Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(3509)
Foto
(17510)
Firmy
(110)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(787)
Czateria
(52)
Opinie
(478951)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2017-08-18

''Pijcie wino węgierskie, będziecie weseli''

Od piątku do niedzieli (18-20.08) trwał będzie jubileuszowy XV Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa. Jak co roku na rynku staną czynne do późna pawilony z winem. W programie imprezy są oczywiście degustacje. Sporo atrakcji przygotowano także na odbywające się w tym samym czasie Karpackie Klimaty. Zobacz, co się będzie działo.

Czytaj obok >>


Ostatni tydzień:

 • 18 sierpnia 2017 (Piątek)
 • 17 sierpnia 2017 (Czwartek)
 • 16 sierpnia 2017 (Środa)
 • 15 sierpnia 2017 (Wtorek)
 • 14 sierpnia 2017 (Poniedziałek)
 • 13 sierpnia 2017 (Niedziela)
 • 12 sierpnia 2017 (Sobota)

 • Pełne archiwum:

 • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


 • Wiadomość

  ''Pijcie wino węgierskie, będziecie weseli''

  Od piątku do niedzieli (18-20.08) trwał będzie jubileuszowy XV Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa. Jak co roku na rynku staną czynne do późna pawilony z winem. W programie imprezy są oczywiście degustacje. Sporo atrakcji przygotowano także na odbywające się w tym samym czasie Karpackie Klimaty. Zobacz, co się będzie działo.

  festiwal Win Węgierskich
  Od piątku zaczynamy trzydniowe świętowanie

  XV Festiwal Win Węgierskich

  W piątek o godz. 16 otwarte zostaną pawilony winiarzy na rynku. W ten sposób rozpocznie się XV Festiwal Win Węgierskich – impreza, która przez trzy dni daje krośnianom możliwość spędzenia mile czasu poza domem, odprężenia się i rozmów w gronie przyjaciół i znajomych. Wśród gości festiwalu jest wiele niewidzianych od dawna twarzy, osób, które rokrocznie odwiedzają w tym czasie rodzinne strony.

  To jeden z celi, które przyświecały twórcom festiwalu. Kolejnym jest oczywiście promocja wina węgierskiego. - Nasz festiwal urósł do największej tego typu imprezy w Europie. Zjeżdżają na niego nie tylko winiarze i goście z Węgier i Polski, ale także liczne osoby z innych krajów – opowiada Zbigniew Ungeheuer ze Stowarzyszenia Portius. To właśnie Robert Wojciech Portius, mieszkający w XVII wieku w Krośnie faktor króla Jana Kazimierza, dostarczający na jego dwór węgierskie wino – patronuje festiwalowi.

  Impreza jest jednocześnie okazją do przypomnienia o przyjaźni polsko-węgierskiej oraz więzach łączących przez stulecia Krosno z Królestwem Węgierskim.

  Usłyszeć o nich można m.in. podczas uroczystych degustacji win – nieodłącznej części festiwalu. W tym roku będzie ich sześć. Większość odbędzie się w sali hutniczej Centrum Dziedzictwa Szkła (ul. Blich 2). Na piątek na godz. 18 zaplanowano degustację win Szilágyi Pincészet és Borház z Tokaju, a na godz. 21 win z winnicy Tibora Gála z Egeru.

  W sobotę o godz. 17 będzie można spróbować win Etyeki Kúria z regionu Etyek, zaś o godz. 21 Koczor Pincészet z regionu Balatonfüred.

  Ostatnia degustacja w CDS odbędzie się w niedzielę o godz. 17. W jej trakcie goście będą kosztować win Portius Pincé z Tokaju. Na godz. 18 zaplanowano natomiast kolację komentowaną w Restauracji Naftaya (ul. Lwowska 21), w czasie której o winach opowiadał będzie doświadczony winiarz Attila Petreny z Egeru. Wina serwowane będą do wyszukanych dań przygotowanych przez szefów kuchni.

  Bilety na degustacje w CDS kosztują 40 zł/os. Za udział w kolacji zapłacić trzeba natomiast 100 zł/os. Wejściówki kupić można przez internet (tutaj) lub w Klubokawiarni Portius przy ul. Portiusa 4. Więcej informacji o serwowanych podczas degustacji winach znaleźć można tutaj.

  festiwal Win Węgierskich
  Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa jest największą imprezą promującą węgierskie wino

  Wina próbować można będzie nie tylko podczas degustacji. Od piątku do niedzieli otwarte będą winiarskie pawilony na rynku. W piątek sprzedaż wina rozpocznie się o godz. 16, a w sobotę i niedzielę o godz. 14.

  Dodatkowymi atrakcjami festiwalu będą II Dni Węgierskie w antykwariacie i księgarni Zbigniewa Oprządka przy ul. Portiusa 4, gdzie odbędzie się kiermasz książek węgierskich, oraz wystawa pt. "Henryk Sławik - bohater trzech narodów" w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Kazimierza Wielkiego, której wernisaż zaplanowano na piątek na godz. 20. W wydarzeniu weźmie udział ambasador Polski na Węgrzech Grzegorz Łubczyk oraz Konsul Generalna Węgier dr hab. Adrienne Körmendy.

  Zbigniew Ungeheuer wie, że po tylu latach krośnian nie trzeba już namawiać do udziału w festiwalu, bo co roku pojawiają się tłumnie na rynku. Niemniej jednak w wierszowy sposób przypomina o zaletach wina węgierskiego, a tym samym festiwalu:

  "Pijcie wino węgierskie,
  Wnet tu zmądrzejecie,
  Napiwszy się raz drugi,
  Do tańca pójdziecie.

  Pijcie wino węgierskie,
  Będziecie weseli.
  Ustąpi wnet frasunek,
  Jeśliście go mieli".

  Szczegółowy program XV Festiwalu Win Węgierskich można sprawdzić tutaj.

  Karpackie Klimaty

  W weekend odbywać się będą także Karpackie Klimaty. Organizatorzy tradycyjnie przygotowali szereg atrakcji, m.in. koncerty, wystawy i konkursy. Większość wydarzeń koncentrować się będzie na rynku.

  W piątek na scenie zaprezentuje się miejscowe Studio Piosenki SWING, czeski zespół Cimbálová Muzika KUNOVJAN, prezentująca nowoczesna muzykę bałkańską z elementami orientu formacja BALKANSCREAM, zespół pieśni i tańca WISZNIA oraz, na finał, JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA, którzy zagrają "muzykę do tańca" – współczesne wersje tradycyjnej muzyki polskiej wsi.

  festiwal Win Węgierskich
  Warto zapoznać się programem Karpackich Klimatów, wydarzeń i atrakcji jest sporo

  W sobotę publiczność rozgrzewać będzie zespół Turnioki, łączący folk górski z muzyką rockową, węgierska folkowa grupa taneczna CSIMPOLYA, ponownie Czesi z Cimbálová Muzika KUNOVJAN, tworząca mieszankę muzyki folkowej i alternatywnej Angela Gaber Trio oraz WADADA – formacja prezentująca muzykę inspirowaną tradycyjnymi rytmami Afryki, Kuby i Brazylii, ze sporą domieszką rodzimych melodii.

  Niedzielne koncertowanie na rynku rozpocznie węgierski zespół CSIMPOLYA, po którym na scenę wyjdzie Zespół Pieśni i Tańca DOLINA DUNAJCA, projekt SIOSTRY LIPKA z Potoka, a na finał Kapela Brodów – folkowy zespół wykonujący utwory świeckie i religijne.

  Oprócz sporej dawki muzyki krośnianie mogą zwiedzać wystawy – wystawę rzeźba Maciej Syrka (Muzeum Podkarpackie, ul. Piłsudskiego 16), rysunków i projektów Pati Dubiel (wieża farna, ul. Piłsudskiego 5) oraz malarstwa Pavla Michaličy (BWA, ul. Kolejowa 1). Sztuki nie zabraknie także w plenerze – wzdłuż ul. Piłsudskiego oraz na placu Konstytucji 3 Maja zobaczyć będzie można zdjęcia członków Fotoklubu RCKP.

  festiwal Win Węgierskich
  Symbolem Karpackich Klimatów od początku są słoneczniki. Kojarzą się z końcem lata, którego klimat organizatorzy chcą zatrzymać

  Po raz kolejny mieszkańcy wybiorą także swój ulubiony chleb, a na starówce odbędzie kiermasz rękodzieła i pokazy rzemieślników. W niedziele o godz. 10 warto dopingować ponad 250 zawodników, którzy wystartują w XIII Biegu Ulicznym o Skarb Portiusa. Ciekawie zapowiada się także pokaz kulinarny Pawła Dobrzańskiego - właściciela restauracji Posmakuj Warszawa i Posmakuj Krosno oraz współwłaściciel firmy cateringowej "Wytwórnia Smaku".

  Organizatorzy przygotowali także zakątki tematyczne: Zakątek dla dzieci (dziedziniec Sądu Okręgowego przy ul. Sienkiewicza), Zakątek rozmaitości galicyjskich (placyk przy ul. Franciszkańskiej), Zaklęte w szkle (przy CDS, ul. Blich 2) oraz Zakątek nad Wisłokiem (przy restauracji Wyszynk, ul. Okrzei 1). Karpackie Klimaty gościć będą także na PWSZ.

  W niedzielę krośnieńską imprezę oglądać będzie można w internecie. Od godz. 9 do 21 działać będzie "Karpackie Studio", które nadawać będzie relacje z krośnieńskiej starówki oraz rozmowy z gośćmi. Program oglądać będzie można na stronach www.karpackieklimaty.krosno.pl, www.rckp.krosno.pl oraz www.rzeszownazywo.pl.

  Szczegółowy program Karpackich Klimatów dostępny jest tutaj.

  Magistrat przypomina, że w czasie trwania imprezy na obszarze staromiejskim obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu, która utrzymana zostanie do poniedziałkowego poranka (21.08). Kierowcy proszeni są o ostrożność i zwracanie uwagi na ustawione znaki i zapory drogowe. Zmiany w organizacji ruchu można sprawdzić tutaj.

  (2017-08-18/10:03:10)
  (red.), fot. Damian Krzanowski

  REKLAMA

  Komentarze do artykułu:

  Zaloguj się, aby komentować artykuły.  Wyszukiwarka

  REKLAMA  Partnerzy
  portalu:
  Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
  Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
  Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
  Krosno  | O mieścieSamorząd
  Internet  | Katalog lokalnych stron
  Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
  Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
  Kupuj:  | Bilety
  Archiwum wydarzeń 
  specjalnych
   
  | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

  Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
  Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
  Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

  Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej