Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3485)
Foto
(17562)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481710)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-01-09

Zrobiliśmy test czystości powietrza. Jest źle [film]

Nagranie z wykonanego przez dra Tomasza Rożka prostego testu pokazującego, jak fatalnym powietrzem oddychamy, robi w sieci furorę. Identyczny eksperyment wykonaliśmy w Krośnie. Zobacz jego efekty.

Czytaj obok >>

Powstanie nowa spółka miejska: Lotnisko Krosno

Miasto powoła niebawem do życia nową spółkę – Lotnisko Krosno, która w imieniu urzędu zarządzać będzie zmodernizowanym lotniskiem. Koszty jej działalności do końca 2017 roku szacowane są na około 300 tys. zł.

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 23 października 2017 (Poniedziałek)
 • 22 października 2017 (Niedziela)
 • 21 października 2017 (Sobota)
 • 20 października 2017 (Piątek)
 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Zrobiliśmy test czystości powietrza. Jest źle [film]

  Nagranie z wykonanego przez dra Tomasza Rożka prostego testu pokazującego, jak fatalnym powietrzem oddychamy, robi w sieci furorę. Identyczny eksperyment wykonaliśmy w Krośnie. Zobacz jego efekty.

  Powietrze
  Czystość powietrza w Krośnie pozostawia wiele do życzenia. Udowodniliśmy to w prosty sposób

  Znany m.in. z programu Sonda 2 fizyk dr Tomasz Rożek postanowił w prosty sposób udowodnić, że jakość wdychanego przez nas powietrza jest, delikatnie mówiąc, fatalna i marginalizowany przez polityków, w tym przez ministra zdrowia, problem smogu, to realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

  Eksperyment wykonał w swoim ogrodzie, na wsi. Na rurę odkurzacza nałożył wacik higieniczny i uruchomił sprzęt na 5 minut. - Oddychając wciągamy do płuc około pół litra powietrza, a gdy powietrze wciągamy głęboko, nabieramy go dodatkowo około 2,5 litra. W ciągu minuty odkurzacz zasysa tysiąc litrów powietrza. 5 minut jego pracy odpowiada więc około trzem dobom normalnego oddychania – tłumaczył.

  Po 5 minutach pracy odkurzacza wacik zrobił się dosłownie czarny.

  Identyczny eksperyment postanowiliśmy wykonać w Krośnie. Sprzęt rozłożyliśmy na Zawodziu, w miejscu oddalonym od ruchu ulicznego, w pobliżu Wisłoka, dużych skupisk drzew i łąk. Test przebiegł tak:

  Ciemny osad zaczął się pojawiać niemal natychmiast po włączeniu odkurzacza. Po 5 minutach wacik stał się ciemnoszary, a na jego powierzchni dodatkowo osadziły się cząsteczki sadzy.

  Wynik nie jest może tak zastraszający jak w przypadku testu dr Rożka, ale z pewnością pozostawia wiele do życzenia. Tym bardziej, że w poniedziałek (9.01) stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest i tak niższe niż w ostatnich dniach, a mimo to ich poziom może nawet kilkakrotnie przekroczyć dopuszczalne normy. Te zresztą, jak podkreślają naukowcy i działacze na rzecz ochrony środowiska, są w Polsce wyjątkowo liberalne.

  W związku z wysokim stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu, zwłaszcza zawierających toksyczne substancje pyłów PM10 i PM2,5, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska apeluje o ograniczenie przebywania na otwartej przestrzeni dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, osób starszych i w podeszłym wieku, osób z chorobami układu oddechowego, ograniczenie znacznego wysiłku fizycznego (np. intensywnego treningu sportowego) oraz ograniczenie wietrzenia mieszkań.

  - Kierowców prosimy o rozważenie możliwości ograniczenia korzystania z samochodów prywatnych i w większym stopniu korzystanie z komunikacji masowej - czytamy w apelu.

  Powietrze
  - Smog nie jest "zagrożeniem teoretycznym", jak nazwał go ostatnio minister zdrowia. Smog to realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia! - grzmią specjaliści

  - Czasami politycy używają takiego stwierdzenia, że dzieci w przyszłości rozliczą nas z wysokiego długu publicznego, źle skonstruowanego systemu edukacji czy braku sensownych inwestycji. Być może tak będzie, ale myślę, że szybciej rozliczą nas z tego, że muszą oddychać tak zanieczyszczonym powietrzem – obawia się dr Rożek.

  I przypomina: - Pamiętajmy, że smog produkujemy sami, używając starych pieców węglowych czy paląc śmieci.

  (2017-01-09/13:44:09)
  (DI), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:





  Zaloguj się, aby komentować artykuły.



  Wyszukiwarka

  REKLAMA



  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej