Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3537)
Foto
(17569)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481472)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-10-19

Nie igraj z losem, wyczyść komin z sadzy!

Na progu sezonu grzewczego strażacy apelują o wyczyszczenie przewodów kominowych z sadzy. O jej pożar nie trudno, a konsekwencje mogą być tragiczne.

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)
 • 16 października 2017 (Poniedziałek)
 • 15 października 2017 (Niedziela)
 • 14 października 2017 (Sobota)
 • 13 października 2017 (Piątek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Krośnieński minisatelita zaginął w czasie finału

  Budowany i testowany przez kilka miesięcy minisatelita uczniów z Krosna zaginął w czasie finałowego lotu próbnego. Drużyna KrosCanu mimo to nie poddała się - przez noc zbudowała nowego, dzięki któremu zajęła 4. miejsce w polskiej edycji konkursu European Cansat.

  KrosCan
  Problemów w czasie finału konkursu European Cansat było co niemiara, ale uczniowie z Krosna nie stracili zimnej krwi

  Międzynarodowy konkurs European Cansat zorganizowany został przez Europejską Akademię Kosmiczną. Zadaniem biorących w nim udział drużyn uczniowskich było zbudowanie minisatelity, który wyniesiony na wysokość 2,5 km nad ziemią, zbierałby w czasie opadania dane o ciśnieniu i temperaturze. Zwycięzcy krajowych etapów spotkać się mieli na europejskim finale w Portugalii.

  W konkursie wystartowała drużyna KrosCan – ekipa złożona z siedmiu maturzystów z "Kopernika" oraz jednego ucznia z "Elektryka". Prace nad cansatem rozpoczęli w październiku 2016 roku. Chłopcy podzielili między siebie zadania – Mateusz Turowski organizował pracę, Grzesiek Uriasz projektował elektronikę i pisał oprogramowanie dla komputera pokładowego, Grzesiek Klocek zajmował się algorytmiką i programowaniem funkcyjnym, Karol Witusik (uczeń "Elektryka") konstruował licznik Geigera, Andrzej Józefczyk był "majstrem", Tomek Ślemp pomagał przy pracach nad spadochronem, Piotrek Oszer był "człowiekiem od wszystkiego", a Janek Pakuła dbał o PR.

  KrosCan
  Zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną konkurs był namiastką misji kosmicznej - uczniowie budowali od podstaw minisatelity

  Cansata budowali po godzinach lekcji, w domu. Uczniowie mieli bardzo ambitny plan: oprócz zadań podstawowych minisatelity – mierzenia temperatury i ciśnienia – skonstruowane przez nich urządzenie m.in. mierzyć miało promieniowanie oraz, dzięki spadochronowi o specjalnej konstrukcji, lądować do celu.

  Jury konkursu bardzo wysoko oceniało postępy prac nad krośnieńskim cansatem. Uczniowie przechodzili przez kolejne etapy, aż dotarli do najlepszej w Polsce dziesiątki. Finał odbył się w dniach 7-9 kwietnia, na poligonie w Nowej Dębie.

  KrosCan
  Dzięki kilkumiesięcznej pracy krośnianie znaleźli się wśród 10 najlepszych drużyn w Polsce. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu nocy będą musieli zbudować zastępczego minisatelitę

  Początek był bardzo pechowy. Konstruowany przez ponad pół roku minisatelita zaginął w czasie lotu próbnego. - Wszystkie cansaty zostały wyrzucone z awionetki, z wysokości 300 metrów. Niestety, nasz wylądował poza terenem lotniska. Szukaliśmy go przez kilka godzin, ale na próżno – opowiada Mateusz Turowski.

  Członkowie KrosCanu nie stracili zimnej krwi. Przez noc skonstruowali zastępczego minisatelitę. Do nowej puszki włożyli pożyczone od innych ekip części, a za spadochron posłużyła przerobiona naprędce reklamówka z marketu.

  KrosCan
  Uczniowie z Krosna pokazali, że potrafią nie tylko zbudować minisatelitę, ale także z zimną krwią rozwiązywać problemy

  Niestety, tu zaczęły się problemy innej natury. W czasie konkursowego lotu minisatelity wszystkich ekip zostały załadowane na pokład zapewnionej przez organizatora rakiety. Na odpowiedniej wysokości miały zostać wypuszczone. Coś jednak zawiodło i rakieta opadła wraz z canstami.

  Jury konkursu postanowiło więc oprzeć swoją ocenę przede wszystkim na locie testowym, raportach z prac nad minisatelitami oraz finałowej prezentacji. Ekipa KrosCanu zajęła bardzo wysokie 4. miejsce, zdobywając wyróżnienie.

  KrosCan
  Całokształt pracy uczniów z Krosna został oceniony przez jury bardzo wysoko - zajęli 4. miejsce w Polsce

  - Udział w konkursie traktujemy jako bardzo cenne doświadczenie, którego nie zdobylibyśmy w ramach zajęć w szkole. Przy okazji była to wielka przygoda – oceniają członkowie ekipy. Dla Mateusza Turowskiego, lidera drużyny, ostatnie kilka miesięcy stanowiły dodatkowo cenną lekcję zarządzania zespołem kilku osób. - Nie jest to takie proste jak się wydaje – podsumowuje, nie wdając się w szczegóły.

  Zobacz też w archiwum portalu:
  Uczniowie "Kopernika" budują minisatelitę (2017-02-21)

  (2017-04-19/20:11:32)
  (DI), fot. archiwum

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej