Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3624)
Foto
(17470)
Firmy
(112)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(792)
Czateria
(52)
Opinie
(476818)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-06-27

Na tym przejściu tragedia wisi w powietrzu [film]

- Gdy ktoś zginie, to będzie już za późno - alarmuje policja, która zwróciła się do magistratu z wnioskiem o pilną poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych w ciągu DK28. Na tym, przed którym doszło niedawno do karambolu. Zobacz, co sądzą o nim piesi.

Czytaj obok >>

Policjant wskoczył do rzeki i uratował tonącego

Funkcjonariusz Grzegorz Pawłowski bez chwili wahania ruszył na pomoc mężczyźnie, który rzucił się z mostu do Lubatówki. Policjant najprawdopodobniej uratował mu życie.

Szczegóły...


Ostatni tydzień:

 • 27 czerwca 2017 (Wtorek)
 • 26 czerwca 2017 (Poniedziałek)
 • 25 czerwca 2017 (Niedziela)
 • 24 czerwca 2017 (Sobota)
 • 23 czerwca 2017 (Piątek)
 • 22 czerwca 2017 (Czwartek)
 • 21 czerwca 2017 (Środa)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  Na tym przejściu tragedia wisi w powietrzu [film]

  - Gdy ktoś zginie, to będzie już za późno - alarmuje policja, która zwróciła się do magistratu z wnioskiem o pilną poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych w ciągu DK28. Na tym, przed którym doszło niedawno do karambolu. Zobacz, co sądzą o nim piesi.

  Przejście dla pieszych
  Przejście dla pieszych tuż przed mostami na Lubatówce łączy dwa osiedla. Jest potrzebne i uczęszczane, ale jednocześnie bardzo niebezpieczne z uwagi na formę, którą ma obecnie

  Przejście dla pieszych przed mostem na Lubatówce powstało w czasie przebudowy drogi krajowej nr 28. Jak informuje magistrat, zostało zaprojektowane jako naturalny ciąg pieszy z bloków przy ul. Grodzkiej w kierunku Osiedla Traugutta. Utworzono je w miejscu, gdzie na drodze dwupasmowej obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h.

  14 czerwca doszło przed nim do karambolu, w którym ucierpiały trzy osoby, w tym przepuszczany przez przejście pieszy, a niecały tydzień później w ostatniej chwili udało się uniknąć powtórki wypadku.

  Przejście dla pieszych
  Na tym przejściu niedawno (14.06) doszło do karambolu i potrącenia pieszego przeprowadzającego rower, a kilka dni później (19.06) do wywrotki ciężarówki, która awaryjnie hamowała przed pasami

  Na przykładzie tylko tych dwóch zdarzeń widać, że okolice przejścia są niebezpieczne. Potwierdzają to zapytani przez nas przechodnie. - Natężenie ruchu na tej jezdni jest bardzo duże. Kierowcy pędzą tu czasami jak szaleni i rzadko przepuszczają pieszych - przyznają. - Jeśli chce się przejść w bezpiecznych warunkach, to trzeba iść na przejście na skrzyżowaniu ul. Podkarpackiej, Grodzkiej i Wyszyńskiego - opowiadają.

  Zobacz, co o bezpieczeństwie na przejściu sądzą przechodnie:

  Według przechodniów, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłaby budowa w tym miejscu przejścia nadziemnego.

  Tego samego zdania jest podkom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej policji, który po ostatnich zdarzeniach skierował do magistratu wniosek o poprawę bezpieczeństwa na tym przejściu. Jego zdaniem przy jego obecnej organizacji, tragedia wisi w powietrzu. - Jeśli nie przejście nad- lub podziemne, to światła czy chociażby ograniczenie prędkości - wylicza rozwiązania, które zaproponowane zostały we wniosku.

  - Na pewno w tej formie to przejście nie może dłużej funkcjonować. Jeśli nic się nie zmieni, to będziemy wnioskować o całkowitą jego likwidację, bo gdy ktoś zginie, to będzie już za późno - alarmuje naczelnik Belczyk.

  Przejście dla pieszych
  Rozwiązaniem, które podniosłoby bezpieczeństwo i które wskazują mieszkańcy oraz policja, jest wiadukt lub kładka

  Magistrat zapewnia, że zanim zdecydował się na utworzenie w tym miejscu przejścia w takiej formie, konsultowany z policją projekt jego usytuowania i organizacji musiał spełnić wszystkie wymogi bezpieczeństwa i widoczności, i tak właśnie się stało. - Sprawdzona została zgodność z przepisami prawa, pewnych rzeczy nie dało się przewidzieć, wyszły dopiero później - odpowiada policja.

  W reakcji na wniosek komendy, urzędnicy biorą jednak pod uwagę wprowadzenie zmian zwiększających bezpieczeństwo na przejściu. - Rozważana jest budowa sygnalizacji świetlnej - informuje Joanna Sowa, rzecznik urzędu miasta. - Na wszystkie ewentualne zmiany na przebudowanym odcinku DK28 zgodę musi wyrazić Centrum Unijnych Projektów Transportowych - dodaje.

  Podkom. Belczyk przestrzega, że dopóki na przejściu nie pojawią się rozwiązania zwiększające jego bezpieczeństwo, trzeba na nim zachować szczególną ostrożność. - Piesi muszą pamiętać, że mają pierwszeństwo na przejściu, co jednak nie oznacza, że nie upewniając się, mogą na nie wchodzić, powodując zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym konkretnym przypadku drogi dwujezdniowej, pieszy idący przez przejście, po pokonaniu pierwszego pasa ruchu, powinien upewnić się, czy drugim pasem nie jedzie jakiś pojazd. Może zaistnieć sytuacja, że kierujący korzystający z drugiego pasa ruchu nie zauważy pieszego, zagapi się lub zlekceważy obowiązek udzielenia pierwszeństwa i wówczas tragedia gotowa - tłumaczy.

  Przejście dla pieszych
  Zachowanie szczególnej ostrożności w okolicy "zebry" dotyczy nie tylko kierowców. Pieszy, pomimo pierwszeństwa, nie może na przejście wtargnąć

  - Gdy któryś z kierowców już się jednak zatrzymuje - kontynuuje - wówczas kierowcy na drugim pasie także zobowiązani są do zatrzymania się. Jeśli tego nie zrobią, popełniają wykroczenie drogowe, za które grozi mandat wysokości 500 zł.

  Mandat nie jest w tym jednak najgorszy. - W takich okolicznościach bardzo często dochodzi do potrąceń - mówi funkcjonariusz.

  O szczególną ostrożność apeluje także do kierowców, dla których zatrzymujący się przed przejściem pojazd powinien być jednoznacznym sygnałem, że na przejście wchodzi pieszy. - Z drugiej jednak strony - zwraca uwagę naczelnik Belczyk - kierowcy, którzy zatrzymują się, aby przepuścić pieszego, nie powinni tego robić w sposób bezrefleksyjny, i muszą upewnić się, czy nie stworzą w ten sposób niebezpiecznej sytuacji dla jadących za nimi aut. Zasada ograniczonego zaufania wobec pieszych i kierowców ma w przypadku tego przejścia szczególne znacznie.

  (2017-06-27/19:35:55)
  (DI), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej