowadził to nasz podmiot – informuje prezydent Krosna Piotr Przytocki.

  Etnocentrum
  Magistrat zapewnia, że jest popyt na ofertę Etnocentrum

  Projekt został zgłoszony do aktualizacji Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podkarpackiego, co oznacza, że ma poparcie marszałka i spore szanse na uzyskanie dotacji. Wyniki naboru znane będą w październiku. Jeśli przejdzie, Etnocentrum otwarte zostanie pod koniec 2019 roku. Magistrat zapewnia przy tym, że dokładnie przeanalizował potencjalne zainteresowanie ofertą nowej atrakcji. Taki był zresztą warunek ubiegania się o unijną dotację. Z badań wynika, że w 2020 roku obiekt odwiedzić ma 17 391 osób.

  (2017-05-17/20:04:17)
  (DI), fot. (UM Krosno), Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej