Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3514)
Foto
(17562)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(481750)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-01-07

Uzależniony od braw. Alan Bochnak o pracy aktora

Pochodzący z Krosna Alan Bochnak zagrał w słynnej polskiej operze narodowej "Krakowiacy i Górale". Aktor opowiedział nam o trwających prawie trzy miesiące przygotowaniach do premiery, odsłaniając kulisy i obalających mity dotyczące swojego zawodu.

Czytaj obok >>


Ostatni tydzień:

 • 23 października 2017 (Poniedziałek)
 • 22 października 2017 (Niedziela)
 • 21 października 2017 (Sobota)
 • 20 października 2017 (Piątek)
 • 19 października 2017 (Czwartek)
 • 18 października 2017 (Środa)
 • 17 października 2017 (Wtorek)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Uzależniony od braw. Alan Bochnak o pracy aktora

  Pochodzący z Krosna Alan Bochnak zagrał w słynnej polskiej operze narodowej "Krakowiacy i Górale". Aktor opowiedział nam o trwających prawie trzy miesiące przygotowaniach do premiery, odsłaniając kulisy i obalających mity dotyczące swojego zawodu.

  Alan Bochnak
  Rola w "Krakowiakach i Górlach" to jedna z najważniejszych ról w karierze Alana Bochnaka

  Jonek to przyjaciel Stacha. Stach kocha się w Basi, pasierbicy Doroty, która schrupałaby z kolei Stacha. Chcąc nie chcąc Jonek wplątuje się więc w zawiłą intrygę miłosną. To oczywiście wielkie uproszczenie roli Alana Bochnaka, 27-letniego pochodzącego z Krosna aktora, który zagrał w wystawionej w elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka operze "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale", która miała swoją pierwszą premierę pod koniec XVIII wieku i uznawana jest za najstarszą polską operę narodową. Z podobnym spłyceniem tematu Alan spotyka się na co dzień, słuchając wyobrażeń o swoim zawodzie, zgodnie z którymi nauczenie się tekstu na pamięć to w sumie żadna większa filozofia.

  Alan też tak uważa. Tekstu nauczyć się może właściwie każdy, ale jego opanowanie to tylko pierwszy schodek w trwającym dwa, czasami nawet trzy miesiące budowaniu roli, które wbrew obiegowej opinii wcale nie jest ani szybkie, ani łatwe.

  Alan pojawił się w Elblągu 1 września 2016 roku. Premierę "Krakowiaków i Górali" wyznaczono na 19 listopada. Przed nim oraz resztą kilkudziesięcioosobowej ekipy kawał przygotowań. Pracować będą od poniedziałku do soboty, po 8 godzin w teatrze (od 10.00 do 14.00, a potem od 18.00 do 22.00), plus dodatkowy, niedający się zamknąć w sztywnych ramach prywatny czas.

  Alan Bochnak
  Nauczenie się tekstu to żadna filozofia. Aktorstwo zaczyna się w momencie, gdy w oparciu o niego trzeba "zbudować" graną postać

  Aktorzy zaczynają od czytania tekstu. - To tzw. próby stolikowe – siadamy wszyscy razem i wielokrotnie czytamy całość tekstu z podziałem na role. Z kolejnymi czytaniami reżyser dorzuca każdemu z nas coraz więcej wskazówek, jak należy myśleć o danej postaci – opowiada krośnianin. - Prawda jest taka, że po iluś tam przeczytaniach scenariusza tekst uleży ci się trochę w głowie, niemniej jednak zazwyczaj trzeba szlifować go poza próbami, w domu.

  Tyle że samo wyklepanie tekstu na blaszkę sprawdzić się może na zaliczeniach z recytacji na języku polskim, ale z pewnością nie na teatralnych deskach. - Aktorstwo zaczyna się w momencie, gdy musisz zinterpretować tekst, czyli sprawić, żeby grana postać była jakaś, wyrazista, a nie bezbarwna. Mnie pomaga w tym poznawanie środowiska, w którym obracał się bohater, np. słuchanie muzyki, która towarzyszyła jego czasom - zdradza Alan.

  Z opanowanym tekstem aktorzy wychodzą na scenę. "Krakowiacy i Górale" to rozbudowany spektakl, w którym do klasycznej gry aktorskiej dochodzą partie taneczne i śpiewane. To dodatkowe wyzwanie i praca, do której Alan aż się jednak rwał: - W tej sztuce mogłem połączyć wszystkie bliskie mi dziedziny, co bardzo mnie cieszyło. Ja równie co grę lubię tańczyć i śpiewać.

  Każdy z elementów ćwiczony był oddzielnie. W międzyczasie powstała scenografia i kostiumy do spektaklu, nad którymi pracowała osobna grupa specjalistów. Bliżej premiery wszystko łączono w całość. - Trzy ostatnie dni przed premierą to próby generalne, przy czym na ostatniej próbie obecna była już publiczność, bo zawsze sprawdzamy, jak widzowie reagują na spektakl – tłumaczy aktor.

  Alan Bochnak
  Wbrew obiegowej opinii, aktorstwo to kawał ciężkiej pracy - mówi Alan

  Premiera jest świętem. Czuć jej wyjątkową atmosferę, dreszczyk emocji, podniecenie. Zawsze, i to nie zmienia się nawet po zagraniu w wielu sztukach. Alan przyznaje, że uwielbia moment tuż po zejściu ze sceny, gdy schodzi z niego napięcie i czuje ogromną satysfakcję.

  Ale premiera to tylko początek. Sztuki nie robi się przecież wyłącznie dla niej. - To inaczej niż w przypadku filmu, który gdy już powstanie i wejdzie do kin, jest po prostu wyświetlany i nic się w nim nie zmienia. My po premierze gramy sztukę jeszcze wielokrotnie, a z każdym kolejnym wystawieniem ona ewoluuje i dojrzewa, żyje aż do momentu zejścia z afisza – mówi krośnianin.

  Co jeszcze nie mieści się w naszym wyobrażeniu o pracy aktora? - Na pewno wysiłek fizyczny – odpowiada Alan. - Wydaje się, że to "uduchowiona" praca, a tak naprawdę w czasie spektaklu, zwłaszcza takiego, w którym jest choreografia, wysiłek przez te dwie godziny jest ogromny. W innych rolach zresztą także. Kiedyś przyszło mi grać Białego Królika w "Alicji w Krainie Czarów". Cały czas biegałem po scenie ubrany w puchowy kostium. Poty się ze mnie wylewały.

  Alan Bochnak
  Alan Bochnak ma 27 lat. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W swojej karierze zagrał już w blisko 20 spektaklach

  Na koniec słowo o finansach, dosłownie słowo, adekwatnie do wynagrodzenia, które w przypadku zdecydowanej większości aktorów teatralnych pozostaje w dalekiej sprzeczności z opisywanymi w brukowcach bajońskimi gażami "gwiazd". - Oj nie, u nas raczej częściej słyszy się, że kogoś nie stać na wykonywanie swojego zawodu – Alan obraca w proch wizję świetnie opłacanych aktorów.

  - Ale – zaznacza – wszelkie wątpliwości znikają, gdy po zakończonym spektaklu pół tysiąca widzów wstaje z miejsc i bije brawo. To wzrusza i sprawia, że kochasz ten zawód. I że się od niego uzależniasz.

  (2017-01-07/12:08:16)
  (DI), fot. (archiwum)

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej