Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3601)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483734)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-01-06

W Czarnorzekach powstały trasy do biegów narciarskich

Ma 2,5 km długości i potrafi dać nieźle w kość. W Czarnorzekach powstała profesjonalna trasa do biegów narciarskich. Tuż obok jest druga, krótsza i łatwiejsza, dla początkujących. Czy to milowy krok na drodze ku reaktywacji niezwykle popularnego niegdyś sportu?

Czytaj obok >>


Ostatni tydzień:

 • 25 listopada 2017 (Sobota)
 • 24 listopada 2017 (Piątek)
 • 23 listopada 2017 (Czwartek)
 • 22 listopada 2017 (Środa)
 • 21 listopada 2017 (Wtorek)
 • 20 listopada 2017 (Poniedziałek)
 • 19 listopada 2017 (Niedziela)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  W Czarnorzekach powstały trasy do biegów narciarskich

  Ma 2,5 km długości i potrafi dać nieźle w kość. W Czarnorzekach powstała profesjonalna trasa do biegów narciarskich. Tuż obok jest druga, krótsza i łatwiejsza, dla początkujących. Czy to milowy krok na drodze ku reaktywacji niezwykle popularnego niegdyś sportu?

  Narciarstwo biegowe w Czarnorzekach
  Warunki do uprawiania narciarstwa biegowego są w Czarnorzekach idealne - przekonują organizatorzy tras biegowych

  Podjeżdżasz na parking naprzeciwko kościoła w Czarnorzekach. Po lewej jest stadion. To na nim rozpoczynasz i kończysz bieg 2,5-kilometrową pętlą, która w większości wije się skrajem lasu. Kilkakrotnie wznosi się przy tym i opada, co, przy intensywnym tempie treningu, potrafi dać narciarzom porządnie w kość.

  Jest 2 stycznia, tuż po godz. 10. 40-centymetrowej grubości pokrywa śnieżna skrzy się w pełnym słońcu, a w nos szczypie kilkustopniowy mróz. To podobno idealne warunki do treningu, z czego korzystają właśnie dwie narciarki, których sylwetki migają gdzieś między drzewami. Na stadionie "łyżwowania" uczy się młody chłopiec. - Musisz bardziej wypychać nogi na boki, Szymuś – instruuje z korony stadionu Marek Marcisz, ojciec 8-latka. Migające w lesie sylwetki należą do jego córek. Pierwsza to Ewelina, jedna z najlepszych w kraju narciarek biegowych, zaś druga to Izabela, 16-letnia nadzieja tej dyscypliny w Polsce.

  Narciarstwo biegowe w Czarnorzekach
  Marek Marcisz, prezes Stowarzyszenia Prządki-Ski, były zawodnik, a obecnie trener biegów narciarskich

  W przeszłości Marek Marcisz także profesjonalnie biegał, teraz trenuje Izę i Szymka oraz dogląda Eweliny. A przy okazji dwoi się i troi, aby stworzyć w Czarnorzekach ośrodek narciarstwa biegowego. Pierwszy, bynajmniej niemały krok w postaci dwóch uruchomionych w tym sezonie tras już jest. - Główna trasa ma homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Polskiego Związku Narciarskiego, można na nich rozgrywać zawody. To trudna trasa, różnica wzniesień wynosi na niej 46 metrów. Druga, mająca około kilometra długości, jest łatwiejsza i polecałbym ją osobom, które zaczynają swoją przygodę z biegami narciarskimi. Bardzo się cieszę, że je mamy – nie kryje satysfakcji, choć nie chce przyznać wprost, że w ich powstaniu on sam i kierowane przez niego Stowarzyszenie Prządki-Ski, mają swój kolosalny udział.

  Narciarstwo biegowe w Czarnorzekach
  Trasy znajdują się przy kościele w Czarnorzekach

  - To przede wszystkim zasługa porozumienia zawartego między Gminą Korczyna i Nadleśnictwem Kołaczyce – mówi jedynie. Zresztą zamiast rozwodzić się nad kwestią zasług, woli zachęcić do uprawiania biegów narciarskich, bo, jak przekonuje, warunki do tego są tu wspaniałe: - W Rzeszowie leżą resztki śniegu, w Krośnie jest go trochę, a tu mamy grubą pokrywę. Trzeba korzystać z możliwości, jakie dają nam Czarnorzeki.

  Korzystać może z nich każdy, zapewnia Marek Marcisz. Wystarczy przyjechać, ubrać narty i ruszyć na jedną z dwóch tras, wybraną w zależności od swoich umiejętności. Uprzedza jednak, że biegania nie da się uprawiać na każdych nartach. - Raczej ciężko będzie biegać w zjazdówkach, gdzie but nie ma możliwości ruchu. Używany sprzęt do biegów można jednak kupić za niewielkie pieniądze, a zainwestować warto. Bieganie to bardzo rodzinna dyscyplina sportu, którą uprawiać mogą zarówno trzyletnie dzieci jak i seniorzy. To bardzo miękki, bezpieczny sport, a przy tym tłuszczyk bardzo szybko spada – wylicza zalety dyscypliny.

  Narciarstwo biegowe w Czarnorzekach
  Ewelina Marcisz, reprezentantka Polski w biegach narciarskich

  Rekomendację w sam raz dla osób, które niekoniecznie chciałaby rywalizować w zawodach pucharu świata, a jedynie szukają sposobu na zadbanie o formę i sylwetkę, wystawia biegom narciarskim Ewelina Marcisz, która robi sobie akurat krótką pauzę między kolejnymi okrążeniami. - Po treningu, gdy już siebie wyeksploatujesz, fajnie jest móc pozwolić sobie nieco więcej zjeść – nie bawi się w ubieranie zalet w górnolotne hasła, a jedynie w praktycyzm.

  Zanim reprezentantka Polski ruszy dalej, powie jeszcze, że trenuje się jej tutaj naprawdę dobrze, a jedyne czego brakuje czarnorzeckiej trasie, to ratrak: - Gdybyśmy go tu mieli, to nie musiałabym tak często przygotowywać się do zawodów za granicą.

  Narciarstwo biegowe w Czarnorzekach
  Droga ku temu jeszcze długa, ale Czarnorzeki z pewnością mają potencjał, aby w przyszłości stać się znaczącym ośrodkiem narciarstwa biegowego

  Marek Marcisz przypomina, że biegi narciarskie były u nas niegdyś szalenie popularne. Potem system szkolenia umarł, a wraz z nim popularność tej dyscypliny wśród amatorów. Nadzieja na jej wskrzeszenie leży natomiast w takich miejscach jak to, dlatego nie przestaje snuć planów na przyszłość. - Skarpa stadionu aż się prosi, aby postawić tu budynek z szatniami i boksami na dole oraz trybunami na górze. Mielibyśmy wtedy naprawdę piękny obiekt, na którym z powodzeniem moglibyśmy rozegrać zawodu pucharu Polski – ton jego głosu nie jest życzeniowy, ale pełen zapału, który pozwala przypuszczać, że w nieodległej przyszłości o narciarstwie biegowym w Czarnorzekach może się zrobić głośno.

  (2017-01-06/11:05:29)
  (DI), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej